Black Mirror – Oyun Çözümü

Black Mirror Cover

Black Mirror Cover

Merhaba,

Black Mirror oyunu icon adventure tarzı olduğu için çözümüne bakmak oyundan aldığınız keyfi azaltabilir. Ama çok takıldığınız ve çözüme ulaşamadığınız noktada biraz yardım almak gerekebilir. Öncelikle oyun hakkında bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.

Tavsiyeler

1. Oyun esnasında ara ara kayıt almayı unutmayın.

2. Mause ikonu beyazken bir cisim veya kişinin üzerine gelince kırmızı oluyorsa, orada birşey yapmanız veya çözümlemeniz gerekmektedir bu noktada beyaz olana kadar tıklayıp çözüme ulaştırmaya bakın.

3. Tüm diyalogları bıkmadan tamamlayın.

4. Bir yerden bir yere giderken kısa sürede geçiş yapmak için imleci çift tıklamanız gerekmektedir.

Tam Çözüm

Bölüm 1 (Return of the Future):

Oyun, ilk olarak bir fragman ile açılıyor. Fragman, William Gordon’un torunu olan Samuel Gordon’a mektup yazarken ölüm anını göstererek başlıyor. Oyun, başkahramanımız Samuel’in dedesi William’ın ölümünü araştırmak için şatoya gelmesiyle devam ediyor. İlk sahnede Samuel şatodakı diğer insanlarla tanışıyor. Konuşmalardan sonra evin uşağı Bates Samul’e odasının anahtarını veriyor. Anahtarı aldıktan sonra odadan çıkıyor. Holde iken envanterdeki kartı sağ tıklayarak karta bakın. Holden merdivenlere ilerleyerek üst kattaki odanıza çıkın. Odamıza gelmeden üst katta Robert’in odasının önündeki gazetelikten mektubu alın. Ordan odamıza gidin. Odaya girince solda, duvardaki kırık ayna ile masadaki kızın resmine bakın. Masanın alt çekmecesini açmaya çalışalım ama açılmıyor, çünkü kilitli. Kapının çerçevesine önce sol sonra sağ tıklayarak anahtarı alın. Çekmeceyi açıp içindeki fotoğraf makinesi ile filmleri görüyoruz ama alamıyoruz. Odadaki tüm eşyaları imleç beyaz olana kadar tıklayıp bakın. Sonra bavuldan analjezik tabletlerini ve cüzdanınızı alın. Cüzdanınıza sağ tıklayıp içinden metal parayı alın. Odadan çıkıp odamızın altındaki Robert’ın odasına gidin. Burada Robert ile konuşun. Buradan üst katta merdivenlerin başında iken balkona çıkıp kuleye bakın ve tıklayın. Tekrar merdivenlerin başına gelin. Buradan sağ taraftaki kuleye gidin Kuleye gittiğinizde buradaki eski şöminenin önünde araştırma yapın. Yırtılmış bir fotoğrafın parçalarını bulacaksınız. Bu parçaları birleştirdiğimizde önümüze sapık tipli bir herifin fotoğrafı çıkıyor. Fotoğrafçılık işini bitirince çatıkatına giden kapıyı zorlayın ama nafıle, kilitli. Anahtarını bulmak lazım. Şimdi anahtarı bulmak için aşağı inip kütüphanenin önünde duran Bates ile konuşun. Ordan yemek salonuna gidip solda, konsolun üstünde duran tabağa yakından bakıp şekerleri alın. Buradan ilerleyip mutfağa gidin. Burada, solda kiler kapısının yanında sağda asılı olan anahtarlıktan kulenin anahtarını alın ve kulenin yolunu tutuyoruz. Çatıkatına gelip kapıyı açın ve içerdeki eşyaları tek tek inceleyin. Girişin az ilerisinde bir sandık var ama açamıyoruz. Kule kapısına gidin. Kulenin kapısı kalın tahtalarla örülmüş. Dönüp tekrar aşağıda Bates’ten kule kapısı hakkında bilgi alın Buradan dışarı çıkıp sol tarafa doğru ilerleyin. Burada William’ın düşüp öldüğü yeri inceleyin. Daha da sola ilerleyip Morris denen adamla konuşun (odun kesmekle uğraşıyor). Morris ile konuştuktan sonra ileride ahıra gidin. Yine burada da tüm kırmızı olan yerlerde imleci beyaz renk olana dek tıklayın. Çekmeceden çekici alın. Bu çekic bizim kulenin anahtarı olacak ve bu yüzden kuleye doğru devam edin. Çekici kule kapısında tahtalar üzerinde kullanın. Tahtaları parçalıyoruz ama gene kapı gene kilitli. Odamıza dönüyoruz.. Bates bizim için şömineyı yakmış, ısınıyoruz.

Isındıktan sonra şatodan dışarı çıkıp şatonun bahçesinde araştırmamıza devam ediyoruz. Bahçede biraz dolaştıktan sonra merdivenlerden aşağıya indiğimizde Henry ile karşılaşıyoruz. Onunla sohbetten sonra ilerleyip arkadaki seraya gidim. Burada seranın önündeki odun öğütme makinasına baktığımızda içinin kanla boyanmış olduğunu görüyoruz. Makineye baktıktan sonra seranın kapısına gidin ama gene herzamanki gibi kapı kilitli. Seranın kapısının kilitli olmasını ve odun öğütme makinesindeki kanın ne olduğunu sormak için Henry’nin yanına tekrar gidin.

