Street Fighter X Tekken

Street Fighter X Tekken Logo

Street Fighter X Tekken Logo

Oyun dünyasının iki dev ismi Capcom ve Namco Bandai firmaları anlaşarak, efsane dövüş serilerine bir üye daha katmış bulunmaktalar. İşte tam bu noktada da başlar bizim nam-ı değer Street Fighter X Tekken incelememiz.

Aslında Tekken serisi ilk sürümü ile 1994 yılında piyasaya çıkmış olmasına ve çok fazla seri çıkarmasına rağmen 2012’de çıkan bu son sürümde oldukça iddialılar. Street Fighter X Tekken ile yapımcılar oyuna yeni eklentiler, grafikler ve online maçları da ekleyerek oldukça tutkulu bir oyun çıkartmışlar ortaya. Görsel efektler, akıcı animasyonlar ve tempolu müzikler oldukça başarılı. Kontroller ve oyunun mantığı ise oldukça basit. Gerek masaüstü bilgisayarında gerekse konsollarda oynayın, kombo yapmayı rahatlıkla becerebiliyorsunuz. Sanırım amaç oyunun tüm konsollara uyumlu halde ve tüm kullanıcalara hitap eder şekilde kurgulamakmış ve bence de başarılı olmuşlar. Haklarını vermek lazım.

Öp Diskini Koy Başının Üstüne

Oyun diskini konsola bağladığınızda ekstradan iki karakter, (Megaman ve Pacman) hediye ettiği gibi menülerde gezinirken trophy bile açabiliyorsunuz. Oyunun konusuna değinecek olursak; uzaydan dünyamıza düşen bir taş (Pandora’nın Kutusu ) hem Street Fighter’ın hem de TEKKEN’in ünlü isimlerini meraklandırır. Taşın sırrı çözülemediği için kimi para için kimi güç için kimi ise şöhret için düşerler yollara. Biz ise sadece adil bir dövüş için takıyoruz diskimizi konsollara.

Seç Dövüşçülerini Geç Er Meydanına

Street Fighter X Tekken Dövüş

Street Fighter X Tekken Dövüş

İki dövüşçü seçerek başlıyoruz oyuna. Doğal olarak karşımıza da her karşılaşmada iki dövüşçü çıkıyor. Eğer istersek, yanımıza arkadaşımızı da alarak aynı konsolda, aynı takımda yer alarak dövüşebiliyoruz. Bu oldukça güzel bir özellik olmuş. İster belirli bir zaman ikinci dövüşçünün oyuna dahil olması, ister kombolar için destek olsun oyundaki iki tuş ile yapabileceğiniz hareketler hem çok basit hem de çok zevkli. Oyuncu kostümlerini ve saldırı türlerini ayrıca seçebiliyoruz. Pandora’nın güç taşları ile daha hızlı, daha güçlü, daha dayanıklı olabiliyoruz. Sinematik üç boyutlu arka planların önünde, bol efektli komboları ardı ardına sıralarken, Bruce Lee’yi bile kıskandıracak hareketleri yaparken egonuzu oldukça tavan yapabiliyorsunuz.

Street Fighter X Tekken

Street Fighter X Tekken

Seçtiğiniz her karakter için oyun sonu kısa bir olmazsa olmaz movieler çıkıyor karşımıza (Tüm karakterlerin yanısıra Dhalsım ve Sagat ın hayırlı bir iş yapmaları ve Yoshimitsu’nun bu kadar inatçı olması da oldukça şaşırtıcı olmuş.) Bu sayede oyunun konusuna daha çok dahil oluyor ve emeklerinizin karşılığını masalsı bir son ile alıyoruz.

Geldik fasulyenin faydalarına. Capcom ve Namco’yu daha kapsamlı yapımlarda görmeyi umuyorum. İki farklı ikame oyunun da bir arada sunulması, dövüş oyunu sevenler için biçilmez bir kaftan olduğunu düşünüyorum.

İyi oyunlar…

Değerlendirme

Grafik: 4/5

Oynanabilirlik: 3.5/5

Konu: 3/5

Genel: 3/5

 

Bu makale 238302 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.