Heroes of Might and Magic III – Oyun Taktikleri ve Detaylar I

 

Wake of Gods

Heroes 3 ile ilgili uzun tanıtım yazılarımdan sonra artık son olarak bazı taktikler ve In the Wake of Gods (WOG) ile ilgili detaylara yer vermek istiyorum.  Bu yazımda genellikle ve hatta çoğunlukla kendi oyun stratejilerimi ve subjektif yorumlarıma yer vereceğim. Oyun hakkındaki 15 yıla yakın tecrübelerim umarım sizin içinde faydalı olacaktır. Özellikle başında yıldız ile yazdığım dipnotlar zafere giden yolda çok büyük avantaj sağlayacaktır. Yazım biraz uzun olacağından dolayı iki parça halide yayınlayacağım. Umarım faydasını göreceksiniz.

          * Oyunu mutlaka %200 rating olan Şah adımında oynayın. Bu şekilde yenile yenile daha güçlü olacaksınız. Ayrıca oyuna başlarken impossible, hard veya expert haritalar ile başlayın…

İlk önce oyunda en önemli seçim kale seçimidir. Kale seçimi ise rakibin seçimine göre yapılmalıdır. Çünkü oyundaki bazı kaleler gerçekten çok hızlı gelişebiliyor bazıları ise gelişim süreçlerinde çok fazla resource istiyor. Bunların dışında dengeli kaleler de mevcuttur. Yani rakibiniz hızlı gelişen bir kale alıyorsa siz yavaş gelişen bir kale almayın!

Hızlı gelişen kaleler: Stronghold, Fortress, Conflux

Yavaş gelişen kaleler: Castle, Dungeon, Inferno, Tower

Dengeli kale: Rampard, Necropolis

RAMPARD

Ben en çok Rampard ile oynamaktan keyif alırım, kale olarak gelişim hızı ortalama olmasına rağmen üniteleri aynı seviyedeki rakiplerine göre ya daha üst seviyedir ya da tam ortalardadır. Bu kale için en önemli üniteler Grand Elves ve Centaur Captain’lerdir. Kale içinde treasury adlı bir yapı her hafta mevcut altın sayımızı %10 artırır. Bu sayede Rampard sahibi olan oyuncular, hele ki 2 veya daha çok Rampard’ları varsa maddi açıdan sıkıntı çekmezler. Rampard seçimi yapan kişi hero olarak Gelu veya Ryland’i seçmelidir. Gelu seçimi bazen engellenmiş olabilir çünkü Gelu’nun Elvesleri ve Marksman’lari Sharpshooter’a çevirme özelliği vardır ve bu oyunda çok büyük bir avantaj sağlar. Sharshooter’ların no range penalty özellikleri sayesinde uzak mesafeden yıkıcı güçleri üst seviyededir. Taşıdığı ekstra özellik sayesinde bazı oyunlarda ilk etapta seçilemese bile oyun süresinde Gelu mutlaka alınmalıdır. İlk etapta Gelu alınamaz ise, Ryland tercih edilmelidir.

Ryland

Ryland

Ryland’in Denroid Soldier’ları extra güçlendirme özelliği vardır ki aslında bu asıl önemli gücü değildir. Ryland gösterişten uzak ama aslında oyunda dengeleri kökten değiştirebilecek bir başlangıç özelliklerine sahiptir. Oyuna Ryland basic Leadership ve basic diplomacy ile başlar. Bu iki özellik expert seviyeye ulaştığı vakit sizden daha güçsüz olan saldırdığınız pek çok ünite sizin ordunuza katılmak isteyecektir. Oyuna Ryland ile başlar başlamaz öncelikli olarak bu iki özelliğini hızlıca expert hale getirmeye bakın. Kalenizin etrafında Rampard üniteleri var ise onlara ilk birkaç ay saldırmayın. Bırakın sayıları artsın ve bu arada sizde güçlenin. Daha sonra sırasıyla Rampard ünitelere saldırın böylece ordunuza olacak katılımlar ile düşmanlarınızın gözünü korkutabilirsiniz.

        * Oyunda logistic, learning ve scouting çok özel skillerdir. Mutlaka edinmeye bakın.

