Evde Yalnızken Oynanmaması Gereken 16 Korku ve Gerilim Oyunu

Evde yalnızsınız, saatte oldukça geç olmuş. Televizyondan sıkılmışsınız ve biraz adrenalin ve biraz da korkmak istiyorsanız bilgisayar oyunları bu boşluğu fazlasıyla dolduracaktır.

Yine de tek başına oynanacak oyun var oynanmayacak oyun var, hele hele konu korku ve gerilim oyunları ise.

“Seeee… Look Arounddd!” sesleri ile tırsmak: Undying

İngiliz yazar Clive Barker’ın 2001 yılında çıkan oyunu Undying, yapıldığı zamanın çok ötesinde bir oyundu. First Person Shooter (FPS) türünden olan bu oyun kendisinden sonra yapılacak olan pek çok korku oyununa da ilham vermiştir.

Filmi çekilen oyunlardan: Silent Hill

Konami firması tarafından piyasaya sürülen oyunun ilk bölümü 1999 yılında raflardaki yerini aldı. Oldukça başarılı bulunan oyunun filmi de çekildi, 2006 yılında vizyona girdi.

Sizi yerinizden sıçratacak bir oyun: Fear

Monolith Productions tarafından geliştirilen ve 2005 yılında piyasaya çıkan Fear, First Person Shooter korku tarzı oyunlar arasında en başarılılarından biridir. Aniden ortaya çıkan hayalet kız tüm kaslarınızın gerilmesine neden olur. Dikkat!

Korku oyunlarının babası: Phantasmagoria II “A Puzzle of Flesh”

1996 yılında Sierra firması tarafından yapılıp piyasaya sürülen, icon adventure (sadece fare ile oynanır) tarzındaki bu oyun serisinin ikinci oyunudur. Döneminin çok ötesinde bir teknolojiye sahip olan Phantasmagoria’yı bugüne kadar oynamadıysanız mutlaka deneyin.

Bir hayatta kalma oyunu: Penumbra

Hayatta kalma ve korku öğelerinin harmanlandığı bu oyunun ilk sürümü 2007 yılında Frictional Games tarafından piyasaya çıkarıldı. Oyuna ait üç farklı seri bulunuyor.

Gerçek korku: “Amnesia: Dark Descent”

Korku oyunları konusunda ustalaşmış Frictional Games (önceki oyunları Penumbra) tarafından 2010 yılında yapılan Amnesia, “Yaşamak için; kaç, kurtul ve kötülüğü yok et!” şeklinde kurgulanmış bir oyun. Özellikle oyunda yalnızlık, sessizlik ve ani olaylar sizi içine çekecektir. Evde yalnızken mutlaka oynanması gereken bir oyundur(!)

En meşhur oyunlardan: Resident Evil

Listemizde bulunan tartışmasız en popüler oyun Resident Evil’dir. Filmi de çekilen bu güzel ve ürkütücü oyun o kadar başarılı olmuştur ki pek çok devam sürümü de çıkmıştır. Özellikle grafik anlamında serinin son oyunları çok başarılıdır ve sizi yerinizden çok rahat sıçratır. Capcom’un yapımcılığını üstlendiği bu başarılı oyununun bugüne kadar altı bölümü oyunseverler ile buluşmuştur.

Nostaljik korku oyunu: Alone in the Dark

İlki 1992 yılında piyasaya sürülen oyunun son ve 5. sürümü 2008 yılında oyunseverler ile buluştu. Filmi çekilen oyunlardan biri olan Alone in the Dark mutlaka oynanması gereken korku oyunlarının başında geliyor.

Bitmeyen savaş: Dead Space

Electrionic Arts firması tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen oyunda kahramanımız hiç bitmeyecekmiş gibi Necromorphs’lara karşı savaşıyor. Özellikle ani sahneleri ve yaşam ile ölüm arasındaki çizginin çok iyi kurgulandığı bu oyuna bağlanacak ve bağlandıkça daha fazla irkileceksiniz.

Karanlığın efendisi: The Darkness

Starbreeze Studios tarafından geliştirilen ve 2007 yılında piyasaya sürülen bu oyun pek fazla bilinmiyor. Adrenalin seviyesinin hiç düşmediği bu oyunu özellikle gece geç saatte ve yalnızken oynamanızı(!) öneririz. Bu şekilde tadı daha iyi çıkacaktır.

Korkunun dibi: Outlast

Emin olun bu oyunun tanıtım videosunu seyretmek bile sizi gerecektir. Red Barrels firması tarafından 2013 yılında oyun dünyasına kazandırılan Outlast belki de bu listede bize en başarılı gerilimi sunan oyunların başında geliyor. Tanıtım videosunu seyredin, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız!

Çernobil felaketinin ettikleri: S.T.A.L.K.E.R.

2007 yılında GSC Game World tarafından geliştirilen ve piyasa sürülen S.T.A.L.K.E.R., Çernobil felaketi sonucu mutasyona uğramış yaratıkların saldığı terör üzerine odaklanmış. Türünün başarılı örneklerinden. Gerçekten korkmak isteyen herkes bu oyunu mutlaka denemeli.

Japon işi: The Evil Within

Korku ve gerilim dünyasında hem film hem de oyun anlamında oldukça başarılı olan Japonlar tarafından yapılan The Evil Within’i oynarken sanki bir film seyrediyormuş gibi hissedeceksiniz. 2014 yapımı bu oldukça yeni oyunu Tango Gameworks şirketi oyun dünyasında kazandırdı. The Evil Within şu sıralar en beğenilen korku ve hayatta kalma oyunları arasında gösteriliyor.

Kuzey Kutbu’nda terör: Cryostasis

Kuzey kutbunun ıssız ve ürkütücü ortamında geçen Cryostasis, korkmak isteyen oyunseverler için güzel bir alternatif olabilir. Action Forms tarafından geliştirilen ve 2009 yılında piyasaya sürülen bu oyunu oynarken aynı zamanda üşüyecek, soğuk terler dökeceksiniz. Özellikle soğuk ve uzun kış gecelerinde oynamanızı öneririz.

Değişik bir korku oyunu: Condemned

Monolith Productions tarafından geliştirilen ve 2005 yılında piyasaya sürülen bu oyun hem yapay zekâ hem de oynanış açısından oldukça tatminkâr bir seviyededir. Oyunu geliştiren ekibin bu oyun üzerine çalışırken “Kuzuların Sessizliği” ve “Se7en” isimli filmlerden ilham aldığını ekleyelim.

Ölüm ensenizde: Fatal Frame

Listemizin bir başka Japon yapımı olan Fatal Frame’i en sona bıraktık. Tecmo ile Grasshopper Manufacture ortaklığında yapılan ve şu ana kadar toplam 5 bölümü bulunan oyunun özellikle son versiyonunu oynamanızı tavsiye ederiz.

Bu makale 5377 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.