Elder Scrolls IV: Oblivion

Elder Scrolls IV Oblivion

Elder Scrolls IV Oblivion

Elder Scrolls serisinin Morrowind sürümünden sonraki 4. muhteşem oyunu olan “Oblivion”, tek kişilik bir rol yapma oyunudur. Bu muhteşem oyun, Bethesda Game Studios tarafından geliştirilmiş ve yine Bethesda Software tarafından satışa sunulmuştur. Windows ve Xbox 360 için 21 Mart 2006 tarihinde piyasaya sunulan bu oyun, Playstation 3 içinse, Kuzey Amerika’da 20 Mart 2007’de, Avrupa’da ise 27 Nisan 2007’de satışa sunulmuştur. Oyunun bugüne kadar 2 tane büyük eklenti pakedi (“Shivering Isles” ve Knight’s of Nine)  yanı sıra çok sayıda küçük eklenti pakedi hazırlanmıştır. Oblivion IV, kasım 2011 tarihine kadar 3,5 milyondan fazla satmıştır.

Oyunun müzik ve seslendirmelerine ise ayrı parantez açmak isterim. Oyunun başlangıç müziği, ilk başta Karayip Korsanları adlı filmin müziğine benzemekte olup  British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) tarafından 2006 yılında verilen en iyi oyun müziği kategorisinde ödül almıştır. Oyunun bu güzel müzikeri, “Jeremy Soule” tarafından bestelenmiştir. Oyunu seslendirenler arasında ise, ünlü Hollywood aktörü Sean Bean’in yanı sıra  Patrick Stewart, Lynda Carter, Terence Stamp, Ralph Cosham ve Wes Johnson bulunmaktadır.

Hikaye

Emperor Uriel Septim VII

Emperor Uriel Septim VII

Oyun, oyuncunun kendini bir hapishane hücresinde isimsiz ve teçhizatsız bir şekilde bulması ile başlıyor. Oyuncu ilk olarak; adını, ırkını, özelliklerini, görünüşünü ve diğer tercihe bağlı özelliklerini belirleyip hapishaneden çıkacaktır. Oyunun tutorial bölümü olan hapishanedeki bu bölüm oyunun hikâyesini de kısaca özetliyor: İmparator Uriel Septim VII ve çocukları bilinmeyen saldırganlar tarafından öldürülüyordur. Bizim içinde bulunduğumuz hapishane hücresinde gizli bir geçit vardır. İmparatorun bu geçitten geçerek kaçması gerekmektedir. İmparator bizi rüyasından hatırladığı için onları takip edip kaçmamıza izin verir. Çok geçmeden İmparator saldırıya uğrayacak ve tüm Cyrodiil’in tek umudu olan madalyonu bize verip Jauffre’ye götürmemizi isteyecektir. Bizim ilk görevimiz madalyonu Jauffre’ye götürmek, fakat bunu oyun içinde istediğimiz kadar geciktirmekte özgürüz. Madalyonu Jauffre’ye götürünce bize inanacak ve gidip Kvatch şehrinde bulunan, İmparator’un saldırıya uğramayan çünkü öyle olduğu bilinmeyen oğlu Martin’i bulmamızı söyleyecek. Kvatch şehrine vardığımızda şehrin Daedra’lar tarafından saldırıya uğramış halde, yok olmuş ve çökmüş bulunduğunu göreceğiz. Şehri Oblivion’dan gelen Daedra’lardan temizlememiz ve Martin’i bulmamız gerekli. Martin’i bulunca tekrar Jauffre’nin yanına döneceğiz ama Mythic Dawn ajanları kolyeyi alıp kaçacaklar ve sizde kolyenin peşine düşeceksiniz.

Mehrunes Dagon

Mehrunes Dagon

İlerleyen zamanda ana senaryo gereği zalim “Mehrunes Dagon”u yenmelisiniz. Oblivion kapılarını kapatmak için, Oblivion geçidinden geçtikten sonra orada bulunan ortasında sarı bir yarığa benzeyen en yüksek kuleye girmeli ve yukarı çıkan yolları takip ederek sonra da en tepede bulunan “Sigil” taşını bulmalısınız.Sigil Taşı’na tıkladığınızda güzel bir efektle geçidi kapatır ve kendinizi geçide girdiğiniz yerde bulursunuz.

