«

»

Ara 12

Hitman: Absolution

The Original Assassin

The Original Assassin

Oyun severlerin çok iyi tanıdığı anti kahramanımız Ajan 47 eski oyunların aksine bu sefer “kişisel bir mesele” ile karşımıza çıktı. Yapımcılığını IO Interactive dağıtımını ise Square Enix’in yaptığı TPS, action-advanture ve stealth tarzında olan oyun 20 Kasım 2012’de Türkçe olarak raflardaki yerini aldı. Oyunun Türkçe olmasındaki en büyük nedenlerden biri ise, baş yapımcısının bir Türk  –Hakan Abrak–  olması. Yalnız bir konuyu açıklama ihtiyacı duyuyorum ki yanıltıcı olmasın. Oyunun alt yazıları ve menüleri Türkçe, konuşmalar ise orijinal dilde. Ama yine böylesi bir oyun için alt yazının Türkçe olması bile büyük nimet.

Hikaye

Hitman serisini ilk defa oynayacaklar için kısaca hikayenin geçmişinden söz edelim.

İtalya’da bulunan ve aslında kiliseye bağlı olarak faaliyet gösteren gizli bir topluluğun, zamanın en azılı suçlularının DNA’larını birleştirip, klonlama yöntemi ile laboratuvar ortamında seçkin bir suç karşıtı birim yaratmasına dayanır. Burada yaratılan kişiler çocukluktan itibaren bir savaş makinesi olarak eğitilirler ve emirlere istisnasız itaat ederler.  Yaratılan her klona bir barkod numarası verilir ve dövme şeklinde ensesine yazılır, kahramanımız barkod numarası ise 640509-040147’dir ve numarasının son iki rakamı ile anılır. Barkotundaki “64-05-09” doğum daha doğrusu yaratılış tarihini, sonraki “04” hangi seri olduğunu, yani bir anlamda modelini, “01” hangi sınıf olduğunu, yani birinci sınıf klon oluyor ve sondaki “47” ise kaçıncı üretilen klon olduğunu aynı zamanda da adını gösterir.

Kahramanımız(!) 5 Eylül 1964 tarihinde Romanya topraklarındaki bir akıl hastanesinin gizli yer altı laboratuvarında süper kiralık katiller operasyonu için yaratılmıştır. Yaratılan diğer klonlarla birlikte burada büyüyen Ajan 47, 1984 tarihinde muayne için bir doktorun yanına gittiğinde, eleni geçen bir şırınga ile doktoru ağır yaralamış ve daha sonra da laboratuvardan kaçmıştır. (kaçmasının sebebi olarak bazı kişilerin ona fazla yaklaşması olduğu söylenir) Ajan 47 yıllar sonra laboratuvara geri döner ve klon yapımı ile ilgili dosyaları ele geçirmek için diğer klonları ve yaratıcı olan Otto Wolfgang Ort-Meyer’i öldürür.

Daha sonra bir kiralık katil şirketi olan “ICA HQ” (International Contract Agency Headquaters) için çalışmaya başlar ve burada sadece tek kişi ile iletişim kurar, bu kişide kendisine görevleri ve görev hakkında brifingleri veren Diana Burnwood isimli bir kadındır.

Diana Burnwood Ajan 47’ye şimdiye kadar ki oyunlarda görevlerini, görevleri hakkındaki brifingleri veren ve hatta bir keresinde de hayatını kurtaran kişi olmuştur.

Diana Burnwood

Diana Burnwood

 

Kişisel Bir Mesele

Yazının başında da değindiğimiz gibi Absolution Ajan 47’nin “kişisel bir meselesi” dir. Kendisine verilen yeni görevde Ajan 47’den eski kontağı ve hayatını borçlu olduğu kişi olan Diana’nın öldürülmesi isteniyor.

