Ölmeden Önce Seyretmeniz Gereken 15 Mükemmel Yabancı Dizi

Bu dizileri seçerken gerçekten çok zorlandım. Özellikle her bölümden sonra aklımızda kalan ve bir sonraki bölümünü iple çektiğimiz, klişelerden uzak ve devamlılığı olan dizileri yazmaya çalıştık. Her bölümde ayrı konusu olan, tek bir konu temelinde ilerlemeyen veya bu konuları çok zayıf olan diziler listede yer almadı.

Muhteşem Heisenberg: Breaking Bad

Kanser hastası olduğunu ve çok yakında öleceğini öğrenen Walter White’ın yüzyılın en şaşaalı orta yaş krizlerinden birini geçirirken aklına gelen kristal meth üretimi onu karteli dize getiren bir uyuşturucu şebekesi imparatoru yapacaktır. Daha başlangıç fikriyle bile eşsiz olduğunun sinyallerini veren dizi, şüphesiz ki seyredilmesi gereken dizilerin başında gelir. Özellikle gerçekçi diyalogları, günlük hayatın içine işlemiş dokusu ile izleyiciyi ekrana bağlar.

Walter White abimizin yavaş yavaş Heisenberg’e dönüşmesini seyretmek hep çok keyifli olmuştur. Toplam 62 bölümden oluşan ve Eylül 2013’te ekranlara veda eden bu dizi Bryan Cranston’ın muhteşem oyunculuğu ile hayatımızın dizisi oldu desek yalan olmaz. IMDB’de olduğu gibi bizim listemizde de hep en üstte olacaktır.

IMDB Puanı: 9.6

Yeni nesil dizilerin babası: Lost

Final bölümü dışında gerçekten en beğenilen dizilerden biri. Issız bir adaya düşen uçaktan kurtulan kişilerin hayat mücadelesini ele alıyor. Bu dizi Eylül 2004’te başlamasından sonra yeni nesil dizilerin de önü açılmış oldu. 6 sezon ve 121 bölümden oluşan bu diziyi izlemezseniz hayatınızda hep bir eksiklik olacaktır.

IMDB Puanı: 8.6

Shawshank Redemption’ın dizi hali: Prison Break

Listedeki en sürükleyici dizinin bu olduğunu söyleyebiliriz. 4 sezon ve 81 bölümden oluşan Prison Break, Michael Scofield’ın hapse girmiş abisini inanılmaz planlar ile kurtarmasını konu alıyor. Dizi vurucu finaliyle de hafızalara kazınıyor.

IMDB Puanı: 8.6

Adalet dağıtan kibar katil: Dexter

Miami Metro Polis Departmanı’nda kan analizcisi olarak çalışan fakat geceleri ise kanunun cezalandıramadığı azılı katilleri enteresan bir ritüelle öldüren Dexter Morgan’ın hikâyesidir bu.

Başlarda konusu saçma gelse de zamanla çok saran bir dizi oldu Dexter. Toplam 8 sezon ve 96 bölümden oluşan dizinin sonu ucu açık bırakılmış. Bu da dizinin devam bölümleri için fanlarının baskı yapmasına neden oluyor. Kısaca; seyredin, pişman olmazsınız.

IMDB Puanı: 9.0

En pahalı dizilerden: Game of Thrones

hbo-bringing-back-game-of-thrones-for-a-third-chapterŞu an devam etmekte olan dizilerden Game of Thrones’un, başrol oyuncusu Sean Bean’in kellesinin daha çok erken zamanlarda uçurulmasından sonra biteceği düşünülüyordu. Fakat korkulan olmadı ve bu muhteşem dizi devam etti.

Özellikle oyuncu performansları ve yüksek bütçeli bir yapım olması nedeniyle göz dolduran dizi için şu ana kadar 4 sezon ve 40 bölüm çekildi. Kurgusal bir mekân ve zamanda ortak bir krallık ve yan krallıklar arasındaki mücadelenin yanı sıra mitlerin de dahil olduğu bu dizi özellikle favori kahramanınızın her an öldürülebileceği gerçeği ile akıllarda yer etti. Bitmeyen Winter Is Coming furyası da cabası…

IMDB Puanı: 9.5

Zombi çağı: The Walking Dead

TheWalkingDead_Wallpaper_02

Zombi istilasının insanları nasıl etkilediğini ve yeni bir yaşam arayışlarını anlatan Walking Dead, 4 sezon ve 51 bölümdür devam ediyor. Çok sürükleyici olan bu dizi özellikle zombi tiplemeleriyle büyük beğeni kazandı. The Walking Dead gibi sıfırdan başlayan insanların mücadelesini anlatan bu tarz diziler geniş kitleler tarafından keyifle izleniyor.

IMDB Puanı: 8.7

Bir Stephen King Klasiği: Under The Dome

Yeni başlayan dizilerden biri olan Under The Dome’un en büyük avantajı çok sağlam bir senaryoya sahip olması. Tabii bu güçlü senaryonun arkasında Stephen King’in romanından uyarlanmasının rolü büyük. Maine’de şirin bir kasabada geçen dizide, kasabanın üzerine görünmez ve geçilemez bir kalkan iner, insanlar içeride kalır ve buradan çıkmaya çalışır. Simpsons’ta da bir bölüm parodisi yapılan hikayeyi ve Stephen King’i seven herkesin, henüz 2 sezon ve 14 bölüm gösterilen bu diziyi seyretmenizi tavsiye ederiz.

