SimCity 2013

SimCity 2013

SimCity 2013

Beldemize Hoşgeldiniz, Başkanınızdan Selamlar !

Bir oyun yapalım… Adı SimCity olsun. Bir şehir kuralım… Geleceği şimdiden inşa olsun. Bir belediye başkanı olsun, problemlerle uğraşıp uğraşıp dursun… İşte MAXIS oyun firması her zamanki ideolojisi ile yeni oyununu piyasaya sürdü… Haydi gelin birlikte bakalım.

İlk versiyonu 1989 yılında çıkan oyunun, bilgisayar platformu için 6 adet versiyonu raflardaki yerini almıştır. İlk versiyonu Simcity olup devamı ise; SimCity 2000, SimCity 3000, SimCity 4, SimCity Societies ve nihayet SimCity 2013 şeklinde sıralanmıştır.

Oyunu bilmeyenler için kısaca bir tanım yapmak gerekirse: Simcity ilk versiyonundan itibaren bir şehir kurma simülasyon oyunu. Oyuna ilk girdiğinizde size küçük bir alıştırma görevi sunuluyor ve oyunun oynanılabilirliğini test etmeye başlıyorsunuz. Daha sonra ise, oyun sizi kendi şehrinizi kurma konusunda özgür bırakıyor. Bu dakikadan itibaren oyun başında uzunca ve keyifli vakit geçirmeye başlıyorsunuz.

Oynanış

SimCity Menu

SimCity Menu

Oyunun oynanışı diğer Simcity serileriyle hemen hemen aynı. Genel olarak tüm kontroller mause ile yapılabiliyor ayrıca klavye kısa yolları da kullanılabiliyor. Oynanış açısından kolay ama oyunda çok detaylı konulara girilmesi gerekiyor.

Hikaye

Oyunda ilk önce insanlarınız için yerleşim yerleri (residental), iş yerleri (industrial) ve ticaret yerleri (commercial) belirlemeniz gerekiyor. Bunları belirledikten sonra ise, insanlar şehrinize akın etmeye başlıyorlar ve binalar yükselmeye başlıyor. Yapımda ayırdığınız bütçeye göre de o bölgede gecekondular ya da gökdelenler yükseliyor. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte… Topladığınız vergilerle yeni yatırımlar yapıp şehrinizi geliştirmeye , vatandaşları mutlu etmeye çalışıyorsunuz.. Bunlara doğru orantılı olarak da nüfusunuz artıyor. Vergilerden topladığınız paralar yetmezse sonra geri ödemek kaydıyla bankadan borç para bile alabiliyorsunuz.

Yeni SimCity’nin bir diğer özelliği ise şehrinizi özelleştirebilmeniz. Artık şehrinizi eğitim, eğlence, turizm, kumar, endüstri vb… yönlerinde geliştirip büyütebiliyorsunuz. Örnek olarak turizm sektöründe binalar kurarsanız turist sayınız artıyor ve iyi para kazabiliyorsunuz. Şehrinizin bölgesinde bulunan diğer şehirlerdeki insanlar da sizin şehrinize gelip size para bırakabiliyor aynı zamanda. Eğlence sektöründe binalar kurarsanız konserler düzenleyebiliyorsunuz ve yine iyi para kazanabiliyorsunuz. Bu durum oyuna oldukça iyi bir hava katmış.

SimCity 2013 Şehir

SimCity 2013 Şehir

Bunların haricinde şehirde yaşayan insanlarınız da size zaman zaman görevler verebiliyorlar. Bu görevleri tamamladıkça yine kısa yoldan iyi para kazanabiliyorsunuz. Kazanılan paralarla; yolları, binaları geliştirebiliyorsunuz. Mesela garajı olmayan bir binaya garaj ekliyorsunuz.Doyumsuz bir geliştirme çabasına girmiş halde bulabiliyorsunuz kendinizi. Bunun yanı sıra seride en cok beğendiğim noktalardan biri de  felaketler. Yepyeni felaket türleri eklenmiş yeni oyunumuza. Hepsini tek tek saymayacağım ancak Godzillayı şehre salmak oldukça eğlenceli.

Sonuç

Oyun görüntü açısından oldukça geliştirilmiş. Detay sevenler için birebir başarı sağlanmış. Şehir içinde herhangi bir sebepten herhangi bir nokta sorun çıktığında, kullanışlı konsol sayesinde sorunu hemen anlayıp çözümleyebiliyorsunuz. Multiplayer özelliğine gelirsek, aynı haritada birden fazla oyuncunun şehir kurması kadar eğlenceli bir durum yok. Ayrıca ticaret yapabiliyor birbirinize yardım edebiliyorsunuz. Ses ve müzikler açısından ele alırsak, sesler konusunda bu versiyonda oldukça ilerleme katedilmiş. Sakin bir şehir planıyla yola çıkmışken, nüfusunuz arttıkça gürültü kirliliğinden isyan ediyorsunuz. Ayrıca kameranızı nereye yaklaştırırsanız o bölgedeki sesleri daha net duyabiliyorsunuz. Müzikler ise, kaliteli ve nostaljik seçimlerle süslenmiş adeta.

Son olarak; bilmeyenler için duyurulur oyunumuz internet bağlantınız olmadan oynanamıyor. Yani sunucu üzerinden bağlantı kurarak online oynuyorsunuz. Tabi bu anlamda her oyunda olduğu gibi seyrek te olsa sunucu problemleri ile karşılaşabiliyorsunuz. Yapımcıların artık yapacakları tüm seriyi de online olarak tasarlayacaklarını resmi olarak duyurduklarını da hatırladıktan sonra, bu tip küçük sorunlara alışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü oyun MMO olarak tasarlanmış ve son halini almış bir oyun SimCity 2013. Kaliteli bir online oyun arayanlara şiddetle tavsiye ederim.

Hepinize iyi oyunlar dilerim.

 

Sistem Gereksinimleri
Minimum Recommended
İşletim Sistemi Windows XP/Vista/7/8 Windows 7/8
CPU AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 4000+ or better, Intel Core 2 Duo Processor 2.0GHz or better Intel Core i5 or faster
Hafıza 2GB 4GB
Harddisk Alanı 12GB
Ekran Kartı ATI Radeon HD 2×00 or better nVidia 7800 or better. Intel Series 4 integrated graphics or better. Minimum of 256MB of on-board RAM and Shader 3.0 or better support nVidia GTX 275 or better, or ATI 5850 or Better
Network Minimum 256 kbps download, 64 kbps upload

Değerlendirme

Grafik : 4/5

Oynanabilirlik :4/5

Konu : 3

Genel: 4

 

Bu makale 11940 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.