Phantasmagoria I

Oyun Dünyasında Korkuya Giriş…

Takvimlerin yaprakları 1995 yılını gösterdiği zaman oyun dünyası bu muhteşem oyunla aslında sonsuza dek değişti. Artık oyunların grafikleri daha gelişmiş olacaktı. Özenle hazırlanmış hikaye ve müzikler eşliğinde korku öğesi de oyunların dünyasına girmiş oldu. Pek çok ülkede 18+ yaş için önerilen oyun Avusturalya’da ise tümden yasaklanmıştı. Üzerinde çok fazla emek ve çaba harcanan bu oyun çıktığı yıllarda tamamen eşsiz bir niteliğe sahipti. Şimdi oyun dünyasında gerçek görüntüler sunarak devrim yaratan bu ilginç isimli oyunla ilgili araştırmamıza başlayalım.

 Tanıtım

Phantasmagoria 18.yy

Phantasmagoria 18.yy

Phantasmagoria, 18. ve 19. yüzyıl Avrupası’nda  arkadan projeksiyon kullanarak, duvar, duman, ya da yarı saydam ekranlar üzerine iskeletler, iblisler ve hayaletler gibi korkutucu görüntüler yansıtmak için geliştirilmiş bir özel fener kullanılan tiyatro biçimiydi. Projektör ile yansıtılan görüntü, ekranda boyutunu hareket ettirmek ve değiştirmek için birden fazla projektör kullanılırdı. Bunun yanında cihaz ile farklı görüntüler ile hızlı geçişler yapılırdı.18. yüzyılın sonlarında Fransa’da ortaya çıkan icat, 19. yüzyıl boyunca Avrupa (özellikle İngiltere) popülerlik kazandı.

Günümüzde ise bu teknik Halloween’de özellikle Amerika ve İngiltere’de çocukları korkutmak için kullanılmaktadır. Yansıtılan ürkütücü görüntüler ile bezenmiş hikayeler geçmişte olduğu kadar günümüzde de özellikle çocukların ilgisini çekmektedir.

Bir insanın en ilkel duygularından biri olan korku, geçmiş karanlık çağların ve ortaçağın aksine, gelişen ve çağdaşlaşan dünyada artık insanlar tarafından talep edilen ve heyecan veren bir duygu haline gelmiştir. 70’lı yıllar ile beraber Hollywood film endüstrisi insanların bu zaafını değerlendirip korku/gerilim tarzında çok fazla film çıkarıp güzel gişeler elde etmiştir.

 

Victoria Morsell

Victoria Morsell

Film endüstrisinin bu karlı yolu kısa sürede oyun dünyasının da dikkatini çekmeyi başarmıştır. Phantasmagoria, korku tarzı oyunların başarılı olacağını gören Sierra On-Line (şimdiki adı: Sierra Entertaintment) firmasından oyun geliştiricisi Roberta Williams tarafından tasarlanmıştır. Oyunun başrol oyuncusu aktrist Victoria Morsell (Oyundaki adı Adrienne) kamera önünde oyun esnasındaki tüm hareketleri yapabilmek için aylarca çalışmıştır. 7 CD’den oluşan bu oyuna ait  550 sayfalık hikaye metni ise, normal bir film senaryosu dört katı büyüklüğündedir. Çıktığı yıllarda henüz 1.44’lük disket oyunlarının çoğunlukta olduğunu düşünürsek bu oyunun nasıl bir çığır açtığını az çok tahmin edebilirsiniz. Oyunun kamera çekimleri 4 ay sürmüş ve yapımında 135 kişilik Gregoryan koronun yanı sıra 200’den fazla kişi çalışmıştır. Oyunun sonundaki son kovalamaca sahnelerinin çekimleri ise tam bir hafta sürmüştür.

