Far Cry I

Far Cry

Far Cry

Crytek tarafından geliştirilmiş ve üç Türk yazılımcının da arasında bulunduğu Ubisoft tarafından yayınlanan oyun, 23 Mart 2004‘te Microsoft Windows işletim sistemi için satışa sunulmuştur. Far Cry dört ay içinde 730.000 adet satılmış olup halen dünya çapında 1 milyonun üzerinde kopyası satılmıştır. Bu satış rakamları oldukça ciddi bir başarıyı ifade eder. Orijinal oyunu çeşitli konsollar için üretilmiş ve Far Cry adında bir film dahi çekilmiştir. Far Cry genel olarak FPS tarzı oyun olup tam türü Open World First Person Shooter’dır. Yani kurgusal bir dünyada düşmanları yok etme amacındayızdır. Oyun oldukça geniş bir dünyada geçmekte olup çözümü içim çok fazla alternatif sunmaktadır. Oyunda, Mikronezya’da bir tekne kiralama şirketi sahibi olan Jack Carver’ı yönetiyorsunuz. Hırslı bir gazeteci olan Valerie Cortez’e, Cabatu adalarına eşlik etmek gibi basit bir işi yaparken, o cennet gibi yerler bizim için adeta cehenneme dönüşüyor. Oyun genetik mühendisliğinde silahlanmanın tehlikelerine dair öğeler içermektedir ve Krieger adlı çılgın deli bir bilim adamınca oluşturulmuş biçimsiz yaratıkların ve yerli adalıların soykırımı görülmektedir. Far Cry’daki arazi bölgeden bölgeye fazlasıyla değişiyor. Oyun Pasifik‘te kurgulanmış bölgede geçiyor. Kıyıları da kapsayan manzaralar, yoğun yağmur ormanları, çok yüksek kanyonlar, madenlerbataklıklar, ve hatta yanardağ bulunmaktadır. Sade kıyılarından görünen alanları ve özenilerek yapılmış ordu kampları, bir yeraltı tapınağı, ve ileri teknoloji araştırma laboratuvarları da vardır. Bu yapılar Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri‘nden ve sığınaklarından kalmıştır. Kısaca görsel açıdan çok hoş olan bu oyunda kimi zaman manzaranın büyüsüne kapılıp can vermek içten bile değildir.  

Kısa Hikaye  

Mikronezya’da bir tekne kiralama şirketi sahibi olan Jack Carver’ı canlandırdığımız oyunda, Cabatu Adaları‘nda kaybolan bayan gazeteci Valerie Cortez’i peşine düşüyoruz. İleriki bölümlerde bu gazeteci Jack Carver’a yardım ediyor. Oyun bir mağarada başlayor. Jack Carver mağaradan çıkış yolu ararken bir telsiz telefon görüyor, telefondaki adam bize buradan nasıl çıkacağımızı ve ücretli askerlerin içinden nasıl geçebileceğimi anlatıyor. Oyun başlangıçta cennet gibi bir adada başlarken ortalarında mağaralarda, canavarların bulunduğu ormanlarda geçiyor. Oyunda birçok yaratık bulunmaktadır. Özellikle Ağaç Ev adlı bölümden sonra Jack, yaratıklarla iç içe olmaya başlıyor. Mağaradan çıktığımızda çeşitli adacıklarda görevlerimiz ve serüvenimiz tüm hızıyla sürüp en sonunda bir yanardağda sona eriyor. Oynayan kişiye verilen yalnızlık hissi ve sorunlarla başa çıkma stratejileri üretmeye zorlaması bu tarz oyunlarda en sevdiğim özelliklerdendir.

Far Cry Ada

Far Cry Ada

Oynanış  

Oyun tür olarak oyuncuya büyük bir serbestlik sunuyor. Görevinizi doğrudan düşmanlarınızın arasına atlayıp ya da onları sessizce ortadan kaldırarak yapmak oyuncuya kalmış. Oyunda kullanılan fizik motoru sayesinde aralarında bir Zodiac Boat’un, bir Hummer jipin ve bir planörün bulunduğu çeşitli araçları son derece gerçekçi bir şekilde kullanabilir, düşmanlarınızın üzerine kayalar, variller, büyük konteynırlar düşürebilirsiniz. Far cry zaman döngüsüne sahiptir yani oyun ilk olarak sabah başlıyor ve ileriki bölümlerde öğlen, akşam ve gece olarak devam ediliyor. Oyunda birçok silah bulunmaktadır. Tabancadan uzak menzilli füzeye kadar birçok silah ve birçok arazi aracı, hava aracı, su aracı bulunmaktadır. Oyun cennet gibi adada geçiyor. Ada içindeki uçan kuşlar, rüzgarlarla sallanan bitkiler, uzak görüş alanı (1 km), gerçekçi su efektleri gibi özellikler oyuna renk katıyor. – Oyunda çoğu zaman Jack Carver tek başına bulunuyor. Sadece brifingler sayesinde yoluna devam edebiliyor. Ada çok geniş olduğundan adada kaybolmak çok kolaydır. Ama adalardan denize doğru fazlaca öteye gidildiğinde ise, helikopter gelir ve ne olursa olsun kahramanımızı öldürerek oyunu bitirir (oyundaki adalar sınırsız değil). Oyunda birçok kesin nişancı tüfeği, füzeatar gibi silahlarla da düşman birimleri kolayca temizlenebiliyor. Görevlere gidiş yolları oyuncuya kalmış, ister denizden bir tekneyle isterse karadan bir arazi aracıyla gidebilir. Yalnız düşmanlardan kaçarken denizde fazla yol alırsak nereden geldiği belli olmayan bir helikopter tarafından vurulmak oldukça hüzün verici bir sondur. 🙂

Manzara

Manzara

Yorum

Oynayan kişiye verilen yalnızlık hissi ve sorunlarla başa çıkma stratejileri üretmeye zorlaması bu tarz oyunlarda en sevdiğim özelliklerdendir. Aynı özellikte beni çok mutlu eden bir başka oyun serisi ise IGI serisi idi. Onu da ilerleyen zamanlarda  sizinle paylaşacağım. Oyun gerçekten çok başarılı ve tatminkar bir seviyede. Başına oturdunuz mu en az 3 – 4 saat oynanabilecek türden. Oyun dünya çapında oldukça başarılı olmuş ve bu başarısını iki devam versiyonu ile de taçlandırmıştır.

Bu oyunu oynayıp ta tatile gidip daha önce savaştığını kıyılarda tatil yapmak ise ayrı bir keyif olacaktır. Gerçekten görsel anlamda bir şaheser niteliğinde.

Yalnız özellikle oyunu win7 ile oynuyorsanız bazı konfigürasyonlarda grafik kartı hatası vermekte olup oyuna girince etrafınızı net göremeyebilirsiniz. Bu sorunu oyun patchleri bölümünde indirme linki olan “far_cry_v1.4_cumulative” dosyasını indirerek çözebilirsiniz.

Değerlendirme

 Grafik:4,5/5

Oynanış:5/5

Müzik ve Ses:4/5

Genel:4,5/5  

Bol oyunlu ve keyifli günler geceler sizinle olsun.

 

Bu makale 11065 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.