İlk Oyunlar

Her zaman ilkler unutulmaz derler, ilk tadılan lezzetler hayat boyu unutulmaz. Şimdi bunlara bir de oyun dünyası açısından bakmak lazım diye düşünüyorum. Yazımda ilk oynadığım oyunlardan bahsetmek istiyorum.

Bilgisayar oyunlarını oynamaya başlayacak ve daha önce hayatında çok fazla oyun oynamamış bir kişi için ilk tercihler her zaman çok önemlidir. Kişisel görüşüm, başlangıç için çok detaylı ve zor oyunlardan ziyade daha kolay anlaşılabilir ve çözümü zor olmayan oyunlar ile bu dünyaya adım atmak daha uygun olacaktır. Bu konuda da en faydalı oyunlar, FRP, FPS gibi oyunlardan ziyade strateji veya macera oyunları doğru tercihler olabilecektir.

Settlers II

Ben ilk defa kendi bilgisayarımda Settlers II adlı oyun ile bu şekilde bir başlangıç yaptım. Tabi o zamanlar oyunlar hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Ama şansıma Settlers II çok güzel ve anlaması, kavraması basit bir strateji oyunuydu.

Bu oyunu hem ben hem de ablam bayıla bayıla saatlerce oynar ve yaptıklarımızı ve başardıklarımızı birbirimize anlatırdık. Oyunu elde edişimiz ise apayrı komik bir hikayedir. Olaylar şu şekilde gelişmişti: Bilgisayarı aldığımız firmada Şenol Abi diye oldukça zeki ve mazbut bir yazılımcı vardı. Şenol Abi çok iyi bir insandı, bilgisayarımızı evde kurmuş ve bilgisayarın nasıl kullanılacağını sabırla bize göstermişti. Bu bilgisayar kokan akşamlarda hepimiz annemin yaptığı güzel ev yemeklerinin keyfini de çıkarmıştık.

Şenol Abim zamanla, ara ara bilgisayarda bir sorun olduğu zaman bize gelir, “öncelikle geçmiş olsun.” der ve sorunumuzu çözerdi 🙂 Yine böyle bir gün Settlers II cd sini de getirmiş ve denemek için bizim bilgisayara kurmuştu. Ama giderken bize, çocuklar maalesef bu oyun cd siz çalışmıyor o yüzden siz oynayamayacaksınız demişti. Tabi o yıllarda cd kopyalama büyük bir işti ve bizde cd  kopyalama cihazı yoktu. Oyunu almak istesek, kopya cd ler bile 20 USD’den satılıyordu. Neyse bizde kaderimiz bu diye Şenol Abi gidince üzüldük. İçimizi bir sıkıntı bastı resmen. Güzelim oyunu oynayamayacaktık. İşte tam o anda tam oyunu masa üstünden silecekken son bir kez settlersII.exe ikonuna tıkladım. Ekran biraz bekler gibi oldu, aman Allahım, o da ne Settlers II açılmıştı… Herhalde ilahi adalet bu oyunu oynamamızı ve oyun hayatımıza adıma atmamızı, vatana millete hayırlı bir oyuncu olarak yetişmemizi istemişti. Günler ve geceler boyu Settlers II maceramız bu şekilde başlamış oldu. Yaşasın Şenol Abi!

Settlers II Başlangıç

Oyun kısaca, kaynak toplamak, onları dağıtmak, savaşarak toprak kazanmak ve düşmanları tarih sahnesinden yok etmek üzerine kurulu. Hikaye çok kolay ve çabuk kavranıyor. Oyunun basit olması aslında oyuna bağlanmamızı sağlıyor. Günümüzde bazı oyunları oynayabilmek için eğitim almak gerektiğini düşünecek olursak bu oyun oynanış kolaylığı ile diğerlerinden sıyrılıyor. Settlers II’nin daha sonra Gold Edition’ı çıktı bu patch ile birkaç gelişme yapıldı. Bence şu anda ilk oyun başlangıcı için hala güzel bir tercih olan bu oyunu internetten ücretsiz indirip oynayabilirsiniz. (Oyun linkleri için forumdan konu açmanızı rica ederim.)

