Kredi Kartı Güvenliği

Kredi Kartı

Kredi Kartı

Kartlı ödeme fikri ilk kez 1887 yılında Edward Bellamy’ın “Looking Backward Or Life In The Year 2000” isimli bilim kurgu romanında ortaya atılmıştır. Nakit ödemeksizin ürün ya da hizmet satın alabilme imkânı sağlayan kredi kartlarının dünyadaki bilinen ilk uygulaması ise, 18. yüzyıl sonlarında Amerika Birleşik Devletlerinde başlamış ve ilk ödeme kartı 1894 yılında Hotel Credit Letter Company tarafından çıkarılmıştır. Türkiye’de çıkarılan ilk kart, ise, Koç Grubuna bağlı Servis Turistik A.Ş tarafından 1968 yılında hizmete sunulmuştur. Günümüze kadar birçok teknolojiden geçerek gelen ödeme kartları QR kod, biometrik tanıma gibi son yeniliklerle müşterilerin hizmetine sunulmuştur. Her platformda olduğu gibi plastik kartlarda da dolandırıcı ve sahtekarlar  çeşitli methodlarla banka müşterilerini mağdur etmektedir.Bu noktada banka müşterilerinin dikkat etmesi gereken hususlar şu şekildedir.

Kart başvurusu yaparken doldurulan form ve evraklar kişisel gizli bilgi içerdiği için halka açık yerlerde başkaları tarafından görülecek biçimde doldurulmaması gerekmektedir.

Başvurusunu yapıp kart teslim sürecinde olan bir müşterinin kartı eline ulaşmadıysa bankayla irtibata geçip kartıyla bilgili muhakkak bilgi alması gerekmektedir.

Telefon, e-posta veya sms yoluyla müşterilerle iletişime geçip kart numarası, son kullanım tarihi, cvv2, anne kızlık soyadı gibi bilgi isteyenlerle bu bilgiler kesinlikle paylaşılmamalıdır ayrıca Kart şahsınıza ait olan bir ödeme aracı olduğundan bir başka kişiye kesinlikle ödünç verilip kullandırılmaması gerekmektedir.

Bir başkasından yardım talep etmeyecek şekilde kartın nasıl kullanılacağına ilişkin bilgileri tam anlamıyla öğrenip işlemlerin yardımsız bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir

Atm’ lerde kalan kartlar mesai saatleri içindeyse muhakkak ilgili şubeye başvurulup alınması gerekmektedir eğer mesai saatleri dışındaysa müşteri hizmetlerinin aranıp kartın iptal ettirilmesi gerekmektedir. Atm’lerde yapılan işlemlerde müşterilere ısrarla yardımcı olmak isteyenlerin yardımları kesinlikle reddedilmelidir.

Herhangi bir alışveriş noktasında kartın görülemeyecek şekilde çekim yapılmasına kesinlikle izin verilmemeli ayrıca pos cihazından önce yada sonrasında kartın herhangi kart okutucudan geçirip geçirilmediğine dikkat edilmelidir.

Para çekme ünitelerinde işleme başlamadan önce kart ünitesi kontrol edilmeli şüpheli materyaller olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Güvenli Kredi Kartı Kullanımı

Güvenli Kredi Kartı Kullanımı

Şifre, güvenlik kodu v.s. gibi kişisel bilgiler kesinlikle bir başkasıyla paylaşılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki şifre tuşlanarak yapılmış olan işlemler direkt olarak yükümlülük getirmektedir. Her ay sonunda bizlere ulaşılan ekstreler kontrol edilmeli kendiniz tarafından yapılmayan işlemler hemen bankaya bildirilmelidir.

Yukarıdaki saydığımız noktalara dikkat edilmesi neticesinde bir çok mağduriyetin önüne geçilebilmekte ve engellenebilmektedir. Kredi kartınızı güvenli bir şekilde kullanmanız dileklerimle…

 

Bu makale 1573 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.