Oyun Tutkusu

oyun tutkusu

Oyunculuk kariyerime ilk adım attığımda henüz ilk okula gidiyordum. O yıllarda babanemin Almanya’dan getirdiği Atari 2600 oyun konsolu ile en çok sevdiğim oyunlardan; Cosmic Town, Pacman ve Phoenix oynuyordum. Daha sonraki yıllarda Sega Master sistem II oyun konsolu ile Alex Kidd ile oyun hayatıma devam ettim. Ama asıl oyun dünyasına girişim, 1996 Kasım ayında ilk PC ‘mi babamın alması ile başladı. Pentium 133 Mhz ve 16 MB Ramlık bu harika makinada, PC başında saatlerimi verdiğim ilk oyunum, bence günümüze bile hala çok eğlenceli sayılabilecek bir strateji oyunu olan Settlers II idi.

İlk yıllarımda en çok beğendiğim ve bitirdiğim diğer oyunlar ise; Doom II, Raise of the Triad, Heretic, Hexen, Fligt of the Amazon Queen , Phantasmagoria, Quake ve Duke Nukem idi. Daha sonra üniversite yıllarımda spor ve menejerlik oyunlarında ihtisas yaptım denebilir. Oyun oynamaktan arta kalan zamanlarda ders çalıştığım bu yıllarda; Fifa serileri, PES, Menejerlik serilerinin yanı sıra Rally Championship, Colin Mc Rae ve Need for Speed serilerinin hepsini bitirdim. Bu oyunlara ek olarak Heroes of Might and Magic III ile de üniversite yıllarında tanıştım. Üniversite bittikten sonra iş hayatına atılmamda oyun oynama hızımı kesmeyip, bilakis daha da hızlandırdı. Bu süreçte beni en çok etkileyen ve sevdiğim oyunlar; Elder Scrolls Oblivion, Far Cry, Medal of Honour, Call of Duty, Thief, Undying, Age of Serisi, Monkey Island Serisi, Black Mirror, Diablo 2, World of Warcraft, IGI, Ceasar idi.

Burada bahsettiğim ve bahsedemediğim pek çok oyunu oynarken her zaman cheat (şifre girerek kendine avantaj sağlama)  olayından uzak durdum. Oynadığım bütün oyunlarda normalin bir üstü seviye veya en üst seviyelerden oyunları bitirdim. Doom II’yi, “Ultra Violence” derecesinde bitirmişliğim vardır… Ayrıca Heroes III’te hep en zor seviyede oynayıp uluslararası bir tecrübeye ulaştım. 🙂
Bunca yıllık oyun tecrübem içinde beni en çok etkileyen 3 oyunu söylemem gerekirse ilk sıraya Heroes of Might and Magic III’ü , ikinci sıraya Elder Scrolls Oblivion’u ve üçüncü sıraya ise Monkey Island serisini çok rahatlıkla koyabilirim. Bunların dışında her dönem keyif alabilceğim oyunlar ise; Total Clup Manager 2004, Doom II, Thief II , IGI , Far Cry ve Age of serisinidir.

Heroes III’de bitmek tükenmek bilmeyen kahramanınızı güçlendirme isteği, Oblivion’da ıssız yeni yerler keşfetmek, Far Cry’da gizlice sızma harekatları yapmak, Thief’de karanlıklardan yürüyüp aydınlıktan kaçarak görevleri tamamlamak, Undying’de ani korkunç sahnelerde korkmak ve irkilmek, Need for Speed ile içindeki hız canavarını dizginlemek ve Doom II’nin o esrarengiz dünyasında savaşmak herhalde bir adaya düştüğüm zaman yanıma almak istediğim en önemli keyif dakikaları olacaktır.

Bol oyunlu ve eğlenceli günler sizinle olsun.

Şansal

Bu makale 4070 kez okunmuştur.

1 ping

Yorumu formunu geç

 1. Harika bir yazı olmuş. Doom II, Raise of the Triad, Heretic, Hexen, Flight of the Amazon Queen , Phantasmagoria, Quake, Duke Nukem derken bayağı bir nostalji yaptım… Özellikle Doom2’yi her türlü zorluk modunda bin defa bitirmişliğimiz var… Karlı havada Tulga ile beraber Amazon Queen’i oynadığımız günler ise hala aklımda.
  Oyun oynamaktan arta kalan zamanlarda ders çalıştığım bu yıllarda… cümlen beni derinden etkiledi. Bu koşullarda mezun olmak için doğaüstü bir çaba lazım. :))) Tebrikler!
  Bu kıvamdaki yeni yazılarını bekliyoruz.

  1. Teşekkürler yorumun için.
   Üniversite yıllarında Keyser Söze taktiği ile güzel puanlar alıyorduk. 🙂

  • nagi_an on 09/06/2012 at 11:28 pm
  • Cevapla

  Oyun tutkusunu anlatan çok güzel bir yazı ,ayrıca Heroes hakkındaki yorumlarını da merakla bekliyorum

  1. Çok yakında Heroes 3 hakkında uzunca bir yazı ile karşınızda olacağım.

 1. […] « Oyun Tutkusu […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.