Kredi Kartlarında Güvenliğin Geleceği

Kredi Kartı Güvenliği

Ödeme sistemlerindeki gelişmeler ile hayatımıza giren kolaylıkların çeşitliliği yadsınamaz bir gerçek haline gelmiştir. Hayatımıza giren çeşitli ödeme yöntemlerinin hayatımızın bir parçası olmasının yanı sıra, ortaya çıkabilecek güvenlik ihlalleri de bir o kadar önem arz etmektedir. Bu noktada ödeme sistemlerinin bir parçası olan kartlı ödeme sistemlerindeki son yenilikler adından bir hayli söz ettirecek gibi gözüküyor.

Fiziki kullanımlarda çip ve şifre, internet alışverişlerinde de 3D yüksek güvenlik uygulamalarının  kullanıldığı son dönemlerde, yabancı dilde “Combined Card Security” olarak geçen kombine kart güvenliği gelecek dönemlerde çok kullanılacak bir sistem olarak ödeme sistemlerine göz kırpmaktadır. http://www.cardlab.com adresinde incelediğimiz sistem doğrultusunda, firmanın kartlara getirdiği güvenlik önlemleri, ilerleyen günlerde  standartları oldukça faydalı yönde etkileyecek nitelikten. Güvenlik uygulamalarına geçmeden önce Cardlab firması hakkında kısa bir bilgilendirme yapacak olursak: Müşterilerinin ve kart üreticilerinin,  gelişim ve kart entegrasyonlarında teknolojik yeniliklerden en iyi şekilde faydalanmalarına olanak sağlamayı amaç edinmiş bir firma olduğu sitenin hakkımızda kısmından incelenebilir. Firmanın getirdiği güvenlik önlemlerine gelecek olursak:

 

 

 

1-Card Power Button : Kartın kullanımının kart sahibine bırakıldığı tek tuşla aktifleme ve kapatılma fonksiyonunun bulunmasıdır. Kartın açma kapama fonksiyonunun bulunması kapalı olduğu durumlarda işlem gerçekleştirilememesidir.

2-Dual Dynamic Magstripe: Manyetik kullanımına izin verilmediği durumlarda işlem gerçekleştirilmesine olanak verilmeyen sistemdir. Kullanıcı kartın manyetik kısmını aktiflemediği sürece manyetik datası hiçbir şekilde alınamamaktadır.

3-RFID Jammer: Radyo dalgalarıyla iletişim kuran bu sistemde  NFC(Near Field Communication) bir anahtar vasıtasıyla bilgi dışında yapılacak çekimin ve kart bilgilerinin ele geçirilmesinin  önüne geçilebilecektir.

4-Fingerprint Sensor: Kart üzerinde parmak izi okuyucu sensörler ile  kart sahibini doğrulama sonrasında işleme izin vermez. Bu işlemde kartınızı kaybetseniz ve şifreniz bir başkasının eline geçse bile, parmak izinizi doğrulayamadığı durumlarda işleme müsaade edilmeyecektir.

Yukarıda anlattığımız güvenlik önlemleri ile firma adından oldukça söz ettirir durumda. Bu oldukça sofistike güvenlik önlemlerinin hayatımıza girmesiyle beraber devrim niteliğinde gelişmeler bizi beklemekte.

 

Bu makale 1529 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.