Phantasmagoria I’in ardından apayrı bir konuda olan Phantasmagoria II “A Puzzle of  Flesh” 1996 yılında çıkmış ama kişisel kanaatim ilki kadar çok beğenilmemiştir. Bu konuda 2006 yılında Roberta Williams ile yapılan bir röportajda, Roberta Williams  oyun tasarım kariyerinin en iyi temsilcisi olarak Phantasmagoria I’i göstermiştir.

Oyunun Hikayesi

Oyunun hikayesi Adrienne Delaney adlı bir yazar ve kocası Donald Gordon’un 19. yüzyıl büyücüsü Zoltan Carnovasch’e ait ıssız bir malikane almasıyla başlar.

Zoltan Carnovasch

Zoltan Carnovasch

Adrienne bir sonraki romanı için ilham bulma amacındadır ve kocası Don ise, fotoğrafları için karanlık bir odaya sahip olma hevesindedir. Taşınmalarından hemen sonra Adrienne kabuslar görmeye başlar. Evde bazı şeylerin ters gittiğini düşünür. Bunun üzerine evi keşfetmeye başlayan Adrienne otomatik falcı makinasından çıkan garip müzik ve uğursuz mesajları ortaya çıkarır. Malikanenin eski sahibi Zoltan’ın kara büyü ile bir iblisin hakim olması sonucu 5 karısını da öldürmesininden haberdar olmayan Adrienne farkında olmadan Zoltan’ın iblisini uyandırır ve bu iblis kocası Don’a hakim olmaya başlar. Bundan sonra mutlu çiftimizin ilişkisi gün geçtikçe bozulur. Don,  karısı Adrienne karşı daha saldırgan olur  ve hatta ona bir tartışma anında tecavüz eder.

Araştırmaları derinleştiren Adrienne malikanenin ahırında sığınan evsiz Harriet ile tanışır ve ondan yardım alır. Adrienne evi araştırırken Zoltan’ın eşleri ve kızı Sofia’yı öldürdüğünü öğrenir. Kasaba halkında göre Zoltan’ın eşlerinin trajik ölümleri tamamen doğal yollardan olduğu bilinmektedir. Ama Adrienne bunun tam aksine Zoltan’ın işlediği cinayetlere ait rüyalar göremeye başlar.  Bu rüyalarda Zoltan’ın eşlerine işkence ederek ve çok kötü davranarak öldürdüğünü görür.

Zoltan’ın son eşi Marie, kocasından kurtulmak için sevgilisi Gaston ile bir komplo kurar ve Zoltan’ı öldürmeye çalışır. Bu esnada öldürmek istedikleri Zoltan ağır yaralanır ama kaçmayı da başarır.  Ve intikam almaya döner…

İntikamda yaşananları gören tek tanık o zamanlar genç bir büyücü çırağı olan şu an 110 yaşındaki Malcolm’dür. Malcolm iblisi yok etme konusunda  Adrienne’ye bilgi verir. Daha sonra Don daha saldırgan bir hal alır ve kendini sürekli karanlık odaya kapatır. İblis’ten kurtulmak isteyen Adrienne kocasını öldürmek ister. Hikaye çok başarılı işlenmiş bir kovalamaca kurtulmaca sahnesi ile sona erer.

Oynanış

 

Phantasmagoria Bahçe

Phantasmagoria Bahçe

Görüntüleri ile çığır açan Phantasmagoria, oynanış olarak da çok kolay bir yapıdadır. Sadece mause ile oynananabilmektedir. Oyun ekranının altındaki menüden tüm ekipmanlara ve size gerekli olacak her şeye ulaşabilirsiniz. Yanlız oyunda ara ara save almanızda fayda var. Bazı hatalı davranışlar sonucu öbür dünyaya göçmeniz mümkündür. Özellikle oyunun en son sahnesinde  save almayı özellikle unutmayın derim.