Doom II

Uzunca bir süre Settlers II oynadıktan sonra başka oyunlarda şansımı denemek istedim. Oyun dünyasındaki ikinci limanım, efsane oyun Doom II oldu. Doom II, Settlers II’den çok daha farklı bir macera oyunu idi. Oyundaki amacınız elinize silahı alıp Mars’lı yaratıkları ve düşmanlarınızı yok etmekti. 35 civarı level atladıktan sonra oyun bitiyordu. Her level bir haritaydı ve bünyesinde küçük puzzlelar barındırıyordu.

Bu oyun dünya üzerinde en çok satan/oynanan oyunlar listesinde üst sıralarda yer alır. Zamanlar bu oyununda bazı patchleri oldu. Görüntüler biraz daha netleşti.

Doom II’yi o kadar çok oynadım ki ve her defasında yine çok büyük haz aldım. Hatta oyunu, “ultra violence” seviyesinde cheat kodu girmeden bitirmişliğim bile vardır. Ama oyunun cheat kodları, “IDDQD”, “IDKFA”, vb. kodlar hala aklımda. Resmen içime işlemiş bir oyun. Özellikle çifte silahı ve plasma silahına bayılırdım. Ayrıca Doom’un oyun içi müzikleri gerçekten çok hoştu, kimi zaman sizi geren kimi zamanda meraklandıran melodileri vardı.

Doom II Oyun İçi Görüntü

Özellikle hatırladığım kadarıyla 16. level olan, “Suburbs” oldukça zor bir leveldı. Oyunun sonunda da bir beyni vurup tarumar ettikten sonra oyun bitiyordu. Oyunda bazı wolf leveller vardı. Bu levelların numaraları yoktu ve bazı özel yollardan giriliyordu.

Doom II ile FPS dünyasına giriş yapmış oldum. Gerçketen bu oyunda günümüzde pek çok kişi tarafından hala beğenilerek oynan bir oyundur. FPS oyunlarının babası da denilebilir. Mutklaka oynamanızı öneririm. Belki yeni işletim sistemlerinde oynama yönünde sıkıntı çekebilirsiniz ama biraz araştırma ile gerekli patchler ile oynayabilirsiniz.

 

 

 

Suv

Settlers II ve Doom II ile aynı anda oynadığım oyun ise, parayla satın aldığım ilk oyun olan Screamer II idi. Fiyatı sanırım 20 USD civarıydı. Kadıköy’deki Yazicioglu Han’dan almıştım. Oldukça basit grafiklere sahip olan bu araba yarışı oyununda çok az sayıda ve prototip arabalardan tercih yapabiliyorduk. Oyunun grafik motoru çok eski olmasıan rağmen, oyunda darbe sistemi vardı, yani yarış esnasında aracınızın kaportasında darbeler oluyordı. Bu özellik o yıllar için çok üstün bir özellikti.

Oyundaki benim favorim ise yandaki resimdeki mavi SUV idi. Bu oyunla ilgili aklımda kalan en güzel şey ise oyunun müzikleri idi. Müzikleri gerçekten çok güzel ve insanı gazı getiren türdendi.

Screamer II ile içimdeki araba kullanma merakımı bir nebze olsun bastırabilmiş ve ilk oynadığım araba yarışı olduğu için çok fazla keyif almıştım. Arkadaşlarım ile çok fazla yarış yapmış  ve keyifli dakikalar geçirmiştik.

İşte yukarıda anlattığım bu 3 oyunla beraber bilgisayar oyun dünyasına merhaba dedim. Zamanla oyunlar çok gelişti tabi. Daha nice oyunlar çıktı ve ben oynadım fakat ilk oynadığım oyunların yeri hep ayrı oldu. O zamanlar aldığım keyif te en az şimdi oynadığım çok detaylı oyunlar kadardı. Yazımın başında belirttiğim gibi, ilkler asla unutulmaz. Eğer sizde oyun oynamaktan hoşlanıyorsanız ve daha yolun başındaysanız bu oyunları oynayarak oyun dünyasına güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bol güneşli ve oyunlu günler sizinle olsun.

Bu makale 3089 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.