Black Mirror – Detaylı İnceleme

Black Mirror

Black Mirror Manor

Korku öğeli icon adventure tarzındaki “Black Mirror” kendi tarzının ilk ve en başarılı örneklerinden biri olup 2003 yılında raflardaki yerini almıştır. Bir Çek firması olan Future Games tarafından geliştirilen bu oyun gösterdiği satış başarısının ardından 2009’da ikinci bölümü ile piyasaya çıkmıştır. Oyun içerdiği 100’den fazla mekan ve 5 saat civarındaki diyalog süresi ile dikkat çekmektedir. Uzun saatler sıkılmadan oynayabilmek için zengin yapısı ile dikkat çekmektedir.

Kısa Hikaye

Black Mirror,  İngiltere’de bulunan ve uzun yıllar hatta yüzyıllarca Gordon ailesine ait malikânenin adıdır. Kahramımız, Samuel Gordon, büyükbabası William Gordon’un ölümünün ardından 12 yıl aradan sonra oraya dönmek zorunda kalır. Esrarengiz koşullar altında meydana gelmesine rağmen, büyükbaba William’ın ölümü Samuel dışında herkes tarafından bir intihar olarak kabul edilir. Ani kabuslar ve şiddetli baş ağrısı altında boğulmuş olan Samuel, büyükbabasının ölüm gerçek nedenlerini bulmaya çalışır. Camdan düşmüş gibi görünmesine rağmen zamanla garip ve beklenmedik ölümler meydana gelmeye devam eder. Samuel’in soruşturmaya büyükbabasının “karanlık dünya” ile ilişkilerini araştırarak başlar. Yer altındaki delhizlerden, mezarlıklara, terk edilmiş madenlere kadar esrarengiz sisli ve karanlık yerlerde geçen hikaye korku öğeleri ile başarılı bir şekilde süslenmiş.

Oynanış

 

Oyundaki bulmacalardan biri

Oyundaki bulmacalardan biri

Oyundaki bu uzun araştırma süreci, bizi çok fazla değişik mekana götürüyor ve bolca bulmacayı çözmemize neden oluyor. Oyundaki bazı bulmacalar oldukça zor. Zaman zaman çok zorlandığım noktalarda oyunun başından kalkıp belli süre sonra dönüp o şekilde çözmeye çalışmıştım. İnternette oyunun çözümü hakkında kopya çekmektense böyle yapmak çok daha doğru ve keyifli.

Oyunu oynayabilmek için en azından orta seviye İngilizce okuduğunuzu anlamanız gerekmektedir. Veya oynarken yanınızda bir sözlük bulundurmakta fayda var. Ayrıca oyunu gece ve yanlız oynamanız daha keyifli olacak ve esrarengiz bir ortam yaratacaktır.

Oyunun grafik yapısı ve mekanları biraz nostaljik kalmış ama ben bu haliyle çok daha seviyorum. Sanki bir kitap okur gibi ilerliyor ve ipuçlarını topluyorsunuz. oyunu oyanayabilmek sadece fare yeterli olacaktır. Oyunu oynarken o an bulunduğunuz ekranda fare ile cisimlerin üzerine geliyorsunuz. Eğer bir cisim o anda kullanılması/alınması gerekiyorsa fare imleci değişiyor. Bu yüzden ekrandaki her cisime dikkat etmeniz çok önemli, bazen hiçbir işe yaramayacağını düşündüğünüz bir şey aslında çok işinize yarayabiliyor.

Oyun, toplam altı bölümden (chapter) oluşmakta olup her bölüm git gide zorlaşacak şekilde tasarlanmış. Bölümler:

  • Chapter I: Return of the Future
  • Chapter II: Back to the Light
  • Chapter III: Hidden Legacy
  • Chapter IV: Forgotten Bound
  • Chapter V: Confession of the Truth
  • Chapter VI: Look Through the Mirror

Oyunda, bazı yerlerde yanlış seçimler yapmamız sonucu öbür tarafa gitmemiz de mümkün. Böyle olunca bir video devreye giriyor ve dramatik bir şekilde üzerimizde adımız yazılı mezar taşını görüyoruz. Bu acıklı sahneden sonra en son kayıt ettiğimiz yerden oyuna devam edebiliyoruz. Bu yüzden oyunu oynarken ara arar save almamız oldukça önemli.

BlackMirrorBahce

Bahce

Sonuç

Gordon ailesi üzerindeki laneti kaldırmamız ve huzur içinde uyuyabilmemiz için bir an önce oyunu bitirmeyi kendimize bir görev ediniyoruz. Oyunu oynadıkça kendimizi Samuel Gordon gibi hissedip resmen soğuk terler döküyoruz tabi bunda titizlikle hazırlanan arka planlar, oyun ses ve efektleri çok büyük rol oynuyor. Özellikle Manor’daki kütüphane salonu çok hoş görünüyor.

Oyunu oynayabilmek için ise; Pentium 4 bir makine ve 512 MB Ram harddisk ile giriş seviye bir ekran kartı bile yeterli oalcaktır. Oyunun kurulumu ve oynanışı çok basit ve pratik olmuş.

Sonuç olarak çok keyifli bir oyun diyebilirim yanlız 12 yaşından büyük oyuncular için daha uygun. Phantasmagoria serisi ile oyun literatürüne giren bu başarılı icon adventure tarzı oyunu mutlaka oynamanızı ve yine bu oyun sayesinde beyin jimnastiği yapmanızı öneririm. Oyun başında dalıp nice saatler uykusuz kalmak ve ertesi gün işe geç kalmak ise, oyunun ne kadar başarılı olduğunun bir kanıtı gibi.

Değerlendirme:

Grafik:4/5

Oynanabilirlik: 5/5

Konu: 4,5/5

Genel: 4,5/5

Ek kısa zamanda tekrar görüşmek üzere. Bol oyunlu ve keyifli günler dilerim.

Oyunun tam çözümüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bu makale 3034 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.