Heroes of Might and Magic III

heroes kapakMerhaba arkadaşlar,

Bu ay boyunca sizlere, daha önceki yazım olan “Oyun Tutkusu”nda, en sevdiğim oyun olarak bahsettiğim Heroes III Might and Magic ile ilgili yazacağım. Heroes III’ün çok detaylı bir oyun olması nedeniyle yazılarımı 4 hafta boyunca 4 kısım halinde takip edebileceksiniz. İlk hafta oyun tanıtımı ile oyunla ilgili özellikleri, ilk yapılması gerekenleri anlatacağım.

Nasıl Bir Oyun Bu Heroes III?

Heroes III bence tüm zamanların en çok bağımlılık yapan oyunlarından biridir. Tam adı ile, “Heroes of Might and Magic III”, turn based (sıra sistemli) strateji oyunudur. Yani önce siz oynarsınız sonra rakipleriniz oynar, daha sonra tekrar size sıra gelir. Bu yönüyle real time (gerçek zamanlı) strateji oyunlarından ayrılır. Bu muhteşem oyunla tanışmam 1999 yılında üniversitesite yıllarımda gerçekleşti. Geçen 13 seneye rağmen hala bu oyundan keyif alarak oynamam ne kadar başarılı olduğu konusunda en güzel ölçütlerden biridir.

Heroes III’e devam olarak IV, V ve VI bölümleri de oyun piyasasına sürülmüş olsa da hiçbiri asla Heroes III’ün yerini tutamaz. Özellikle Heroes III bağımlıları bana bu konuda hak vereceklerdir. Daha sonraki bölümlerde,  2 boyutlu olarak yapılan bir oyuna 3. boyutun da eklenmesi oyunu daha kötü bir hale getirmiştir.

Oyun adından da anlaşılabileceği gibi kahramanlar üzerine kurulu bir oyundur. Oyundaki birimler oluşturulurken, Yunan ve Roma Mitolojisi (Titan, Medusa Queen, Centaurs vb.) ile bazı masal ve FRP yaratıklarından, (Unicorn, Dwarf, Goblin vb.) esinlenilmiştir. Oyunun mantığı, sahip olduğunuz kale ve şehirlerden alacağınız kahramanları geliştirip, emrindeki ordularla ve öğrendiğiniz büyülerle, düşman kahramanlarını ve ordularını yok etmek size verilen görevleri yerine getirmek ve tüm bunları yaparken de kalenizi veya kahramınınızı kaybetmemektir. Bunun için oyun alanında dolaşıp kaynak toplamalı, kahramanlarınızı güçlendirecek eşyaları (Artifact) bulmalı, kasabalarda ordular kurmalı ve savaş yapmalısınız.

Heroes III, her türlü bilgisayara, Pentium I’e bile rahatça kurulabilen ama zamanla çıkan genişleme paketleriye oldukça büyüyen ve detayları artan bir oyundur. En azından Pentium IV ve 1 GB Ram ile oynanmasını öneririm. İlk çıkan sürümü, “Restoration of Erathia” olup sırasıyla, “Amageddon’s Blade”, “Chronicles” ve  “Shadow of Death” adlı official sürümleri çıkmıştır. Bunun dışında son sürümü unofficial olup adı, “In the Wake of Gods”dır. Gerçekten son unofficial sürümde oyundan alınan haz Wogify seçenekleri ile en üst seviyelere ulaşmıştır. Şu sıralar Rus yazılımcılar tarafından son bir unofficial sürüm olan, “Horn of Abyss” üzerinde çalışılmakta olup en kısa zamanda indirilebilir duruma gelmesi beklenmektedir. Horn of Abyss’in nasıl olacağı hakkında yine official olmayan bilgilere maalesef şu an sadece birkaç siteden ulaşabiliyoruz.