Diana Burnwood çalıştığı teşkilata ihanet etmek, tetikçilerin kimliklerini açığa çıkarmak ve Victoria adlı, teşkilat için oldukça önemli bir kızı kaçırarak kayıplara karışıyor. Ajan 47’den istenen ise Diana’ya ihanetinin bedeli ödetmesi ve Victoria’yı teşkilata geri getirmesi.

İşine duygusallık karıştırmayan soğuk kanlı katilimiz görevi kabul ederek Diana’nın peşine düşüyor ve yaşadığı villayı bulup sessizce (isterseniz gürültü çıkararakta girebilirsiniz) içeri sızıyor. Korumalara aşarak en üst kata giren katilimiz, Diana’yı duş alırken yakalıyor. Ajan 47’yi gören Diana onun kendisini öldürmek için geldiğini anlıyor ve karşı koymuyor.  Aralarında geçen bir kaç kelimelik duygusal konuşmadan sonra Diana Ajan 47’ye Victoria’ya sahip çıkmasını, teşkilatın kızı ele geçirmemesi gerektiğini, onun kendisi (Ajan 47) gibi olmasına izin vermemesini söylüyor ve Ajan 47’de kızı koruyacağına söz verip, adeta kendisi ile özdeşleşmiş olan Silverbarrelının namlusunu Diana’ya doğrultup görevini tamamlıyor. (Aslında görev daha yeni başlıyor)

Herkesin peşinden koştuğu meşhur Victoria

Herkesin peşinden koştuğu meşhur Victoria

Ajan 47 Diana’nın evinden Victoria’yı alarak villadan çıkıyor ve arabaya bindiği sırada, kendisine Diana’yı öldürüp Victoria’yı getirme görevini veren teşkilat üyesi Benjamin Travis arıyor, tetikçimiz bu çağrıya cevap vermiyor ve telefonunu atarak arabayla olay yerinden ayrılıyor.

“Tek Birini Kurtarmak İçin Kaç Tane Cana Kıyacaksın”

Yol boyunca kendisini, yaptığı işi, hizmet ettiği kişileri sorgulayan ve yaratılışı gereği emirlere harfiyen itaat etmesi gereken Ajan 47, aynı Diana gibi teşkilat için çalışmayı bırakıyor. Gittiği otel odasında ensesindeki barkodu bir ustura ile söküp atan Ajan 47 “kişisel bir mesele” ile yeni bir hayata başlıyor…!

Ajan 47'nin ensesindeki barkodu

Ajan 47’nin ensesindeki barkodu

Evet.. Buraya kadar Ajan 47 kısaca geçmişi ve Absolution oyunun hikayesininde kısa bir özeti vardı. Oyunun bundan sonraki kısmı Victoria’yı koruma, kollama, onu kaçıranlardan geri alma ve üzerine bir dünya adam yollayan Benjamin Travis’i yok etmekle geçiyor.

Birazda Teknik

Grafik

Oyunun yapımında, IO Interactive tarafından Hitman Absolotion için geliştirilen Glacier 2 isimli oyun motoru kullanılıyor. Oyunun grafikleri gerçekten çok iyi, özellikle ana karakter olan Ajan 47’nin modellemesi çok detaylı olmuş, gömleğindeki, ceketindeki kırışları bile görebiliyorsunuz. Sadece Ajan 47 değil hikaye boyunca karşımıza çıkan diğer önemli karakterlerin modellemeside gayet başarılı. Bunların yanı sıra çevrenin detayı, çevreyle etkileşimde hayet güzel, etraftaki pek çok şeyi silah olarak kullanabiliryorsunuz, bardak, ingiliz anahtarı, şırınga, tuğla gibi nesnelerle düşmanları öldürmekle kalmıyor isterseniz nesneleri bir noktaya atarak düşmanların dikkatinide dağıtabiliyorsunuz.

Hitman

Hitman

Oynanış

Oynanışa gelecek olursak oyun bizi bu konuda özgür bırakıyor, isterseniz bir gölge kadar sessiz olup düşmanları haklayabilir, isterseniz de bir cengaver gibi ortaya atlayıp katliam yapabilirsiniz. Bunun yanısıra çok değişik öldürme yöntemleride var, gizlice düşmanın kahvesine zehir koyma, yüzünü yıkadığı suya elektrik bağlama, üzerine avize düşürme gibi.

