Kötü Niyetli Kişilerin Bilgilerinizi Elde Etmesinin 11 Yolu

Günümüz dünyasında dertsiz başınıza dert açabilmek için aslında yapabileceğimiz pek çok şey var. Canı sıkılan, hayatın monotonluğundan kurtulmak isteyen, biraz da olsa macera arayanlar için gelsin bu liste.

Huzurlarınızda kötü niyetli kişilerce bilgilerinizin çalınmasını kolaylaştıracak yöntemler listemiz.

Şifreyi yanlış anlamak

ozel-bilgilerinizi-her-yere-birakin
Şifre, parola, TC kimlik numarası gibi özel bilgilerinizi mutlaka bir yerlere not edin ve işyeri masanızın üstünde, gittiğiniz umuma açık yerlerde düşürün, unutun.

Duvarları yıkın

virus-programi-ve-firewall-kullanmayin
Bilgisayarınızda virüs programı olmasın ve hatta Firewall’u kapatın. Zaten bunlar gereksizdir ve bilgisayarınızı yavaşlatır.

Dikkatsiz olun


Nüfus cüzdanınızı metrobüs, metro gibi kalabalık yerlerde düşürün. Ehliyet, pasaport da olur. Bir de üzerine gazetelere de kayıp ilanı vermeyin.

Güvensiz e-ticaret

e-ticaret-tehlikesi
Güvenmediğiniz ve/veya sahte sitelerden kredi kartınızla alışveriş yapın. Nasıl olsa borç yiğidin kamçısıdır.

Tabii ki kısa ve bariz şifreler

basit-sifreler-kulan
Tüm şifrelerinizi doğum tarihiniz, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı, “qwerty” veya “123456” yapın. Ayrıca ne kadar kısa olursa o kadar iyi. Böylece siz de unutmazsınız.

Ne lüzum var?

cep-telefonu-sifresiz-2
Cep telefonunuza pin veya açılış şifresi koymayın ve olur olmadık her yerde unutun.

Güven önemlidir

etrafinizdakilere-fazla-guvenin
Etrafınızdaki herkese güvenin ve bu kişiler ile gizli bilgilerinizi paylaşın. Ekranınızın görünmesinde bir mahzur olduğunu düşünmeyin. Nasıl olsa herkesin içi dışı bir.

Formları kesin doldurun

formlarda-bosluk-atlamayin
İnternet üzerinde doldurduğunuz resmi kurumlar hariç her türlü forma tüm bilgilerinizi tam ve doğru olarak yazın. Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz gibi özel bilgiler kötü niyetli kişilerin eline bu şekilde zahmetsizce geçecektir.

“Ne olacak canıııım?”

kredi-karti-nunmarasi-da-neymis
Kredi kartı numaranızı, kartınızın son kullanma tarihini ve kartın arka yüzündeki CVV 2 numarasını internetten alışveriş yapmak isteyen arkadaşlarınıza jest yapmak amacıyla verin. Dostluk kazansın!

.exe çok önemli

Internet Hack
Bilgisayarınıza e-posta vasıtasıyla gelen veya internette rastgele bulunan programları yükleyin. Bir tuzak olduğunu düşünseniz bile e-posta ekini açın .exe dosyasını çalıştırın.

Hatta açık bırakın gidin

internet-kafeye-guvenin
Bol bol internet kafelere gidin. Her gittiğinizde bankaların internet şubelerine girin ve pek çok insanın yaptığı gibi güvenli çıkış yapmayın.

Artık gerçek bir maceraya hazırsınız. 🙂

 

Bu makale 2302 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.