heroes hornPek çok detaylı ve eğlenceli düşünülmüş özellikleri ile diğer tüm RTS oyunlarından ayrılan Heroes III’ün en büyük rakibi olmaya en büyük aday, “Sid Meier‘s Civilization” olmuş ama aslında bir rakipten ziyade rakipcik olabilmiştir. Heroes oyunlarının yaratıcısı, “Jon Van Caneghem” in bu kadar başarılı bir oyun yapmasından dolayı ellerini öpmek gerekir. Oyun o kadar başarılı olmuştur ki, Jon Amca’nın kurduğu, “New World Computing” firması, Heroes serisi üzerinde daha güzel bir oyun çıkaramayacaklarını anladıkları 2003 yılında iflas etmiş ve oyun piyasasından sessizce çekilmişlerdir. İnternet üzerinden çokca bilgisayara indirilmesi ve kopyalanması sonucu oyuna ait net satış rakamları ile popülerliği arasında bağıntısı oldukça düşüktür. Yani aramızca daha nice Heroes III bağımlıları olabilir. Ayrıca oyunun kale içi ve oynanış müzik ve efektleri de harikadır. Özellikle, Tower, Inferno ve Dungean’da çalan müzikleri dinlemek insanda güzel hisler uyandırır.

heroes new world

Oyuna ait en güzel oynanış özelliklerinden biri de “Hot Desk”, yani aynı bilgisayarda iki ve daha fazla oyuncu ile de oynanabilmesidir. Bunun yanında “Hamachi” ağı kurularak da internet ağı üzerinden de sorunsuzca, multiplayer olarak oynanabilmektedir.

Heroes III’ün, In the Wake of Gods yani WOG 3.52 sürümünü oynayabilmek için mutlaka, Shadow of Death ile Armageddon’s Blade sürümlerinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir. Bu sürümleri google aratarak kolayca bulabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca oyun için yapılan binlerce harita ve yüzlerce görev paketleri internetten indirebilirsiniz. Ben yazımın sonunda sizlere birkaç tane en sevdiğim haritayı da paylaşıyor olacağım.

Heroes III oyun değerlendirmeleri otoriteleri tarafından genellikle 9/10 gibi oldukça yüksek bir ortalama ile ödüllendirilmiştir. Bence WOG üzerinden bir değerlendirme olsa puanı 9.5/10 civarı çıkabilecektir.

 

Aggregate scores

Aggregator

Score

GameRankings

87%

Review scores

Publication

Score

GameSpot

9.1 out of 10

IGN

9.0 out of 10

Computer Gaming World

4.5 out of 5

Computer Games Magazine

5 out of 5

Computer Gaming World

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Heroes_of_Might_and_Magic_III:_The_Restoration_of_Erathia

Günlerce gözümden yaşlar gelerek oynadığım bu oyun hakkındaki kısa bilgilendirmeden sonra artık Heroes III’ün oynanış incelemesine ve detaylı anlatımına geçebiliriz. Gelecek hafta oyuna başlarken yapılması gerekenler ile kale seçimini detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım.

Bu makale 18469 kez okunmuştur.

Yorumu formunu geç

  • Burcin Nuray on 18/06/2012 at 10:20 pm
  • Cevapla

  Sitenin hayırlı uğurlu olması dileği ile.Sevgiler.Herne kadar oyun oynamayı bilmesemde,siteni takip edeceğim.Tanla ile senin bu oyunlar yüzünden kapışmalarınızı unutamam.Çok öpüyorum.

  1. Tesekkürler annecim. Aslında hayat hep bir oyun ve en iyi oyuncularda sizlersiniz.
   Sevgiyle kalın.

 1. Valla abi benim yaş 19.Sİten çok başarılı olmuş tebrikler.Bu oyunu babamla oynardım.Gerçektende yaşım 19 olmasına rağmen bu oyun favorimdir.Heroes 3 tüm Hommlar içinden kesinlikle en iyisi.Oyun Ubisofta satıldığından beri bu oyunun sadece adı kaldı. Ayrıca senden Might and Magic Mandate Of Heaven,Mam For Blood And Honur gibi serinin eski RPG oyunlarının incelemesinide bekleriz.Başarılar.

  1. İnşallah Akın zamanla daha çok oyun ile karşınızda olacağım. Çok yakında bir adventure oyunu hakkında yazacağım.
   Güzel dileklerin için teşekkürler.

  • Ersin on 06/11/2012 at 4:10 am
  • Cevapla

  Merhaba. Siteniz hayırlı olsun.
  Heroes 3 herhangi bir versiyonunu isteyen herkes ile oynayabilirim. İletişim için
  ersinersin_archangel@hotmail.com

  adresini ekleyebilirsiniz.

