Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı

Günümüz dünyasında pek çok insan gününün önemli bir süresinini bilgisayar karşısında geçirmektedir. Bazen bizim de günde 8 – 10 saat bilgisayar karşısında kaldığımız mutlaka olmuştur. Uzun süreler bilgisyara karşısında kalmak beraberinde bir takım sağlık sorunlarını da getirebilir. Tabi bizler de bazı önlemler alarak bu olumsuzlukların seviyelerini en azda tutabiliriz.

bilgisayarkullanimetkileri

Bilgisayar Kullanim Etkileri

Genel olarak bilgisayarın vücudumuza etkisi 4 türlüdür. Bunlar:

1. Gözlere ve beyne olan etkisi.

2. Omurga ve eklemlere olan etkisi.

3. İç organlara olan etkisi.

4. Sosyal etkisi.

Şimdi sırayla bunları inceleyelim:

Bilgisayar ile daha doğrusu bilgisayar monitörü ile sürekli etkileşimde bulunan gözlerimizi bir kaç önlem sayesinde rahat ettirebiliriz. Öncelikle, monitörümüzün tazeleme oranı ekran boyutu düşünmeksizin en az 75 HZ olmalıdır. 75 HZ üzerinde her tazeleme oranı da göz sağlığı için faydalıdır. Tazeleme oranı (refresh rate) oranını bilgisayarınızın monitör, ekran veya grafik ayarları menüsünden yapabilirsiniz. Düşük tazeleme oranları, ekranda titrek bir görüntü gösterir. Bu da göz sağlığı için çok olumsuz olup uzun vadede baş ağrısını da yol açar. Kısaca biz ilk olarak kullandığımız monitörün tazeleme oranını 75 HZ ve üzeri olacak şekilde ayarlamalı ve kullanmalıyız. Yanlız pek çok dizüstü bilgisayar için bu değer 60 HZ sabitlenmiş olup, 15″ küçük dizüstü bilgisayarlar için yeterli bir değerdir.

Windows 7 için tazeleme oranı ayarlama yolu için:

 1. Başlat, Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme, Kişiselleştirme ve ardından Görüntü Ayarları’nı tıklatarak Görüntü Ayarları’nı açın.
 2. Gelişmiş Ayarlar’ı tıklatın.
 3. Monitör sekmesini tıklatın ve ardından yeni bir yenileme hızı seçin. Monitörün ayarlanması kısa bir süre alabilir. Değişiklikleri korumak istiyorsanız, Uygula’yı tıklatın. Değişiklikleri on beş saniye içinde uygulamazsanız, yenileme hızı özgün ayarınıza geri dönecektir.
Uzun süre bilgisayar kullanımının bir diğer etkisi ise, gözlerdeki kuruluktur. Devamlı bilgisyara bakmaktan farkında olmadan, göz kırpma sayımız azalırken gözlerimiz de daha çok kurumaya neden olur. Bu olumsuz etkiyi aşabilmek için göz damlası kullanmanızı öneririm. Ayrıca göz damlası sayesinden gözde kanlanma veya alerjik rahatsızlıklar da azalabilecektir.

LCD ile CRT

Bilgisayar ekranları özellikle de CRT (tüplü) ekranlar LCD veya LED ekranlara göre çok daha fazla radyasyon üretmekte ve çok daha fazla elektrik tüketmektedir. Dolayısıyla mümkün mertebe CRT ekran kullanmamakta fayda vardır.

Bilgisayar kullanımının gözlere ve beyne etkisini en aza indirebilmek için temiz hava almalı, molalar vermeli ve ara sıra monitörden başka yerlere bakmalıyız.

İnsan vücuduna duruş şeklini; iskelet, omurgalar ve kas sistemi verir. Uzun süre yanlış duruşlar veya ters hareketler omurlara ve kas sistemine zarar verebilir, fıtık ve spazmlara yolaçabilir. Bir kullanıcının en sağlıklı bir şekilde monitöre bakma açısı, karşısından ve bele destekli olacak bir koltukta oturarak olmacaktır. Gözlerin hizası ise monitörün tam en üst noktasında olmalıdır. Monitöre ulan uzaklık ise, ortalama olarak ekran çarpı 1,5 olmalıdır. Yani 17″ bir ekrana bakıyorsanız, 17″*1,5=25,5″ (65 cm) civarı olmalıdır. CRT monitörlerden (tüplü monitörler) daha uzakta durmalısınız. LCD veya LED ekranlara ise biraz daha yakında durulabilir.

