Elder Scrolls IV: Oblivion (Devam)

oblivion

Elder Scroll’s Oblivion

Daha önce yazmış olduğum, Elder Scrolls IV: Oblivion, yazıma biraz ekleme yapma istedim. İlk yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

The Elder Scrolls IV: Oblivion aynı zamanda Oblivion olarak da adlandırılır ve tek kişilik bir rol yapma oyunudur. Bu harika oyun, Bethesda Game Studios tarafından geliştirilmiş ve Bethesda Software tarafından satışa sunulmuştur.  Elder Scrolls serisinin dördüncü oyunudur. Windows ve Xbox 360 için 21 Mart 2006 tarihinde satışa sunulmuş olup, Playstation 3 içinse Kuzey Amerika’da 20 Mart 2007’de, Avrupa’da ise 27 Nisan 2007’de satışa sunulmuştur. Oblivion, 10 Nisan 2006 tarihinde 1,7 milyon adet, 18 Şubat 2007 tarihinde ise 3 milyon adetten fazla satmıştır. Çıktığı yıl 5 tane ödül almıştır. Kısa sürede çok sevilen bu oyun ciddi müdavimlere sahiptir.

Tanıtım

Oblivion oyunu bir ana hikayenin yanında çokça yan görev içeren ve genişleme paketleri ile de neredeyse ucu bucağı olmayan bir oyun. Oyunu çeşitli kamera açıları ile

Menu

Menu

oynayabiliyoruz. Oyunun başında her konuda oldukça tecrübesiz iken zamanla yaptıklarmız sonucu gelişiyoruz. Savaştıkça savaş gücümüz, büyü yaptıkça büyü gücümüz, dolaştıkça da akrobatik yeteneklerimiz artıyor. Oyunda edindiğimiz zırf, silah ve büyüler ile güçleniyoruz ve zamanla level atlıyoruz. Biz level atlayıp güçlendikçe rakiplerimiz de güçleniyor tabi yerinde saymıyor. Bu oldukça güzel bir özellik ve yapay zeka oldukça akıllı diyebilirim.

Ayrıca çeşitli, yüzük kolye gibi süs eşyaları da bazı güçlerimizi etkiliyebiliyor. Kısaca oyunda bulduğumuz topladığımız her şeyden faydalanmaya bakmalısınız. Bir kitap bulunca okumalı, değerli bir şey bulunca satıp para kazanmalısınız.

Oyunun başında ırkımızı, şeklimizi şemalimizi, bazı özelliklerimiz ve burcumuzu seçebiliyoruz. Mesela savaşçı ruhunua sahipseniz Imperial, büyücü kafadaysanız Elf olma tercihi size kalmış. Sonuçta bir rol yapma oyunu bu. Hangi türde oynamak istediğiniz size kalmış.

Hikaye

Oyun, oyuncunun kendini bir hapishane hücresinde bulması ile başlıyor. Oyuncu, ırkını, özelliklerini, görünüşünü, vb. belirleyip hapishaneden çıkacaktır. Oyunun tutorial bölümü olan hapishanedeki bölüm oyunun hikâyesini özetliyor: İmparator ve çocukları bilinmeyen saldırganlar tarafından öldürülüyor. Bizim içinde bulunduğumuz hapishane hücresinde gizli bir geçit vardır. İmparatorun bu geçitten geçerek kaçması gerekmektedir. İmparator bizi rüyasından hatırladığı için onları takip edip kaçmamıza izin verir. Çok geçmeden İmparator saldırıya uğrayacak ve tüm Cyrodiil’in tek umudu olan madalyonu bize verip Jauffre’ye götürmemizi isteyecektir. Bizim ilk görevimiz madalyonu Jauffre’ye götürmek, fakat bunu oyun içinde istediğimiz kadar geciktirmekte özgürüz. Madalyonu Jauffre’ye götürünce bize inanacak ve gidip Kvatch şehrinde bulunan,İmparator’un saldırıya uğramayan çünkü öyle olduğu bilinmeyen oğlu Martin’i bulmamızı söyleyecek. Kvatch şehrine vardığımızda şehrin Daedra’lar tarafından saldırıya uğramış halde, yok olmuş ve çökmüş bulunduğunu göreceğiz. Şehri Oblivion’dan gelen Daedra’lardan temizlememiz ve Martin’i bulmamız gerekli. Martin’i bulunca tekrar Jauffre’nin yanına döneceksiniz ama Mythic Dawn ajanları kolyeyi alıp kaçacaklar ve sizde kolyenin peşine düşeceksiniz.

Oblivion’un geçtiği yer olan Tamriel kıtasında cehennem olarak bilinir. Sahibi “Yıkımın Prensi” olarak da bilinen Mehrunes Dagon adlı 4 kollu yaratıktır. Ana senaryo sonunda Mehrunes Dagon’u yenmelisiniz. Oblivion kapılarını kapatmak için, Oblivion geçidinden geçtikten sonra orada bulunan ortasında sarı bir yarığa benzeyen en yüksek kuleye girmelisiniz ve yukarı çıkan yolları takip etmeli ( Daedra’lara dikkat!) sonra da en tepede bulunan “SİGİL” taşını bulmalısınız. Sigil Taşı’na tıkladığınızda güzel bir efektle geçidi kapatır ve kendinizi geçide girdiğiniz yerde bulursunuz.

Elder Scrolls IV Oblivion

Elder Scrolls IV Oblivion

Genişleme Paketleri

Genişleme paketleri,  Oblivion’un PC versiyonunun ömrünü oldukça uzatmıştır. Oyunun kendisi ve resmi eklenti paketleri de, isteyen herkesin ulaşıp kullanabileceği bedava bir kaynak olan ‘The Elder Scrolls Construction Set’ ile yapılmıştır. Bu set ile yapılan bazı modlar gerçekten harika kalitededir. Oyunun bugüne kadar yayınlanmış 2 tanesi oldukça büyük sayılabilecek 10 adet genişleme pakedi mevcuttur.  Bunlar:

1. Elder Scrolls IV: Knights of the Nine (Büyük eklenti pakedi)

2. Elder Scrolls IV: Shivering Isles (Büyük eklenti pakedi)

3. Fighter’s Stronghold:

4. Horse Armor Pack

5. Mehrunes’ Razor

6. Spell Tomes

7. Vile Lair

8. Wizard’s Tower

9.  Orrery

10. Thieves Den

Genişleme paketlerinden, Shivering Isles oldukça büyük bir paket olup başlı başlına bir oyun gibidir. Size önerim oyunun normal halini kurduktan sonra tüm genişleme paketlerini kurmanız ve sonrasında oynamanız olacaktır. Bu arada oyuna ait genişleme paketlerinin yanı sıra oyuna ait çıkmış pek çok patch vardır. Bu patchlerde yeni silahlar, kıyafetler, yeni suratlar gibi minör değişiklikler vardır. Bu tarz eklentileri google üzerinden arama yaparak bulabilirsiniz.

Bol keyifli oyunlar dilerim.

Bu oyunla ilgili diğer uzun yazım için tıklayınız.

 

Bu makale 27777 kez okunmuştur.

    • nagi_an on 20/03/2012 at 3:32 pm
    • Cevapla

    merhaba, siteniz hayırlı olsun
    Diğer strateji oyunları ile ilgili görüşlerinizi de burada görmek isteriz 🙂

    1. İnsallah yapabildigimiz kadar cok oyun ile sizlere ulasacagız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.