 

STRONGHOLD

Gurnisson

Gurnisson

Rampard’dan sonra oyunda savaş açısından en özel kale Stronghold’dur. Bu kalede üniteler çok güçlü olmamasına rağmen, WOG’da rütbe kazandıkça çok fazla aşama kaydederler. Özellikle Thunderbird ve Behemont’lar kendi seviyelerinin en üst yaratıklarındandır. Bu kale için en iyi hero seçimleri Crag Hack, Kilgor ve Gurnisson’dur.

Kilgor özel bir hero olup Behemontlar’ın savaş gücünü arttırılar ve genellikle yasaklanmış olurlar. Ben yine de bu kalede en çok Gurnisson’u alırım. Gurnisson’un Balistik yeteneği vardır ve her level atlamasında daha da gelişir. Balistik kullanımı ile savaşta sanki ekstra 1 tane daha 7. level üniteniz varmış gibi avantajınız olacaktır. Yapmanız gereken bu özelliğinizi en kısa sürede expert hale getirmektir. Ayrıca bu kalenin heroları her ne kadar büyücü olamasalarda attack ve defans anlamında genel olarak daha iyidirler. Özellikle de attackları hızlı artar.

         * Stronghold saldırı, Fortress ise çok avantajlı bir defans yapma kalesidir.

FORTRESS

Mighty Gorgon

Mighty Gorgon

Fortress kalesi aslında çok çok iyi bir kaledir. Özellikle WOG versiyonu ile beraber zayıf olan 6. seviye üniteleri güçlenmiştir. Kalede bence oyunun en güçlü 5. level ünitesi olan Mighty Gorgon’lara sahiptiler. Bu üniteler rütbelendikçe daha fazla mighty gaze yaparak pek çok 6. level üniteden dahi daha çok zarar verebilmektedirler.

Diğer üniteleri 7. level hariç oldukça iyidirler. Oyunda bu kalenin pek tercih edilmeme nedeni ise, kalenin topraklarının bataklık olması ve dolasıyla herolarının yürüyüş kabiliyetlerinin azalmasıdır. Oyunda uzun mesafeleri yürümek çok büyük önem teşkil ettiği için bu büyük bir dezavantajdır. Bu kale için alınabilecek en iyi hero Gorgon’ların attack ve defence skillerini arttıran ve basic armorer&offense sahibi olan Alkin’dir. Buna alternatif olarak ise Tazar seçilebilir. Bir Fortress’e sahipseniz, logistic ve pathfinding özelliklerini edinerek yürüyüş dezavantajını kapatabilir ve bunlara boots of speed ve equestrian’s gloves artifactleri ile avantaja dahi çevirebilirsiniz. Tabi bunları aynı anda elde etmek kolay olmayacaktır.

    * Heronuzun yürüyüş mesafesinin sahip olduğu (taşıdığı) üniteler ile doğru orantılı olduğunu ve yavaş ünitelerin bu         mesafeyi kısalttığını unutmayın!

CASTLE

Royal Griffin

Royal Griffin

Diğer tüm kaleler ile karşılaştırıldığında toplam ünite gücü olarak en güçlü kale olarak görünmesine rağmen Castle’ın en büyük handikabı çok pahalı ünite ve dwellvinglere sahip olmasıdır. Belki uzun soluklu oyunlarda bu dezavantaj avantaja dönebilse de rakibiniz ciddi bir rakipse ve hızlı gelişen bir kale aldıysa sizi yenme şansı oldukça yüksek olacaktır. Bu kalede benim ilk tercihim Christian olmuştur. Balistik özelliği her ne kadar Gurnisson kadar olmasa da savaş yeteneği iyidir. Christian’a alternatif ise, tam bir okçu olan Orrin ve learning özelliği olan Loynis olabilir. Kalenin 1. seviye yaratıkları Centaur Captain’den sonra en güçlü olan Halberdier’lerdir. Royal Griffinler’i sınırsız karşılık verme yetenekleri ile düşmanlarınıza korkulu anlar yaşatacaktır. Ve tabi oyunda bir kaleye ait en güçlü attack defence sahibi olan Archangel’lar da bu kalededirler. Ünitelerinin pahalı ve çok kaynak tüketmelerinden dolayı eğer bu kaleye sahipseniz çok fazla dolaşmalı, gördüğünüz her madeni ele geçirmelisiniz.

