Google Glass’ı Tanıyalım

 

Google Glass’ı kısaca tanımlamak gerekirse, Google firması tarafından geliştirilen gözlük şeklinde giyilebilir bir bilgisayardır. İlk olarak 15 Nisan 2013’de, ürünün geliştirilmesinde faydası dokunacağına inanılan ve  “Glass Explorers” adı verilen çok kısıtlı sayıda (8,000) kişiye,  1.500 USD gibi bir fiyatla satışı yapılan cihaz, 15 Mayıs 2014 tarihinde de aynı fiyatla halkın beğenisine sunulmuştur.

Google Glass

Google Glass

 

Oldukça karmaşık bir teknoloji ürünü olan Google Glass, aslında üzerinde optik bir ekran bulunan gözlük şeklinde, giyilebilir bir bilgisayardır. Google firmasının Project Glass (Gözlük Projesi) adlı araştırma ve geliştirme projesinin bir ürünüdür. Cihaz ses ile kontrol edilebilmekte olup, buna ek olarak cihazın kenarında bulunan dokunmatik bir pad aracılığı ile de kontrol edilebilmektedir. 50 gram ağırlığındaki bu cihazla internete sörf yapmak ve üzerindeki kamera ile yüksek çözünürlüklü (HD) fotoğraf, video çekmek mümkündür. Özellikle fotoğraf veya video çekmeyi seven kişileri oldukça mutlu edebilecek detaylar bunlar. Cihaza ait bu kısa tanıtımın ardından şimdi de biraz teknik detaylara geçelim.

Google Glass’ın Teknik Özellikleri

Google Glass’ı aynı bir gözlük gibi takıyoruz. İstenirse numaralı, istenirse de güneş gözlüğü gibi kullanmak mümkün. Üzerine entegre 5 MP çözünürlüğündeki kamerasıyla 720P kalitesinde resim veya videolar çekebiliyoruz. 12 GB büyüklüğündeki depolama alanı ise yeterli seviyede. Bluetooth ve Wİ-Fi bağlantısına sahip bu cihazın belleği 1GB Ram olarak hazırlanmış. 1.2 GHZ Dual işlemcisi ise oldukça hızlı.

Cihazın kullanımına gelince, özellikle çok gürültülü ve aşırı aydınlık ortamlardan sakınmak gerekiyor. Çünkü cihaza ses ile hükmediyoruz. Ayrıca yüksek ışık seviyesinde görünen görüntü bir miktar etkileniyor. Google Glass üzerinde 2 adet hoparlör, 1 adet mikrofon, 1 adet kamera bulunduruyor. Bu anlamda tam bir multimedya desteği veriyor desek yanlış olmaz.

Gözlüğü takınca sanki 2,5 metre uzaklıktan 25 inç büyüklüğünde bir ekrana bakıyor gibi oluyoruz. 640 x 360 LCoS gösterime sahip olan cihazın görüntüsü de oldukça net ve performanslı. Tasarım olarak oldukça hafif olan Google Glass her yüze uyacak şekilde tasarlanmış ve burun boyutları için 2 farklı klips ile satışa sunuluyor. Bone Conduction ses sistemi ile de aynı zamanda kulaklarımıza da hitap ediyor.

Google Glass Teknik

Google Glass Teknik

Cihaz, sahip olduğunuz cep telefonuyla entegre olarak çalışıyor. Yalnız şimdilik sadece Android 4.0.3 (IceCreamSandwich) veya daha üst işletim sistemine sahip cihazlarla kullanılabiliyor. Ayrıca cep telefonunuzun mutlaka Bluetooth özelliğinin de bulunması lazım. Ek olarak cep telefonumuzda My Glass Application uygulaması da yüklü olması lazım.

Hareket sensörü, ışık sensörü ve pusula barındıran bu cihaz ile arkadaşlarımıza mesaj dahi gönderebiliyoruz. Benim çok beğendiğim iki özelliğinden biri olan navigasyon sistemi ile yer bulma sorunu çözerken üstün dil çevirme özelliği ile de Japonca bile konuşmanıza yardımcı oluyor.

Google Glass’ı kullananlar için ilk akla gelen sorulardan biri de pil durumu olsa gerek. Maalesef teknolojik gelişmeler henüz uzun süre kullanılabilir piller konusunda beklenen noktaya gelemedi. Dolayısıyla cihazını her akşam yatmadan önce şarj etmeniz gerekecek.

Google tarafından üretilen, son derece sofistike ve eğlenceli bir cihaz olan Google Glass şu anda beta testi aşamasında olup, Google’ın websitesinden Amerika’da yerleşik, 18 yaşın üzerindeki kişiler için satışa sunuluyor. Ayrıca Türkiye’de sahibinden.com’da da 4.000TL’nin üzerinde fiyatlarla satışta. Henüz yaygın olarak kullanılması için fiyatı çok yüksek olan bu ürünün, beta aşaması tamamlanıp, piyasaya sürülünce fiyatının düşeceğini tahmin ediyorum. Google Glass’ı ileride beğenerek kullanacağınızı düşünüyorum.

 

Bu makale 2709 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.