FPS Nedir? Ne İşe Yarar?

Oyun dünyası için en önemli konulardan biri ‘Frame Per Second’, yani ‘Saniyelik Görüntü Sayısı’ oldu denilebilir. Hemen hemen her yeni oyunda görsellik ve performans açısından en önemli özellik olmasının yanı sıra, gerek PC’lerde gerekse oyun konsolları kullanıcılarının çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Peki, nedir bu ekran yenileme sıklığı? Ne işe yarar? Gelin beraber detaylara inelim.

Öncelikle kısa bir tanım yapalım: Bir bilgisayar oyuncusu için oyundan alınan keyfi artıran en önemli özelliklerden biri ses diğeri ise, görüntü ve hızdır. İşte görüntü ve hız tarafında ise, bilgisayar işlemci ve ekran kartı performansınızı ölçen birime FPS (Frame Per Second – Saniyedeki Kare Sayısı) denir.

50 FPS’den Aşağısı Uygun Değil!

Aslında eskiden beri üzerinde durulan bir konudur FPS hızları. Özellikle oyun turnuvalarında yüksek FPS elde etmenin kazanmak için en önemli konulardan bir olduğu aşikardır. Bazı oyuncular 30 FPS’nin altına düşmesi durumunda oyun oynamayı reddeder. Çünkü bu hızın altındaki durumlarda oyun içindeki refleklerinizin etkisi azlamaya başlar. Günümüz oyun dünyasında ise resmen gövde gösterisi halini alan, optimizasyon ve performans kriteri şekline bürünen bu veri, “50 FPS ve üzeri için uygun ve “30 FPS ve altı için oynanamaz şeklinde kabul görmektedir.

En basit anlatımı ile FPS miktarı, görüntüleri daha erken gözlemlemek anlamına geliyor. 30 FPS hızındaki bir oyunda her görüntü 0,033 saniye boyunca ekranda kalırken, 60 FPS hızına çıktığınızda her görüntü 0,016 saniye sonra değişiyor. Tek kişilik oyunlarda büyük bir fark ortaya çıkmazken, aynı internet hızına sahip iki oyuncu arasındaki maçta, 60 FPS hızına sahip bilgisayarı kullanan kişi 0,016 saniye daha erken reaksiyon gösterebiliyor. Saniyenin 100’de 1’i kadar hız kazanmak kaç maç kazandırır bilinmez, ama sırf bu minik fark yüzünden pek çok online oyuncu 60 FPS’yi ve 120Hz monitörü kendine standart olarak belirliyor.Yüksek FPS miktarı oyuncular arası rekabetin dışında akıcılık konusunda da fark meydana getiriyor. Yüksek ekran yenileme oranı, daha akıcı görselleri de beraberinde getiriyor.

Özellikle First Person Shooter, Araba Yarışı gibi hızlı ekran geçişleri içeren aksiyon oyunlarını oynarken FPS miktarının yüksek olması büyük önem taşımaktadır. Bu gibi hızlı ekran akışlarına sahip oyunları düşük FPS değerleri ile oynamak ekranda kesik kesik görüntülere yol açacak ve oyundan alınan keyifi baltalayacaktır.

 

Yukarıdaki örnek ile üç farklı FPS oranını ve bu oranlar arasındaki farkı gözlemleyebilirsiniz.

Özellikle PC oyun donanımlarının alıp başını gitmesi ve oyunlarda bol keseden FPS sunması, 30 FPS’nin üzerine çıkınca bariz biçimde akıcı görüntülerin oluştuğunu ve görsel yönden çok daha etkileyici bir hal aldığını da ispatlamış oldu. Hal böyle olunca 30 FPS üstü görüntüler gittikçe yaygınlaştı ve 60 FPS şeklinde bir standart ortaya çıktı.

Monitör ve Tazeleme Oranı

Şurası bir gerçek ki 60 FPS seviyesinde oyun oynamaya başlayan biri, aynı oyunu 30 FPS’de oynamak istemeyecektir. Sunulan akıcılığın cazibesine kısa yoldan kapılmak son derece olası. Ancak 60 FPS’nin üstüne çıktığımız anda ise işin farklı bir yüzü ortaya çıkıyor. O da monitörlerin kendi yenileme sıklığı.

Burada iki farklı tekniği açıklamak lazım. Oyunlar konusunda bahsettiğimiz FPS, ekran kartının monitöre saniye başında gönderdiği ekran sayısıdır. Monitörlerde bahsettiğimiz ‘Hz’ miktarı ise, monitörün saniyede başına yenileme sıklığıdır. Haliyle, 60Hz monitörü olan bir kişi, ekran kartı ne kadar yüksek miktarda FPS elde etse de 60 FPS’den ötesini gözlemleyemeyecek, fazladan gönderilen görüntüler monitörün yenileme sıklığının yetmemesinden ötürü yok olup gidecektir.