Oturduğumuz koltuk ne çok sert ne çok yumuşak olmalı, belimize ve boynumuza destek olabilmeli ve yükseklik ile diklik ayarı olmalıdır. Uzun süre oturarak çalışmamız gerektiği durumlarda her saat başı ayağa kalkarak kısa yürüyüşler ile boyun ve omurga egzersizleri yapmalıyız.

Yukarıdaki yan etkilere ek olarak klavye veya fare kullanımı bileklerede zarar verebilmektedir. Bundan korunmak için bileklerimize destek olan klavye ve fare kullanmalı veya bileklere destek olması için üretilen aparatlardan faydalanmalıyız.

Uzun süre bilgisayar başından kalkmayan insan, zamanla daha az su içer ve sindirim, boşaltım sistemleri yavaşlar. Uzun süre bilgisayar kullanırken su içmeyi unutmamalı, yediğimize dikkat etmeliyiz. Tuvalet ihtiyacımızı ertelememeliyiz. Ayrıca uzun süre sabit kalmaktan dolaşım sistemi de etkilenmektedir. Zamanla kollarda uyuşukluk görülebilir. Bu şikayetleri de engellemek adına gün içinde daha fazla hareket edip aktif olmalı ara ara bilgisayar başından kalkmalı ve ufak egzersizler yapmalıyız.

Hergün saatler boyunca bilgisayar kullanımının bir diğer olumsuz etkisi ise, insanı anti sosyalliğe itmesi, zamanla insanlar ile iletişim kaybı ve içine kapanma olabilir. Sürekli bilgisayar ile vakit geçirmek insanı anti sosyalliğe ittiği gibi zamanla kilo aldırarak insanın toplumdaki özgüvenini de zedeleyebilir. Özellikle çocukların uzun süre oyun oynayarak derslerini olumsuz yönde etkilebilmektedir. Bu noktada ebeveyenlere büyük iş düşmektedir.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen bilgisayar kullanımı planlı ve diğer hayati, sosyal ihtiyaçları etkilemeyecek şekilde tasarlanır ve buna uyulursa çok faydalı bir arkadaştır. Hatta günlük stresi yok etme özelliği, ödevlere yardımcı olma ve hatta sosyalleşmeye dahi olmlu etkisi olabilmektedir. Örnek olarak ben, 17 yıldır bilgisayar kullanmama rağmen, ne obez oldum, ne gözüm bozuldu veya fıtık oldum ve her zaman sosyalim.

Saglikli Gunler

“Hayatta her şey tadında güzeldir.” lafı ile yazımın sonuna gelirken siz siz olun iyi bir arkadaş olan bilgisayarınızın sağlığınızı bozan bir canavara dönüşmesine engel olun. Onunla iyi anlaşarak kuralları siz koyun. Bu şekilde hem stresinizden arınırsınız hem de sınırsız bilgisayar/internet/oyun dünyasında çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

 

Sağlıklı ve sporlu günler her zaman sizinle olsun.

 

 

 

 

 

Bu makale 9812 kez okunmuştur.

Yorumu formunu geç

  • Burcu on 14/12/2012 at 6:03 am
  • Cevapla

  Valla hep ihmal edilen bir konuya dokunmuşsunuz. Bilgisayarın karşısında saatlerce oyun oynamak güzel de artık bir noktadan sonra gözleri çok fena oluyor insanın. Ben daha çok yüzümü yıkamayı tercih ediyorum. Hem de ayağa kalkmış oluyorum.

  1. Yüzünü yıkamak güzel bir öneri. Hem biraz soluklanmış oluyoruz hem dönüşte daha iyi oynayabiliyoruz.

  • Burcin Nuray on 17/12/2012 at 11:53 am
  • Cevapla

  Çok doğru söylüyorsun herşeyin fazlası zarar.Tadında bırakılan birşey daha iyi olur,hemde sosyal olmak da önemli.Başarılar.

  1. Tadında kalınca alınan keyif hep daha fazla oluyor. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
   Sevgiler.

  • by çok bilmiş on 25/08/2015 at 10:49 pm
  • Cevapla

  sanki tüplü monitör kaldı. onlarda görüntü tarama metoduyla oluşturulduğu için düşük görüntü oluşturma hızı gözde görme kusurlarına neden oluyordu. ama günümüzde herkesde led yada lcd ver. bunlar da görüntü taranmaz herbir piksel diğerinden bağımsız olarak görüntüyü oluşturur. insan saniyede 30-25 kare algılar 60 hertz çok bile. yüksek hızlı görüntü yenileme insanın beyin frekanslarını artırarak insanın uyku moduna, yorulma moduna girmesine engel oluyor. böylelikle insanlar gözünü monitörden alamıyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.