Oblivion Gate

Oblivion Gate

Oyunda pek çok Oblivion Gate bulunmakta olup, bu kapıların etrafında ve içinde çok sayıda düşman bulunmaktadır. Kapıları kapattıkça açılan diğer kapıları bulmak ve onları da kapatmak oyundaki temel görevlerin başında gelmektedir.

Oyunun en güzel yanı ana görev hikayesinin yanında çok fazla yan görev olmasıdır. Bazı yan görevler ise başlı başına bir oyun hikayesi niteliğindedir. Offical veya unofficial genişleme paketleri ile de çok fazla görev ve mekan oyuna eklenmekte ve oyununun oynanış süresini uzatmaktadır. Oyunun en kapsamlı ve uzun genişleme pakedi, uzun saatler oynanış vaadi veren, “Shivering Isles” dir.

Oynanış

Major Skills

Major Skills

Oblivion özellikle oynanış ve menülerin düzeni ile oldukça basit anlaşılacak şekilde düzenlenmiş. Oyunun

başında seçmiş olduğunuz kişiliğinize göre Major ve Minor skilleriniz bulunmakta ve bu skillerdeki artışlar ile level atlayabilmektesiniz. Oyunda siz level atlayıp güçlendikçe, eş zamanlı olarak düşmanlarınız da güçlenmektedir. Oyunda özellikle kılıç kullanımı ve büyü kullanımı konusunda uzmanlaşmak çok önem arz etmektedir. Eğer dengesiz bir gelişim gösterilirse düşmanları alt etmek zorlaşmaktadır.

Yanlız belli seviyeye ulaştıktan ve Daedric gibi güçlü bir zır

h ve silahlar edindikten sonra düşmanları öldürmek daha da kolaylaşmaktadır. Deadric zırhın yanında buna uygun, bir kılıç veya savaş baltası çok iyi iş görmektedir.

Ayrıca özellikle athletics bir yerden bir yere giderken hızlı gitmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında okçuluk yeteneğinizi geliştirmenizi de düşmanları uzaktan avlayabilmek açısından öneririm.

Deadric Zırh

Deadric Zırh

Büyü konusunda ise, heal büyüleri yani health arttıran büyüleri aktif olarak kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra destruction gücünüz artırarak düşmanlarınıza zarar veren büyüleri daha işlevsel olarak kullanabilirsiniz. Alchemist özelliği ile çok işlevli iksirler yapabilir veya sadece health artıran iksirler yaparak bunları yoğun savaş anlarında içerek ölmeden yolunuza devam edebilirsiniz.

Oyunda skill gelişim sistemi 3 türlüdür. Birincisi, bir özelliği mesela security özelliğinizi geliştirmek için kasaları açmalısınız. İkincisi ise, bir skill konusunda expert olmuş bir kişiden belli ücret karşılığı ders alarak ve son olarak ise, oyunda çeşitli mekanlarda bulunan kitapları okuyarak skilleriniz gelişmektedir. Major skilleriniz geliştikçe level atlayabilmektesiniz. Level atladıkça diğer istatistiklerinizde bunun parelelinde artmaktadır.

Oyunda kasa veya kapı açmak çok önemli olduğundan, zor olanlarını açmak için çok fazla çubuk kırabilirsiniz. Belli süre sonra elinizde çubuk hiç kalmaz. Bu sıkıntıyı aşabilmek için özellikle, “Skeleton Key” e sahip olacağınız, “Nocturnal” yan görevini bitirmenizi şiddetle öneririm.

Nocturnal

Nocturnal

Oyun, Tamriel adlı kurgusal bir kıtadaki Cyrodiil adlı bölümünde geçmektedir. Tamriel kıtasındaki diğer bölümler ise oyunun diğer versiyonlarını (Morrowind, Skyrim gibi) oluşturmaktadır.  Oldukça büyük olan bu haritada mekanlar arası geçiş için fast travel yapısı kurulması güzel bir özelliktir.

