Heroes of Might and Magic III – Oyun Taktikleri ve Detaylar II

Heroes 3, Wog patchi ile daha öncededen söylediğim gibi bambaşka bir oyuna dönüşmüş ve deyim yerindeyse yeni bir oyun gibi olmuştur. Zaten çok fazla detayı içeren oyuna bir de böyle bir yama eklenmesi oyunun çok daha fazla detaylanmasını ve güzelleşmesini sağlamıştır.

Oyuna başlarken çok fazla seçim yapılabiliyor. Burada yapmanız gereken standart halinde çok fazla değişiklik yapmamak olabilir fakat benim kişisel tercihlerim standart tercihlere ek olarak aşağıda anlattığım şekildeoluyor. Siz buradaki tercihlerinizde özgürsünüz. Belki de bu seçimleri deneyerek tecrübe etmek en güzeli olacaktır.

Wog Seçenekleri

1. Hero’lar 10 tane skill öğrenebilirler.

2. Her kalenin önünde stack olsun.

3. Dimension Door, Fly ve bunları yapabilen artifactler olmasın.

4. 7. level uniteler otomatik olarak 8. level olsun.

5. Savaş makinelerinin özellikleri arttırılsın.

6. Oyunu daha zorlaştırmak adına yolda yürürken pusular olsun.

7. Creature Dwellewingler Boar’da satsın. Bu özellik oyunu oldukça zorlaştırıyor. Boar yerine Air/Storm Elemental’da satılabiliyor

Bazı Yeni Özellikler

Henchman Seçimi: Henchman yani sağ kolunuz WOG versiyonu ile oyuna girmiş bir tercihtir. O anda  ordunuzda en güçlü hangi üniteniz varsa yapmak mantıklıdır. Oyun başında hızlıca 7. level bir ünite edinip onu henchman yapmak en mantıklıısı olacaktır.

Stack Kullanımı: Kale önünde veya haritada bir şekilde bulduğunuz (savaş sonucu veya herhangi bir yerde) stackları ordunuzda en çok güvendiğiniz ünitenize koyabilirsiniz. Özellik olarak oyun başları için stacktan deneyim kazanımı açmanız, ilerleyen zamanlarda ise rakibin defans gücünü düşürme özelliğini veya 2 extra retaliationsu aktif etmeniz hayrınıza olacaktır. Burası için bir diğer taktik ise, sayıca en çok olan ünitenize koyup health bonusunu seçmeniz de mantıklı bir seçenek olacaktır. Stackı bir ünitenin üzerine bırakıp o ünite üzerine tıklayınca çıkan ünite detay ekranında, ünitenin üzerine sağ fare yapınca Stack Experience ekranında o stacktan nasıl faydalanacağımızı ayarlayabiliriz. Soldaki Artifact alanına sağ fare yapınca çıkan ekranda stacktan nasıl faydalanabileceğimizi seçebiliriz. Burada varsayılan olarak health bonusu seçilidir.

Kale Yıkımı: Wog ile gelen belki de en güzel yeniliklerden biri de budur. Bu özellik ile beraber ana kalemizden farklı olarak ele geçirdiğimiz farklı bir tipte kaleyi yıkarak yeniden istediğimiz bir kale yapmamıza olanak sağlıyor. Tabi burada en mantıklısı ana kalemizin aynısından yeniden inşa etmek olacaktır. Yanlız yeniden inşa etmek oldukça masraflı bir iştir. Bolca kaynak ve süre istemektedir. Bu işe girişmeden önce ana kalenizin tüm upgradelerini tamamlamanızı öneririm. Yoksa yeni kale inşa edecem diye kuş gibi ordunuz ile tarumar olmanız mümkündür.

Artifact Upgrade Evi: Yeni eklene bu yapı ile mevcut artifactinizi bulunduğu sınıfın en güçlü artifactine kadar upgrade edebiliyorsunuz. Fakat bu işlem her bir upgrade için 1 gün sürüyor ve fiyatı artifact güçlendikçe artıyor.

Skill Unutma Okulu: Bazen oyun esnasında hiç işinize yaramayacak bir skilli mecburen öğrenebilirsiniz ve gerçketen ihtiyaç duyduğunuz bir skilli öğrenemeyebilirsiniz. Bu durumu engellemek adına bu yapı istediğiniz bir skilli unutmanızı sağlamaktadır.

Mithril: Oyunda topladığımız mithriller ile madenlerin geliri veya kale içi gelirleri artırılabilmektedir. Sağ fare yapılarak gelir artırılmak istenen yer seçilir ve 1 haftalığına geliri artırabiliriz. Oyun esnasında sağ menüdeki kale butonuna sağ fare yaparak sahip olduğumuz mithril sayısını öğrenebiliriz. Oyun esnasında Ctrl+K yaparak da mithrilleriniz ile neler yapabileceğinizi ve kaç mithrile mal olduğunu görebilirsiniz.