      * Castle’a sahip olan oyuncular stables yaparak yürüyüşlerini 1 hafta boyunca arttırabilirler.

CONFLUX

Bu kaleyi diğer tüm kalelere göre özel yapan 7. seviye yaratıklarının haftada 2 değil tam 4 adet artmasıdır. Bunun yanında artifact merchanta sahip olması ise bir diğer avantajıdır. Kaledeki Storm Element’ler oldukça güçlüdürler.

Kalt

Kalt

Bunların dışında çok fazla özellikli bir kale değildir. Bu kalede alınabilecek en iyi hero ise learning özelliğine sahip olan ve ice elementlerin attack ile defence güçlerini arttıran Kalt’tır. Bu kale için en güzel taktik bir an önce 7. seviye yaratığı olan Phoneix’leri açmak ve sürekli biriktirmek olacaktır.

* Wog’da Henchman seçiminizi o an elinizde en güçlü yaratık hangisi ise onu seçerek yapın.

 

NECROPOLIS

Dread Knight

Dread Knight

Ölülerin diyarı Necropolis ile iskelet lejyonları yapmak oyunda dengeleri alt üst edebilir. Özellikle her savaştan sonra ölü sayısı ile orantılı bir şekilde artış sağlayan necromansy özelliği bu kale için en önemli özelliktir. Isra bu konuda en başarılı hero durumundadır. Tamika ve Lord Haart ise zaten oyunun en güçlü 6. level ünitesi olan dread knightları daha da güçlendirerek neredeyse 7. seviye yaratıklarına haline getirebilirler.

Bir diğer aşarılı hero ise Moandor’dur. Kalenin en güzel özelliklerinden biri necromany amfilterdır. Bu yapı sayesinde necromancy özelliği %10 artar. Amulet of the undertaker %5, vampire’s cowl %10 ve dead man boots ise %15 necromacny özelliği ekler. Bir de bunlara expert necromancy %30 eklenirse her savaşta ölenlerin %70’i kadar bir iskelet ordunuz olur. Burada ek olarak Isra ile 11. level oldunuz diyelim oradanda her level için %5 necromancy aldığınız için %120 bir oran olur ki ölen sayısından daha fazla iskelet sayısı elde edersiniz. Kaleye has olan animate dead büyüsü ise savaşlarda hiç ordu kaybetmemenize neden olabilir. Zaten heronuza ait bu generalinizin diriltme özelliği de vardır. 2 ay süren bir oyunda çok sağlam bir ordunuz olabilir.Bu kalede vampire lordlar ise düşmanlar için ayrı bir baş belası olup öldürdükleri kadar savaş esnasında yeniden dirilirler. Kalenin sadece 5. seviye okçusu olması ve 2 ile 3. seviye yaratıklarının güçsüz olması birer handikap olarak nitelendirilebilir.

           * Necropolis yaratıklarının moralleri artmaz ve tekrar vurma şansına sahip olamazlar. O yüzden heronuza leadership        almanıza gerek yoktur.

TOWER

Enchanters

Enchanters

Tower kalesi eğer Master Gremlin biriktirecekseniz bazı güzel stratejiler ile sizi galibiyete taşıyabilir. Kalede 3 ünitenin okçu olması nedeniyle mutlaka archery skillinizi yükseltmeniz ve mümkünse bunu destekleyecek artifactleri edinmeniz faydalı olacaktır. Bu konuda en güçlü artifact Golden Bowl’dur. Bunun dışında bow of the elven cherrywood %5, bousting of the unicorn mane %10 ve angelfeather arrows ise %15 okçuluk skillerinizi geliştirecektir. Kale ayrıca size sunduğu büyü ve artifact merchant ile fark yaratabilir. Bu kale için en doğru hero tercihi chain lightning özelliği olan Solmyr olabilir. Buna alternatif olarak ise, Naga Queen’leri güçlendiren Fafner iyi bir tercih olacaktır. Ek olarak tıpkı Gelu gibi özel bir hero olan Dracon bu kalenin herosu olup en kısa zaman edinilmelidir. Dracon, Mage ve Castle Monklarını Enchanters gibi oyundaki en özellikli yaratıklara çevirebilme yeteneğine sahiptir. Kalenin 7. level üniteleri olan Titanlar ise hem uzak hem de yakın dövüşte etkili olup aynı zamanda oyunun en güçlü uzak dövüşçüleridir.