İşte tam da bu noktada 100 Hz ve üzeri bir monitöre sahip olmak büyük önem taşımaktadır.

Düşük tazeleme oranına sahip monitörlerde, tazeleme oranı ne kadar düşerse ekranda titreşimler o derece artmaktadır. Bu titreşimler özellikle beyaz görünen zeminlerde belirgin olup, uzun süreli düşük tazeleme (Hz) ile çalışmak hem gözleri yormakta hem de zamanla gözde rahatsızlık oluşmasına neden olabilmektedir. Göz sağlığı için özellikle 60 Hz ve üzeri monitör kullanmak şarttır.

Aşağıda Battlefield 4 ile FarCry 3 için 30 FPS ile 60 FPS farklarını görebilirsiniz.

Battlefield 4 (30 FPS)


Battlefield 4 (60 FPS)


FarCry 3 (30 FPS)


FarCry 3 (60 FPS)
Biraz Daha Detay

İnsanların aklını karıştıran asıl mesele şu; kimi oyun 30 fps ile gayet akıcıyken kimi oyun 60 fps ile kasılıyor gibi gelebiliyor. İşte bu durumun sebebi oyunların yapıldığı grafik motorlarının yapısal olarak büyük farklılıklar göstermesidir. Örneğin, Double ve Triple Buffer diye iki kavram vardır. Bunlara genel olarak görüntüde titremeyi önleyici mekanizmalar da denebilir. Oyundaki kareler bir slide show misali peşpeşe hızlıca görüntülenmek istendiğinde, geçişlerde resim tamamen kaybolup yenisi geleceğinden görüntüde bir titreme varmış gibi algılanır. Bunu engellemek için de buffer kullanılır. Önceki kareler buffer’a kaydedilir ve yeni kare geldiğinde eskisi görüntüden kalkmadan yenisi üzerine bindirilerek görüntülenir. Bunu bir nevi, paint’te bir resmin üzerine başka bir resmi yapıştırmak gibi düşünebiliriz. Double-buffer kendinden önceki iki kareyi, Triple-buffer ise üç kareyi hafızasında tutar ve aralarda çok pürüzsüz bir geçiş sağlarlar. Oyundaki fps miktarı çok yüksekse, kareler düzensizce üst üste biner ve görüntüde yırtılma dediğimiz olayla karşılaşırız. Bunu engellemek için de oyunu monitörün dikey tarama frekansına uygun bir fps miktarına sınırlar veya VSync olarak bilinen dikey senkronizasyonu açarak, donanımsal olarak oyunu monitörün dikey tarama değerine limitleriz.

 

Fps

Fps Değerleri

Sonuç

Özetle, oyunlarda 30 FPS civarlarında dolaştığınız müddetçe bir sorun yok demektir. 25 FPS’nin altına düşmeniz halinde ise, takılmalar ve kesik görüntüler gözünüzü rahatsız etmeye başlayacaktır. 40 ile 60 FPS arasında gidip gelmek ise göz zevkini artıracak, akıcı oynanış hissi oyundan aldığınız keyfi üst düzeye çıkarmaktan başka bir işe yaramayacaktır. 60 FPS’nin üstüne çıkmak ise, 100 Hz ve üstü monitör içeren üstün bir bilgisayar konfigürasyonuna sahip olmak ise çok keyifli olacaktır. Tabi bu değerlere sahip olmak için bir bütçe gerekeceğinden daha önce de dediğim gibi 40 – 60 FPS arasında değerlere sahip olmak ve 100 Hz değerine sahip bir monitör kullanmak hemen hemen her oyun için oldukça tatmin edici sonuçlar doğuracaktır. Bol FPS’li oyunlar sizinle olsun…

Bu makale 64643 kez okunmuştur.

Yorumu formunu geç

 1. Süper bir oyun bilgiler işime yaradı

  • ömer on 16/04/2017 at 4:42 am
  • Cevapla

  verdiniğiniz bilgiler için teşekkürler, güzel açıklamışsınız 🙂

  • Baris on 21/06/2017 at 5:05 am
  • Cevapla

  Tesekkurler bilgiler cok isime yariyacak

  • Ceyhun on 05/09/2018 at 8:56 am
  • Cevapla

  Çok iyi açıklama teşekkürler 👍

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.