Temel Oyun Stratejileri

Oyunu açarken başlangıç için para veya resource tercih edilmelidir. İlk başlarda mümkün mertebe dolaşmalı ve etraftaki resource ları toplamalısınız. Bulduğunuz sandıklardan experience değil, parayı tericih etmelisiniz. Bu şekilde kale içindeki birimleri daha hızlı kurabilirsiniz. Kale içinde öncelikli olarak town hall ve devamında capitolu yapmaya çalışmalısınız. Bunun yanı sıra ilk hafta mutlaka o kaleye ait okçu birimi açmalısınız. İkinci hafta capitol yapılmış olmalı ve 7. seviye hariç tüm seviyedeki birimler açılmış olmalıdır. Upgrade’leri tüm birimler açıldıktan sonra yapmalısınız.

Eğer kale içinde tavernde para veya resource getirme özelliği bir hero var ise mutlaka almalısınız. Zaten zamanla bu hero getirileri ile onun için ödediğiniz 2500 goldu amorti edecektir.

Oyunda sadece başlamış olduğunuz 1 adet heroyu geliştirmeye çalışın. Tüm heroları 10. level yapmaktansa, 1 heroyu 20. level yapmak oyunu kazanmak için temel stratejilerden biridir. Kale içinde tüm birimleri açtıktan sonra upgrade etmelisiniz. Ve her hafta alabildiğiniz kadar orduyu ana heronuza taşımalı ve experience/kaynak/artifact için savaşmalısınız. Ayrıca bir hero için yürüyüş artıcı botlar ve eldivenler çok önemli olup; logistic ve pathfinding skilleri de çok gereklidir. Oyunda ne kadar çok yürürseniz o kadar iyi gelişirsiniz. Bu da temel stratejilerden biridir.

Oyunda kale savuması çok önemlidir. Kale kaybedilerse capitol yok olur ve düşman bizim kale içindeki tüm ordumuza sahip olabilir. Tek hero geliştirmenn tek handikabı biz kaleden uzaktayken rakibimizin kalemizi ele geçirmesidir. Bu kötü durumu engelleyebilmek adına town portal büyüsünü öğrenmeniz ve en az advanced earth magic bilmeniz çok önemldir. Biz ana heromuz ile kalemizden uzaktayken, kalemize güçlü bir rakip yaklaşınca town portal ile kalemize ışınlanmalı ve kanımızın son damlasına kadar kalemizi savunmalıyız. Kale savunmasında temel kural ise mümkün olduğunca kale içinde kalarak düşmanın okçularını ve uçan birimlerini etkisiz hale getirmek oalcaktır. Bunun için blind, slow büyüleri işe yarayacaktır. Biz kale içinde kaldıkça kale savunma okçuları bize avantaj sağlayacaktır.

Özel Oyun Stratejileri

Oyuna başlarken harita büyüklüğüne göre kale ve hero seçimlerinin nasıl yapılması gerektiğini önceki yazılarımda anlatmıştım. Şimdi birkaç detay daha eklemek istiyorum.

Oyun başlagıçlarında en değerli birimleriniz okçu birimlerinizdir. Düşmanlarınız henüz yanınıza gelmeden okçularınız ile hiç zarar görmeden savaşlar kazanmak çok önemlidir. Özellikle oyun başında güçlü bir büyüye sahip olmak veya bir tatar yayına sahip olmak ciddi avantajdır. Ek olarak Necro kalesine sahipseniz animate dead özelliği ve necromany özelliği ile kaybettiğiniz orduları geri almanız mümkündür. Kısaca birkaç tane taktiği inceleyelim:

Solmyr

Solmyr

1. Gremlin Rush: Gremlin rush Tower Town ve Solmyr seçilerek yapılır. Gremlin’ler zayıf okçular olsalar da başlangıçta çok fazla sayıdadırlar. Avantajları da buradadır. Ayrıca kale içinde upgradeleri sadece 1000 gold’dur. İlk 2 gün içinde upgrade edip tüm Master Gremlinler ve Solmyr ile yola çıkmak ve etrafınızda çok güçlü olmayan rakipleri 4. level bir büyü olan Chain Lightning büyüsü ve her gün biriktirdiğiniz Master Gremlin’ler ile yok etmek ve bunları yaparak da maddi açıdan gelişmek mümkündür. Gremlin sayılarını artırmak için varsa ekstra dwelwinglere her hafta uğramak ve yeni açtığınız heroların Gremlinlerini upgrade ederek Solmyr’e taşımak başlıca amaçtır. 8 – 10 hafta sonra legion Master Gremlin yapabilmek için ayrıca her savaşta Gremlinlere düşmanı yaklaştırmamak bunun içinde savaş esnasında rakibin gidiş yollarını engellemek gerekmektedir. Master Gremlinlerin bir başka avantajı ise, rütbe kazandıkça savaş esnasında her atış öncesi yerlere mayın döşeyebilmektedir. Mayına basan düşman birimleri belli seviyelerde kayıplar vermektedirler. Ayrıca Gremlinler aslında birer okçu olduğundan okçuluk (Archery) skillini artıran artifactler ile level atlanırken okçuluk özelliği alınırsa ekstra faydalı olacaktır. Tabi kale içinden okçuluk savaş makinesini de almayı unutmayın.