IMDB Puanı: 7.2

Amerika’nın meşhur demiryolları taştan, sen çıkardın bizi baştan: Hell on Wheels

19. yüzyılda Amerika’yı baştan başa geçen demiryolunun yapılışı üzerine kurgulanmış bu heyecan düzeyi yüksek dizide beyazlar ile Kızılderililer arasındaki çatışmaya da yer verilmiş. Özellikle müzikleri ile de dikkat çeken dizide, Anson Mount rolünü muhteşem oynuyor. Çok gösterişli olmamasına karşın son derece sürükleyici olan dizi bugüne kadar 3 sezon ve 30 bölüm gösterildi.

IMDB Puanı: 8.3

Long John Silver ekranda: Black Sails

Çok fazla bilinmeyen, üzerinde çok ciddi çalışılmış bir dizi Black Sails. 18. yüzyıl korsanlarının altın çağını yansıtmak ve o döneme ait bir dizi yapmak oldukça zor olsa gerek. Çocukluğumuzun romanı Define Adası’ndan tanıdığımız Long John Silver da bu dizide. Dizinin konusu tahmin edebileceğiniz üzere, define avı ve kısa yoldan zengin olmak isteyen kişilerin hikâyelerinden oluşuyor. Yeni bir dizi olan Black Sails’ın ilk sezonu 8 bölümdü. 2. sezonunu dört gözle bekliyoruz.

IMDB Puanı: 8.0

Yeni nesil uzaylı istilası: Falling Skies

Yapımcılığını Steven Spielberg’ün üstlendiği bu bilim-kurgu dizisi şu ana kadar 4 sezonda 32 bölüm gösterildi. Dizi, özellikle klişe uzaylı istila filmlerinden uzak özgün bir senaryoya sahip. Dünyamız aynı anda farklı uzaylı türleri tarafından istila edilirken insanoğlu, kötü uzaylıları bertaraf edebilmek için diğer uzaylı türü ile işbirliğine gidiyor.

“Düşmanımın düşmanı dostumdur” mantığı bu diziye cuk oturuyor. Dizide oyunculuk ve aksiyon sahneleri de üst seviyede. Tabii bunda Spielberg’ün de büyük payı var.

IMDB Puanı: 7.3

Stres atmak için: Seinfeld

Jerry Seinfeld ve üç arkadaşının gündelik hayatından esinlenerek yapılmış olan bu dizi bol bol geyik içeriyor ve izleyicisine kahkaha dolu dakikalar geçirmeyi vaat ediyor. 9 sezon ve 180 bölüm süren bu dev diziyi her gün sıkılmadan seyredebilirsiniz.

IMDB Puanı: 9.0

100 yıl sonrası dünyamız: The 100

Büyük bir nükleer patlama sonrası dünyadaki insanların hayatta kalanları uzay istasyonu Ark’a sığınır. Zamanla nüfusu artan Ark artık bu kadar insana yetmemeye başlar. Çaresiz kalan insanlar dünyaya 100 adet suçlunun bulunduğu bir mekik yollar. Öncü kişiler, dünyanın yaşanılabilir bir yer olup olmadığının bilgisini vereceklerdir. 13 bölümden oluşan ilk sezonunu izlediğimiz dizinin 2. sezonunu iple çekiyoruz.

IMDB Puanı: 7.5

Sadece çizgi filmlerden bildiğimiz: Vikings

History Channel için özel olarak çekilen bu dizi Vikinglerin hayatlarını, İngiltere ile çekişmelerini ve klanlar arası çatışmaları konu alıyor. Başarılı kostümleri ve harika konusunun yanı sıra muhteşem manzaraları ile de tam bir seyirlik Vikings. Bugüne kadar pek işlenmeyen bir konu olan Viking tarihini ele alan bu dizi şu ana kadar 2 sezon ve 19 bölüm gösterildi.

IMDB Puanı: 8.6

Antik Roma’nın en heyecanlı dizisi: Spartacus

Meşhur Spartacus’ün özgürlük mücadelesi ve koskoca Roma İmparatorluğu’na başkaldırısını anlatan bu dizi kadrosunda sürpriz oyuncuları da barındırıyor. Dizi esnasında kansere yenik düşen merhum Andy Whitfield’ın yerini bir başka Avustralyalı oyuncu Liam McIntyre başarıyla almış. 4 sezon ve 39 bölümden oluşan dizi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ciddi bir fan kitlesine sahip oldu.

IMDB Puanı: 8.6

Gülmek istiyorsanız: Friends

10 sezon ve 236 bölüm oynayan bu diziyi seyretmeyen çok şey kaçırmış demektir. Altı yakın arkadaş, sevgili, kardeş… Kısaca her şey. Başlı başına bir efsane olan dizinin kadrosu da son derece başarılı. Eğer bolca gülmek istiyorsanız bol ödüllü dizi Friends’i kaçırmayın.

IMDB Puanı: 9.0

 

Bu makale 7727 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.