Sid Meier’s Pirates

Yelkenler Fora!

Sid Meier's Pirates 2004 Kapak

Sid Meier’s Pirates 2004 Kapak

Mazidir belki ama korsan olmak herzaman bir tutku değil mi? Sid Meier’in Pirates oyununu hatırlayan var mı? Acaba küçük bir adım ile başlayan serüvenlerinde büyük başarılara imza atan bu yapım unutulur mu?

Sid Meier’s Pirates, “Live the Life” 2004 yılında yayınlanan strateji/aksiyon/macera oyunudur. Firaxis Games tarafından geliştirilmiş olan bu keyifli oyun Atari şirketi tarafından yayınlanmıştır. 1987’de yayınlanan Sid Meier’s Pirates adlı oyunun yeni versiyonudur. Orijinal oyuna göre önemli geliştirmeler olmuştur. Bunlardan en önemlisi, 3D oyun motoru kullanmasıdır. Yeni eklenen özelliklerden bazıları sıra tabanlı savaş ve dövüş sistemi ve oda danslarıdır.

712 MB’lık bu efsane oyun bizi korsanların diyarında (Yeniçağ’da, Karayipler‘de)küçük bir gemi ile başlatıyor. Oyuna başlarken önce karakterimizin özelliklerini belirlemeli ve denizinin ortasında dolaşırken ilk limana sığınıp ne yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Başlangıç özelliklerine kısaca değinecek olursak:

Sid Meier's Pirates

Sid Meier’s Pirates

Charm: Kızları daha kolay etkileme,

Fencing: Kılıç kullanma ustalığı,

Gunnery: Top atışlarındaki ustalık,

Navigation: Gemi kullanımında rahatlık,

Medicine: Direncinizi arttırır.

 

 

Gemimiz ile ilk limana girdiğimizde, oldukça sade ve görsel açıdan pek fazla içerik sunmayan bir menü ile karşılaşıyoruz. Seçenekler arasında: Visit the Governor, valiyle konuşmak (yeni görevler alabilirsiniz.), Visit the Tavern, tavernaya uğramak (burada tayfaya adamlar toplayabilir, yeni itemler satın alabilir, gizli bilgiler edinebilirsiniz.), Consult the Shipwright, gemi tamirhanesine gitmek, Trade with Merchant, markette alışveriş yapmak, Divide up Plunder, tayfalarımıza para dağıtımı yapmak seçenekleri var.

Sid Meier's Pirates Dövüş

Sid Meier’s Pirates Dövüş

Oyunun kontrolleri ve mantığı oldukça basit. Klavyenin numerik tuş bölümünden tüm kontrolleri sağlıyoruz. Ekranın sağ alt tarafında hangi tuşun ne işe yaradığı yazıyor. Ekranın alt kısmındaki menülerde yetenekler, parasal durum, harita vs. görülebilir. Oyundaki bütün dövüş sahnelerinde, danslarda, gemiyi yönlendirmekte, hazine aramakta bu tuşlardan faydalanılabileceği gibi ekranın sağ altındaki menüde fare ile kontrol edilebilir.

Gemi kullanırken en önemli unsur hiç kuşkusuz rüzgârdır. Rüzgârın yönünü ve kuvvetini ekranın sol alt köşesine bakarak görebiliriz. Denizdeki yolculuklarımız esnasında düzenli olarak haritayı takip etmeli, gideceğimiz yere en kısa yolu çizmeliyiz. Savaş anında ise; iki gemi gerçek gemi savaşları gibi karşı karşıya geliyor ve savaş için birbirlerine yanaşıyor. Ve daha sonra çılgın top atışları başlıyor.

Sid Meier's Pirates Savaş

Sid Meier’s Pirates Savaş

Verilen görevleri  tamamlamamız halinde ödüllendiriliyoruz ve makam atlıyoruz. Savaşta başarılı olduğunuzda öldürdüğünüz kaptanın unvanına göre ödüller alıyorsunuz. Ayrıca yendiğiniz gemide usta aşçı ya da kullanılabilir eleman varsa size geçiyor ve yol boyunca işinize yarıyor. Ancak kaybederseniz ne oluyor? İşte o zaman ele geçirildiğimiz ülke tarafından en uzak hapishaneye atılıyoruz. Hapishanede ise ya para konuşur ya da hile. Ya yatarsınız ya da kaçarsınız.

Sid Meier’s Pirates!… Tadında bırakılması gereken ama arşive mutlaka alınması gereken bir oyun. Oyunun hem kolay hem anlaşılır olması hem de ortalama sistem gereksinimlerinde rahatlıkla çalışan eski ama klasikleşmiş bir yapıt.

Engin denizlerde, fırtınalardan uzak güvenli ve bol maceralı, ganimetli seyirler yapmanız dileklerimle. İyi oyunlar…

Değerlendirme

Grafik: 2/5

Oynanabilirlik: 3,5/5

Konu: 2/5

Genel: 3/5

 

Bu makale 5671 kez okunmuştur.

1 yorum

  1. Harika bir yazi olmus Kaya. Bu oyunu bu yaziyi okuduktan sonra oynamak sart oldu.:)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.