Tamriel Harita

Tamriel Harita

Oblivion genel olarak, gerek fizik modelleri gerekse oyundaki teknoloji açısından, Ortaçağın Derebeylerin hakim olduğu ve henüz barutun keşfedilmediği dönemlerde geçiyor havasına sahiptir. Bu çağda önemli olan demiri başarılı bir şekilde işleyebilmek ve kılıç kullanımındaki yetenektir.

 

Oblivion Landscape

Oblivion Landscape

Her ne kadar atınızı alıp muhteşem manzaralar arasında gitmek istediğiniz yere ulaşma seçeneği çok cazip gelse de uzun süren oyun çerçevesinde fast travel yapısının ne kadar önemli bir özellik olduğunu anlayacaksınız. Oyunun grafik yapısı  manzara ve tabiat modellemeleri oldukça hoş görünmektedir. Oyunu oynarken bazen yüksek bir tepeye çıkıp etrafı izlemek bile oldukça keyifli olmaktadır. Oyunda kuzeyde karlı dağlar ve güneyde ise daha sıcak iklime sahip sık ormanlar bulunmaktadır.

Oyunda zamanla kendi eviniz dahi olabiliyor ve içini döşüyorsunuz. Hatta bir eklenti pakedi olan Fighter’s Stronghold’da, size ait bir kaleniz bile olabiliyor. Gerçek hayatta hep hayalinizi kurduğunuz o heybetli kale, içinde sanat eserleri, korumalarınız, ziyafet sofraları, vb. ne ararsanız var. Ben hatta abartıp oyun sırasında elde ettiğim ganimetlerden kendime bir hazina odası dahi yapmıştım.

Fighter's Stronghold

Fighter’s Stronghold

 

Sonuç

Oblivion bence çok başarılı bir oyun olmuştur. Oyunun hazırlanış aşamasındaki titiz çalışma her saniye kendini hissettirmekte ve oyundan alınan keyfi katlamaktadır.  Oyunda kimi zaman girdiğiniz yer altı mağaralarında karşınıza aniden çıkan isklet orduları ile savaşmanın verdiği korku, gerçeklik ve hazzı nerdeyse oyunun içindeymiş gibi hissetmenize neden olmaktadır. Ayrıca oyunun ana görevini bitirseniz bile yan görevler ve genişleme paketleri sayesinde uzunca süreler oyunu sıkılmadan oynayabilirsiniz.

Oyunda açık dünya ve istediğinizi yapabilme özgürlüğü oyunu çok özel kılmış Durup dururken masum bir insana bile dalabilirsiniz. Tabi devamında imparatorluk askerleri sizi haklamaya gelecektir. Oyunun sonlarında güçlü oldukça imparatorluk askerlerine bile direk dalabiliyor durumda olabiliyorsunuz.

Kısaca bir şaheser niteliğindeki bu oyunu ve devamı niteliğindeki, Elder Scroll’s V Skryrim’i oynamanızı öneririm. Çok keyfili saatlar geçireceğinize şüphe yok. Oyun çok rahat 240 saat kadar oynanabiliyor hatta daha uzun süreler dahi oynayabilirsiniz.

Bol oyunlu, mutlu ve neşeli günler sizinle olsun.

 

Sistem Gereksinimleri
En Az Önerilen
Operating system Microsoft Windows XP, Vista, or 7
CPU Intel Pentium 4 2 GHz or AMD Athlon XP 2000+ Intel Pentium 4 3 GHz or AMD Athlon XP 3000+
Memory 512 MB of RAM 1 GB of RAM
Hard drive space 4.6 GB of free hard disk space
Graphics hardware NVIDIA GeForce FX 5700 128 MB or ATi Radeon 9500 128 MB NVIDIA GeForce 6800 128 MB or ATi Radeon X800 128 MB
Sound hardware DirectX 8.1 compatible sound card DirectX 9.0c compatible sound card
Network Broadband required for downloads

 

Değerlendirme

Grafik: 4,5/5

Oynanabilirlik: 5/5

Konu: 4/5

Genel: 4,6/5

Bu yazıma devam yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu makale 5289 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.