«

»

Ara 25

Yakın Alan İletişimi

Yakın Alan İletişim (NFC)

NFC – Near Field Communication, (Yakın Alan İletişimi); iki elektronik cihazın kolay ve güvenli haberleşmesi için  tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji uygulamasıdır. Nam-ı diğer “Wifi” ya da “Bluetooth” teknolojilerine çok benzeyen bir yapı. Farkı nedir derseniz, veri alışverişinde radyo frekanslarının kullanılması.

Peki Nasıl Çalışıyor Bu Sistem ?

Pratikte, NFC uyumlu cihazı birbirine yaklaştırmanız yeterli oluyor. Teorik olarak ise; elektronik cihazlar arasında çift yönlü, kısa mesafeli bir telsiz bağlantı kuruluyor. BKM (Bankalar arası Kart Merkezi) NFC TSM servisi, tüm mobil operatörlere bağlanabilecek, tüm NFC cihazları ve ödeme sistemlerini destekleyecek şekilde esnek bir yapı dizayn etmiş. Tüketicilerin temassız işlem yapmasına, dijital içeriğe ulaşmasına ve tek bir dokunmayla elektronik cihazlara bağlanmasını bu şekilde sağlıyorlar. 106kbps, 212kbps ve 424kbps veri hızlarında da çalışabiliyor. Hem sim tabanlı hem telefon tabanlı desteklenen nfc uygulaması secure element (kontrol noktası) vasıtasıyla BKM tarafından anlaşmalı kurumlarla haberleşmenize olanak sağlıyor.

Düşünülünce, RFID (Radio Frequency Identification) etiket ve temassız akıllı kart teknolojilerine çok benzeyen bir yapı olduğu gözden kaçmıyor.

Bunun yanı sıra en önemli özelliği ödeme işlemlerini de yapabilmesidir. NFC teknolojisi ile uyumlu olan otomat, toplu taşıma, afiş, ofis, poster, turnikeler, ATM ya da POS’lardan, NFC uyumlu cep telefon veya PDA’nızı yaklaştırarak hızlı bir şekilde ödeme dahil pek çok işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. (Çok işlevli telefon mantığının %100 performans gösterdiği anlar.)

NFC uyumlu cep telefonunuz ile yapabileceklerinizi kısaca maddeleyecek olursak:

 • Temassız kart okuyucuların olduğu her yerde ödeme,
 • Akıllı poster veya akıllı Billboard’lardan bilgi ve özel indirimler alma; kampanyalardan yararlanma,
 • Ulaşım, otopark, konser, maç biletlerini saklama,
 • Bina girişleri için kişisel bilgileri saklama,
 • Çektiğiniz fotoğrafı NFC uyumlu yazıcıya veya ekrana direk gönderme,
 • Diğer NFC uyumlu cep telefonları ile kartvizit paylaşma,
 • TV , PC ,Kamera gibi elektronik cihazlara uzaktan erişim.
 • Mobil Alışveriş (NFC)

Peki Ödemeleri Nasıl Yapacağız ?

NFC’li cep telefonları, piyasadaki temassız ödeme terminalleri ile uyumludur. Yani; bir ürün/servis satın aldığınızda kartınızı kasiyere vermek yerine sadece cep telefonu üzerinden isteğiniz kartı tuşlayıp temassız terminale yaklaştırarak ödeme yapabiliyorsunuz. Yapılan işlemler bir şifre ile korunduğundan ve uygulamalar kayıp/çalıntı durumunda uzaktan kapatılabildiğinden güvenlik oldukça yüksek. İstediğiniz zaman büfelerde bulunan temassız terminallerden yiyecek ve içeceğinizi satın alabilirsiniz.

NFC teknolojisini, 2011 yılından 2015 yılına kadar çıkartılan akıllı telefon modellerinden çoğunun (Blackberry 9900,9360 ,9380 ,9790; Nokia C7, Oro, 700, 701, 603; Samsung Galaxy Nexus vb. ) desteklediği biliniyor. Nokia, Symbian işletim sistemleri sürümlerinde 2016 ‘ya kadar çıkardığı versiyonlarında NFC’ye şimdiden yer vermiş. Samsung 2012 itibari ile yeni cihazlarında bu entegrasyona yer vereceğini belirtmiş.

NFC uygulaması için, tüm operatörler bağımsız katılımcı olarak destek verebiliyor iken, bazı anlaşmalı bankaların şimdiden sistemlerinde yer alıyor. Diğer bankalarında katılımları ve entegrasyonları tamamlanmak üzere oldukları haberlerini de aldık. Şu anki yapıda ödemeler, hem visa hem mastercard üzerinden yapılabiliyor. Platform ise tüm bankalara ve operatörlere acık bir durumda.

Kısacası, BKM yapmış bize de uygulamadan yararlanmak düşer. Şiddetle öneriyoruz.

Yakın alan iletişimi konusunda önümüzdeki haftalarda daha detaylı bilgiler ile karşınızda olacağız.

 

Bu makale 3527 kez okunmuştur.

1 yorum

 1. Şansal Nuray

  Yakin alan iletişimi teknolojisi önümüzdeki yıllarda daha da sık kullanılacak gibi gorunyor. En kisa zamanda yazinin devamini bekliyoruz Kaya. Çok özel bir konuya değinmişsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.