  1. Teşekkürler Ersin. Bir gün mutlaka oynayalım. Mailini ekliyorum.
   Saygılar,

  • Ersin on 06/11/2012 at 11:23 pm
  • Cevapla

  Teşekkürler.Ben her zaman açığım. Özellikle Cumartesi günleri geceden sabaha, pazar günleri öğleden(uyku 🙂 ) geceye kadar oynayabilirim:)

  • Kuzey on 04/12/2012 at 8:06 am
  • Cevapla

  Sansal merhaba,
  Oyun uzmanlari cok guzel bir site olmus.
  Heroes ile ilgili tanitim yazina bayildim.

  Basarilarinin devamini dilerim.
  Takipteyim

  1. Teşekkürler Kuzey. Zamanla daha güzel yazılarım da çıkacak.
   Sevgiler.

  • Doğukan on 03/03/2013 at 4:13 pm
  • Cevapla

  Bu oyunun complete sürümü bende yüklüde acaba nasıl online oynayabilirim açıklayabilirmisiniz ?

  1. Merhaba Dogukan
   Oyunu online oynayabilmek için oncelikle hamachi yi bilgisayarına kurmalısın. İnternetten cok rahat indirebilirsin. Hamachi yi kurduktan sonra rakip olan kisinin pc sine baglanıyorsun veya o sana. Istediğiniz bir oyunu kurup oynuyorsunuz.Hepsi cok basit.
   Bol oyunulu gunler dilerim.

  • oguz maden on 25/04/2013 at 10:15 pm
  • Cevapla

  yaşım otuza yaklaştı heralde bu oyunu 15 sene boyunca oynamışımdır online oynamak isteyenlerle oynayabilirim hatta.. oguzmaden@hotmail.com

  1. Merhaba Oğuz,

   Yaşım 30’u geçti ve hala oynuyoruz. 🙂 Özellikle de WOG’u. Senin gibi Heroes severleri görmek bizi çok mutlu ediyor. Senden ricam bizim de misyon edindiğimiz üzere diğer Heroes oyuncuları ile kavuşabilmen için forumda “Ağ Oyunları Oyuncu Buluşturma” bölümünde Heroes topicine bilgilerini; yani müsait olduğun günleri, saatleri ve mail adresini yazmanı isteyeceğim.
   Bol heroes lu günler.

 2. 1999 yılında ilk çıktığı dönemde dead and buried haritasını onlarca kez bitirmiştim. daha sonra her birkaç senede bir, gün yüzüne çıkarıp birkaç hafta oynarım. son yıllarda ise HD Edition’u oynuyorum. müzikleri, atmosferi ve oynanabilirliği ile gerçek bir şaheser!.. bu oyunda geçirdiğim zamanı alanımla ilgili çalışmalara ayırsaydım şu anda profesördüm 🙂 ama şikayetçi miyim değilim.

  inceleme için ayrıca teşekkürler, güzel bir yazı olmuş.

  • SECKİN on 23/09/2017 at 10:58 pm
  • Cevapla

  Merhaba,
  heroes ıı den beridir oynarım. Sayısız gün ve geceme mal olmuştur. Neyse sadet uzun zamandır ara vermiştim. Geçenlerde anılarım depreşti ve indirdim. oyunu net üzerinden en iyi hamachi üzerinden oynandıgını daha önceki tecrübelerimle sabitlediğim için tekrar hamachi yi de indirdim. Teker teker server kovalamaya başladım ama buldugum tüm serverler ya kapanmış ya da full. Uzun sözün kısası oynayabilecek arkadaşlar arıyorum.
  saygılarımla…
  seckinduran@gmail den mail atabilirsiniz.

  1. Merhaba Seçkin,

   Hamachi üzerinden bir arkadaşını ayarlayarak oynayabilirsiniz. Yanlız her iki bilgisayrada da aynı sürümün kurulu olduğundan ve aynı .exe ile çalıştığınızdan emin olun. Ayrıca firewall u kapatman lazım. Bazen bende ve bazı arkadaşlarım beraber oynuyoruz.

   Saygılarımla.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.