Dota II Şampiyonası Sonuçlandı

Amerika’nın Seattle kentinde yapılan Dota 2 adlı bilgisayar oyunu turnuvası sonuçlandı. 1700 civarında oyuncunun yarıştığı oyunda Ukrayna’lı Na’Vi takımını az farkla yenen İsveçli Alliance takımı 1,43 Milyon Dolarlık ödülünde sahibi oldu. Bu ödül bilgisayar oyunları tarihinde verilmiş olan en yüksek para ödülü olarak da tarihe geçti.

Multiplayer online battle arena tarzındaki bu oyun Warcraft oyuncuları tarafından gönüllü bir şekilde katkıda bulunulan bir oyun. Aslında bir anlamda Defense of the Ancients oyununun halefi de denebilir. Oyunun gelişitirilmesi Valve firması tarafından yapıldı.

Dota 2 Odul

Seattle’daki turnuvaya 12 ülkeden beş kişilik 16 takım katıldı. Seattle Times gazetesi katılımcı sayısının 1700 olduğunu yazdı. Oyundaki amaç; Takımların idareleri altında olan “kahramanları” kullanarak hem kendi kalelelerini korumaları, hem de rakiplerinin kalelerini yok etmeleri şeklinde. Bunu yaparken yeni yerler ve hazineler keşfediliyor ve kahramanlar çeşitli şekillerde geliştirilebiliyor.

Stockholm’den gelen turnuva şampiyonu Alliance takımı bu sene kurulup ilk defa Nisan’da Dota 2 yarışmalarına katılmaya başlamış. Takım, diğerlerinin önemsemediği karakterleri seçmeleriyle tanınıyor. Alliance takımı, Şanghay’da G-1 Şampiyonlar Ligi de dahil olmak üzere dokuz farklı Dota 2 turnuvasında da birinci gelmiş.

Yarışmanın bir başka ilginç tarafı ise, bu turnuva ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bilgisayar oyuncuları lisanslı sporcu olarak tanınmaya başlandı. Bu da yüksek kabiliyetli bilgisayar oyuncularının artık sporculara verilen vizelere başvurabilmesi anlamına geliyor. Alliance’ın zaferi, Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi’nin Kanadalı bir bilgisayar oyuncusuna sporcu vizesi vermesini sağladı. 29 Mayıs’ta başvurusu kabul edilen Danny Le, Amerika’da yaşayıp çalışma hakkı tanınan ilk ‘elektronik sporcu’ oldu. Le’nin başvurusu geçmişte reddedilmişti.

Dany Le şimdi Kanada’da üniversitesindeki eğitimini tamamlamak için dönmeden önce en az beş yıl daha League of Legends yarışmalarına katılmak planlanı olduğunu bildirdi.

Dota II adlı oyun hakkında daha fazla bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Dota_2

Başarılı olduğunuz oyunları kazanca çevirebilmeniz dileklerimle…

 

Bu makale 1843 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.