         * Chain lightning büyüsü 4 birbirine en yakın üniteye zarar vereceğinden kendi ünitelerinize de zarar verebilirsiniz. En fazla etkiyi ilk çarptığı yere yapar ve gücü her çarptığı yaratıkta biraz azalır.

DUNGEON

Black Dragon

Black Dragon

Dungeon üniteleri Stronghold’dan sonra en savaşçı birliklerden oluşmaktadır. Özellikle Beholders ve Medusalar gibi 3. ve 4. seviye uzak okçuları çok başarılıdır. Bu kale için en doğru hero tercihleri Ajit ve Dace olacaktır. Ajit Beholders’ları ve Dace ise oyunun Mighty Gorgon ile en güçlü 5. level üniteleri olan Minotaurs’ların attack ve defence değerlerini arttırmaktadır. Kalenin artifact merchanta sahip olması güzel bir avantajdır. Bunun dışında portal of summing ile kale dışında bayrak diktiğiniz herhangi bir üniteyi kale içinden alabilirsiniz.Yani diğer tüm kaleler her hafta 7 farklı ünite çıkarabilirken siz 8 tane çıkarabilir veya sadece kendi kalenize ait bir ünite üreten yeri ele geçirirseniz onu ekstra üretebilirsiniz. Özellikle sadece black dragon üreten yeri ele geçirirseniz haftada 4 dragon üretebilirsiniz. Yanlız kalenin 6. seviye ünitesi olan Manticorlar oyunun en güçsüz 6. level ünitesidir.

          * Artifact Merchant’ın sattığı artifactler her ay yenilenmektedir ve aynı anda her bu yapıya sahip olan binada çıkmaktadır. Rakibiniz almadan önce beğendiğiniz artifacti elinizi çabuk tutarak ve para/maden ayarlayarak almanız gerekmektedir.

 

INFERNO

Efreet Sultan

Efreet Sultan

Cehennemden gelen yaratıkların kalesi olan Inferno benim en son tercih ettiğim kaledir. Hiçbir ünitesi ekstra özellikli veya rakiplerine göre daha güçlü değildir. Kalenin kendi içinde önemli bir özelliği yoktur. Mecbur kalmadıkça alınabilecek bir kale değildir. Sadece 6. levlel yaratıklar olan Efreet Sultan’ları ateş kalkanları sayesinde verdikleri zararlar üst seviye olabilmektedir. Bir nebze Cerberi’ler aynı anda 3 üniteye zarar verebilecği için ortalama seviyelerde bir yaratıktır. Tek önerim bu kaleye sahip olanların bir an önce mage guildi en üst seviyeye taşıması ve ateş büyülerinde expert seviyede olması olacaktır.

 * Oyun içinde en hızlı yürüyüş taşlı yollar ve patikalardır. Mümkün mertebe bu yolların üstünden yürümek avantaj sağlıyacağı gibi bu yolları takip ederseniz muhtemelen bir kaleye rastlama şansınız çok yüksektir.

 

Yazımın devamında görüşmek üzere. Umarım faydalı olmuştur.

 

 

Bu makale 5474 kez okunmuştur.

  • Ersin on 03/09/2013 at 6:26 am
  • Cevapla

  Güzel bir döküman olmuş Şansal.Ellerine sağlık.

  1. Teşekkür ederim Ersin. Katkılarından dolayı da ayrıca teşekkür ederim.

  • Harun on 19/05/2016 at 4:16 pm
  • Cevapla

  Guzel yazi epey faydasini gorcem gibi . Genelde necropolis
  Oynuyorum ve favorim benimde isra ama o %5 her levele degilde
  Necromanser skilinin levelbe gore gelio yabi max. Expertte %15 🙁
  Corbada tuzumu olsun 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.