Oyun Dos ortamında ve Windows 95 işletim sistemiyle dahi çalışmaktadır. Pentium I, 16 MB Ram gibi çok düşük sistem gereksinimi vardır. Yani dolayısıyla günümüzdeki bilgisayarlar ile eğer uyumluluk sorunu yaşamaz ise çok rahat çalışabilmektedir. Oyunda takıldığınız bir yer olursa çözümleri internette aramak yerine belli süre ara verip tekrar devam etmenizi öneririm.

Oyunda ipuçlarını iyi toplamanız ve her yeni girdiğiniz odayı güzelce araştırmanız gerekmektedir. Bu oyunda beni en heyecanlandıran olay ise şudur: Bir duvardan çok ince bir ışık sızıyordu. Sonra o duvarın aslında bir odayı gizlemek için örüldüğünü keşfettim. Elimdekiler ile duvarı yıkıp içeri girdim. Bu keşif ve o odanın görselliği beni hep çok etkilemiştir. Oyunda bu tarz bazı puzzlelar mevcut.

Oyundaki konular birbiri ile bağlantılı olduğu için ilerleyebilmek için birbirine bağlı olayları çözmeniz ve gerekli olan şeyleri yapmanız gerekmektedir. Bulduğunuz ve kullanabileceğiz alet edevatları karşılaştığınız problemleri çözmek için kullanmanız gerektiğini unutmayın. Problemleri çözebilmek için beyninizdeki tüm nöronları kullanmanız gerekecektir.

 

Yorum

Phantasmagoria Kapak

Phantasmagoria Kapak

Belki de oyun dünyasına girişimi ve buradaki sağlam duruşumu büyük oranda bu oyuna borçluyum da diyebilirim. Oyunu ilk olarak bir arkadaşımdan ödünç almıştım, malum o yıllarda hem oyunlar azdı hem de çok pahalıydı. Yanlış hatırlamıyorsam bu oyun 100 USD civarıydı. Ben ve ablam oyunu oynarken çok keyif almıştık. Siz de iki kişi beraber oynayabilirsiniz. Birlikten kuvvet doğar. Özellikle oyunun kahramanı Adrienne, Zoltan’a ait mektupları okurken ki burada Zoltan’ın sesiyle dinliyoruz; Zoltan’ın sesi ve her mektubun sonundaki “Best Regards, Zoltan” repliği beni çok etkilemiştir. İtitraf ediyorum: Halen günümüzde İngilizce bir yazışma yaptığımda sonuna mutlaka, “Best Regards, Şansal” yazarım. 🙂

Oyunun müzikleri konuşmaları ve diyalogları çok başarılı olup adeta sizi oyunun içine çekecektir.

Hemen hemen her başarılı ve tutan oyun gibi bu oyunun da 2. bölümü çıkmıştır. Phantasmagoria II “A Puzzle of Flesh” adıyla çıkan bu oyun ilki kadar zevkli olmasa da yine de kayda değer bir oyundu. Son sözüm eğer dikkatliyseniz ve puzzle çözmeyi seviyorsanız ve tüm bunları gece karanlıkta biraz da korkarak yapmayı severseniz bu oyundan da çok zevk alacağınızı düşünüyorum.

Bol oyunlu günler sizinle olsun. Işıklar sönsün…

Best Regards,

Şansal…

 

 

 

Değerlendirme

Grafik: 3/5

Oynanabilirlik: 5/5

Konu: 5/5

Genel: 4/5

 

Bu makale 5073 kez okunmuştur.

  1. Beni eski günlere götürdün Şansal. Gerçekten zamanında çığır açan bir oyundu. Şimdi bu tarz gerçek kişilerin oynadığı oyunları yeniden yapmaya başladılar. Ancak çok fazla örneği yok diye biliyorum. Doğru muyum?

    1. Evet çok fazla örnekleri kalmadı. Phantasmagoria bu konuda pek çok ilki bünyesinde barındıran ve çok zekice yapılmış bir oyun. Hey gidi günler…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.