Popmundo

Hayallerin Ötesinde!

Bundan 10 yıl önce başlamıştı herşey. Bu mavi dünya ile tanışalı tam 10 yıl oldu. İnanın kulağa şaka gibi geliyor, ama bugünlere nasıl geldi? İnanın hiç bir fikrim yok. Neyse lafı uzatmadan sizlere deneyimlerimi ve gözlemlerimi elimden geldiği kadar bu hikayeyi aktarmaya çalışacağım.

Popmundo, 2004 yılında internet kullanıcılarının beğenesine sunuldu. Kısa bir sürede dünyanın dört bir yanında oynanmaya başlayan role-playing (rol yapma) oyunu Popmundo kısa sürede beğenileri üzerine topladı. Kullanıcıların beğenisine sunulduğu İlk zamanlar oyunun adı “Popomundo” idi. Fakat daha ispanyolca “popüler dünya” anlamına gelen “Popmundo” olarak değiştirildi.  Oyun hiçbir zaman bilgisayara karşı oynanmaz. Etkileşim içinde olunan her karakter dünyanın farklı noktalarından oyunu oynayan sizler gibi gerçek oyunculardır. Oyun ilk kurulduğu zamanlar sadece müzik endüstrisi tabanlı oynanırken, daha sonrasında oyuna evlilik, ebeveynlik, politika vb. gibi kavramlar girmiş ve Popmundo, bir sanal hayat platformu halini gelmiştir. 2012 yılında oyun yeni arayüz (V2 beta) ve yeni özellikleriyle modernize edilip, oyuncuların beğenisine sunuldu.

Popmunda Müzisyen

Oyunda, elinde hayallerinden başka bir şey olmayan sıradan bir kişi olarak başlarsınız. Birkaç şarkı besteleyip ve pratik yapıp, biraz çabalayıp birkaç konser verebilirsiniz ve zaman geçtikçe kendi hayran kitlenizi oluşturmaya başlarsınız. Kartlarınızı doğru bir stratejide oynarsanız; kısa zamanda dünyayı turlamaya başlayacak, muhteşem konserler verip efsanevi albümlere imza atabilirsiniz! Görürsünüz attığınız her adım olay olacak! Tabi ki herkes muhteşem bir müzisyen olmak için biçilmiş kaftan değildir. Belki de iş hayatı, siyaset, tıp veya suç kariyerlerinden biri veya birkaçı sizin için daha uygun olabilir. İlginizi çekmedi mi? O zaman mutlu bir aile kurup, ailenizle bir sahil kasabasında güzel vakit geçirmeye ne dersiniz?

Popmundo’daki çoğu senaryo gerçek yaşamdan esinlenerek tasarlanmıştır desem heralde yanlış olmaz. Her karakterin bizler gibi öğrenmesi ve geliştirmesi gereken becerileri vardır. Kişinin bu becerileri kısa bir sürede hakim olabilmesi için yüksek zeka kabiliyetine ihtiyacı vardır. Kişinin geliştirdiği yetenek, kendi zeka seviyesiyle belirli bir seviyeye kadar  geliştirebiliyor; en yüksek seviyeye çıkarabilmek için belli bir seviyeden sonra üniversitede devam etmesi gerekiyor. Üniversitede yetenek ve zeka seviyesine göre öğretmen olabiliyorsunuz, eğer o seviyede değilseniz öğrenci olup okul sıralarında biraz daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Birde oyunun en değerli şeylerinden birisi olan “Deneyim Puanları” vardır. Deneyim puanlarınız çok değerlidir, pazar günleri oyunda yaptığınız aktivitelere göre 1-3 arası deneyim puanı ile ödüllendirilirsiniz. Deneyim puanları kişisel özelliklerinizi geliştirmenizi sağlar. Geliştirme önem sırasına göre; zeka, müzik kabiliyeti, çekicilik, dış görünüş ve vokal olarak deneyim puanlarınızı kullanabilirsiniz. Oyunun V2 versiyonu ile “Bünye, Güç ve Ustalık” özellikleri eklenmiştir. Çok yakın zamanda bu özelliklerde aktif olacaktır.

İstanbul Boğaz

Popmundo dünyasında 49 şehir bulunmaktadır.  Türkiye’yi İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya şehirleri temsil ediyor. Her şehirin görselinde ise, o şehire özgü görseller bulunuyor. Her şehirin yönetiminde vali, vali yardımcısı, emniyet müdürü, defterdar, baş yargıç vardır. Hepsi sizin gibi oyuncudur. Bu mesleklerin yanı sıra; ceo, avukat, doktor, polis, aşçı, barmen vb. meslekleri mevcuttur. Bunlara ek olarak; Eğer başarılı bir müzisyen iseniz, bu meslekleri yaparken müzik kariyerinizi aynı şekilde devam ettirebilirsiniz.

Oyunda ne kadar zaman harcadığımız tamamıyla size bağlı olan bir konudur. Oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksınız üzülmeyin, karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz ise, kariyerinizi geliştirmenize yetecektir. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da anlık gelişmelerden haberdar olacağı içini haftada bir  defa oyun ile ilgilenen başka bir  oyuncuya göre bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir diğer gerçektir. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış olan bir şeydir.

Nicolas Flamel(696250) olarak bu ihtişamlı mavi dünyadayım.. Sizleride aramızda görmekten memnun oluruz.

www.popmundo.com 

 

Bu makale 2262 kez okunmuştur.

1 yorum

  1. Sanal dünyada gerçek dünya kurma fikri.. Popmunda hakkındaki bu güzel yazı için Levent’e teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.