 

Skeleton

Skeleton

2. Skeleton Rush: Necropolis kalesi seçilerek çok fazla sayıda iskelet adam elde etmek ve düşmanlarımızı yok etmek güzel bir seçenek olacaktır. Bunun için Hero olarak Isra seçilmelidir. Isra’nın özel skili Necromancy olup her level atlayışında %5 artış sağlar. Bunun yanında kale içinde hızlıca Necromancy Amplifier yapılmalıdır. Ayrıca Isra oyuna advanced Necromacy ile başlar. İlk level atlayışlarda expert Necromancy elde edilmesi gerekir. Oyun esnasında necromacy skilli artıran artifactleri de almak iskelet lejyonları kurmamıza yardım edecektir. Bir diğer nokta da savaş esnasında kaybettiğimiz iskeletleri mümkün mertebe hem Animate Dead  büyüsü ve Commander’ımız ile diriltmemiz gerekmektedir. İskeletlere savaş esnasında stone skin veya haste büyüsü yapmak faydalı olacaktır. Haste ile rakibin yanına hızlıca gidebilir ve lejyonlar ile çok güçlü birimlere dahi zarar verebilirsiniz.

 

Sharpshooter

Sharpshooter

3. Gelu Rush: Oyunda Rampard veya Castle ile başladıysanız Gelu’yu kale içinden alabilmeniz ihtimal dahilindedir. Gelu rush için oyuna Castle ile başlayacaksanız Orrin’i, Rampard ile başlacaksanız ise, Ivor’u almalısınız. Aldığınız bu heroların Archery skillerini hızlıca expert hale getirmelisiniz. Gelu’yu kale içinde bulduktan sonra tüm Archers ve Elvesler’i Gelu sayesinde Sherpshooter’lara upgrade ederek kahramanınzda kullanabilirsiniz. Yani kısaca Gelu bir eğitici gibi işleyecektir. Okçuluk (Archery) skillini artıran artifactler ise en büyük yardımcıınız olacaktır. Sharshooter’ların attack güçleri yüksek olduğundan dolayı health ve defence güçleri daha düşük olup savaş esnasında korunmaları birincil amacınız olmalıdır. Bunun bir yoluda rakibe mass slow yapmaktır. Mass slow yapabilmek içinde expert earth magic öğrenmeniz ve slow büyüsünüde bilmeniz gerekmektedir. Gelu için castle kalesinde archer artışı daha fazla olduğu için buradan almak daha avantajlı olacaktır.

 

Detay Oyun Stratejileri

Oyun başlarında henüz gelir ve maden açısından kıt olduğunuz anlarda eğer kalenizde ekstra altın veya maden getiren bir hero alınabilir duurmda ise mutlaka alın. Bu gelişim hızınızı artıracaktır.

Wog’da spell power dolduran kuyulara mutlaka her gün yedek bir heronuz ile uğrayın çünkü kuyulardan para, maden ve artifact çıkabiliyor. Bunun yanı sıra bir düşman çıkıp canınızı da okuyabiliyor. Son olarak tünel bularak bir başka kuyudan çıkabiliyorsunuz.

Oyun başında eğer mithril bulabilirseniz bulduğunuz mithrilleri taş ve odun madenlerine ekleyerek daha fazla üretim yapmasını sağlayabilirsiniz. Oyun başı için en önemli iki maden taş ve odundur.

Oyunda önce kaledeki üniteler alınmalı ve eğer para kalırsa kale dışında kalan dwelwinglerden ordu alınmalıdır. Yanlız ücretsiz verilen 1. level üniteler her hafta mutlaka alınmalıdır.

Savaş esnasında tüm savaş makinaların sahip olmak bize avantaj sağladığı için bunları edinmek önemlidir.

 

Şimdilik size iletebileceğim stratejiler bu şekilde. Zamanlar yeni şeyler aklıma geldikçe sizinle paylaşacağım.

Bol Heroes 3’lü geceler sizinle olsun.

 

Bu makale 7433 kez okunmuştur.

  • mustafa on 23/12/2013 at 5:30 pm
  • Cevapla

  Taktik olarak oyun başları için stacktan deneyim kazanımı açmanız, ilerleyen zamanlarda ise rakibin defans gücünü düşürme özelliğini aktif etmeniz hayrınıza olacaktır. Burası için bir diğer taktik ise, sayıca en çok olan ünitenize koyup health bonusunu seçmeniz de mantıklı bir seçenek olacaktır.

  Bu noktayı biraz daha detaylandırabilir misiniz?

  1. Mustafa değerli yorumun için teşekkür ederim. Konu ile alakalı yazıda daha detaylı bilgi verdim. Okuyabilirsin.

  • mustafa on 24/12/2013 at 2:26 pm
  • Cevapla

  engin tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler. emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.