Yeni oyunda “iç güdü” isminde bir özellik var, bu özelliği kullanarak, duvarın arkasındaki kişileri, etrafınızda kullanabileceğiniz nesneleri, düşmanın yürüyüş güzergahı gibi şeyleri görebiliyorsunuz. Diğer bir özelliği ise kılık değiştirdiğinizde düşmanın içine karışıp tanınmamanızı sağlıyor. Kılık değiştirmekten söz açılmışken oyunda oldukça zengin bir giysi çeşitlemesi var, pek çok kılığa girebiliyorsunuz. Fakat kılık değiştirdiğinizde sizinle aynı giysiyi giyen kişiler sizi fark edebiliyor bundan kurtulmak içinde az önce belirttiğim gibi iç güdüyü kullanıyoruz. Tabi bu arada belirtmekte fayda var iç güdü kullanımı sınırsız değil.

İçgüdü modu

İçgüdü Modu

Yapay zekaya gelecek olursak oyunda beş farklı zorluk seviyesi var, her seviyede yapay zeka artıyor, düşmanlar daha çabuk tepki veriyor. İlk iki zorluk seviyesi bu tarz oyunları veya Hitman’ı ilk defa oynayanlar için uygun, diğer iki seviye ise daha uzman oyuncular için, son zorluk seviyesi ise Hardcore olarak tabir ettiğimiz kullanıcılar için. Bu seviyede oyun size hiçbir şekilde yardımcı olmuyor, iç güdü yok, ek kayıt noktaları yok, yardım yok, daha çok düşman daha çok yapay zekâ var.

 

 

 

Müzik ve Ses

Ses ve müzik konusuna gelirsek onda da gayet başarılı bir iş çıkarıldığını söyleyebiliriz. Ne yazık ki Absolution’nın müziklerinde  serinin önceki dört oyununun müziklerini besteleyen Jesper Kyd imzası yok.  Bu oyunda müzikler Thomas Bärtschi tarafından bestelenmiş, kendisi daha önce Mini Ninjas, Kane & Lynch: Dead Men gibi yine Eidos İnteractive oyunlarının müziklerini bestelemiş.

Ses konusunda da gerek silahlar gerek karakter seslendirmeleri çok başarılı. Ajan 47’yi tüm seride olduğu gibi bu oyunda da David Bateson seslendiriyor.

Sistem Gereksinimleri

Gelelim sistem gereksinimlerine, Absolution bizden minimum ve önerilen sistem olarak aşağıdakileri istiyor.

 

Sistem Gereksinimleri
  En Az Önerilen
Windows
İşletim Sistemi Windows Vista, 7 64-bit
İşlemci True dual core CPU (Intel, AMD) Intel Core i7 or AMD Athlon II X4
Hafıza 2 GB 4 GB
Harddisk 24 GB
Ekran Kartı NV8600 512 Mb RAM, or AMD equivalent NVIDIA GeForce GTX 260 or ATI Radeon HD 5770
Ses Kartı DirectX 9.0 –compliant sound card 5.1 sound card
Network Non-Constant Internet Connection: Broadband connection with 128 kbps upstream or faster.

 

Son Not

Başlığın altında da yazdığım gibi, oyunun çıkmadan önce yayınlanan her trailerında “The Original Assassin” (Orjinal Suikaçtçi) vurgusu yapılıp Assassin’s Creed’e laf sokulması beni kızdırsada (ağır bir Assassin’s Creed ve Ezio Auditore de Firenze fanıyım) Absolution 6 yıllık beklentiye değen, türünün hakkını veren harika ve mutlaka oynanması gereken bir oyun.

Değerlendirme

Grafik: 4/5

Oynanış: 5/5

Müzik ve Ses: 5/5

Genel: 4.5/5

 

Bu makale 7184 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.