Henry’den sonra Bates’in yanına gidin. Ona, William’ın düştüğü yeri görmek istediğimizi söyleyin. Williamın düştüğü yere geldiğimizde, pencerenin sağında bir işaret tespit ediyoruz. Önemli olduğunun farkına varıp bunu kaydetmek aklımıza geliyor. Hemen yukarı odamıza çıkıp çekmeceden fotoğraf makinesini (daha önce görüp alamadıgız makine) alıyoruz. Ancak makinedeki filmler bozuk, sağlam filmler için Robert’in yardımına ihtiyacımız var. Robert’in yanına gidin. Robertten üst kattaki kapalı olan sandığın anahtarını alın. Ayrıca şöminenin yanında parçalarını bulduğumuz fotoğrafı Robert’e gösterin. Çatı katına gidip sandığı açıp içinden sağlam filmleri alın. Filmleri aldıktan sonra William’ın öldüğü yerdeki işaretin fotoğrafını çekin. Burada sağ tarafta yerde bir nesne buluyoruz. Mutfağa gidip Bates ile bu çalılıklarda bulduğumuz nesne hakkında konuşun. Buradan Morris’in yanına gideceğiz ama gitmeden çatıkatının anahtarını, kiler kapısının sağındaki yerine tekrar asın. Morris’in yanına gidip onunla konuşun. Buradan ayrılıp seraya gidin. Ancak seraya girmeden önce odun öğütücü makinenin içine tekrar baktığımızda içindeki kan lekesinin kaybolmuş olduğunu görüp sebebini merak ediyoruz. Ardından seraya girip heykelin önündeki Black Mirror şatosunun resminin olduğu tuvaline bakın. Henry ile konuşurken bulduğumuz garip nesnenin bir benzerini emanet verdiğini söylüyor ancak buna ait bilgi faturasının yerini hatırlayamıyor. Henry ile konuştuktan sonra kütüphaneye gidip Hermann ile konuşun. Konuştuktan sonra hemen sol tarafta ortada duran masadan haritayı alın. Bu harita ilerde bizim bir yerden bir yere giderken kullanacağımız araç olacak. Haritayı aldıktan sonra daha da sol tarafa gidip solda duran çalışma masasına bir göz atın. Masada duran büyük kitabı okuyun.

Kütüphaneden çıkıp oturma odasındaki Victoria ile konuşun. Ancak bu konuşmada Victoria’yı biraz kırıyoruz. Yanından ayrılıp mutfakta çalışmakta olan Bates ile konuşun. Bates, bize Victoria’nın gönlünü almamız gerektiğini söyleyecek. Oturma odasına tekrar gidip Victoria ile gayet sevecen şekilde konuşup özür dileyip gönlünü alın. Gönlünü aldıktan sonra resim hakkında Victoria’nın bilgisine başvuruyoruz. Ardından tekrar kütüphaneye gidip Hermann ile konuşun. Hermann bize akşam 7’de bir kuryenin ana kapı önünde bize bir paket ulaştıracağını söylüyor. Buradan ayrılıp üst kattaki Robert’in odasına gidin. Kendisine resmi gösterip bilgisine başvuruyoruz. Robert, resimdeki elemanın eski bir hastası olduğunu söyleyecek. Robert’in yanından ayrılıp bahçeye çıkın. Kütüphaneden aldığımız haritayı envanterde sağ tıklayıp haritada çıkan “Willow Creek” adlı yeri tıklayıp ışınlanıyoruz.

Willow Creeke’e gelince burada bir bar ve barın giriş kapısı önünde oynayan bir ufaklık gözümüze çarpıyor. İsmi Vick. Konuşmaya çalışınca bize ters davranıyor ve hatta annesinin kendisine yabancılarla asla konuşmaması gerektiğini tembih ettiğini söylüyor. Ama mutfaktan aldğımız şekerlemelerden verince anında annesini satıyor ve bizimle hemen dost oluveriyor. Vick ile konuştuktan sonra bara girin. Bara girdikten sonra Harry ile konuşun. Harry ile Samuel, Black Mirror şatosu ve Willow Creek hakkında konuşuyorlar. Ardından Mark ile ilgili konuşmalar yapıyoruz Harry ile. Daha sonra Tom’un Harry’e olan borcunu ödeyip Tom’un güvenini kazanın. Tom’un güvenini kazanıp William ile Mark hakkında bilgi alın.

Bardan konuşmalar, bittikten sonra çıkın. Köprüden karşıya geçip emanetçi dükkanının önüne gelin. Ancak kapısından içeri giremiyoruz, çünkü kapı kilitli ve dükkan sahibi de yerinde yok. Vitrine ve vitrinden içeri bakın. Buradan tekrar ayrılıp köprüden karşı tarafa geçerek barın önüne gelin. Vick ile tekrar sohbet edin. Ardından bara tekrar girip Harry ile konuşun ve Murray hakkında bilgi alın. Konuşmayı bitirdikten sonra envanterdeki haritamıza sağ tıklayıp kiliseye ışınlanıyoruz (Warmhill Vicarage).

Kiliseye vardıktan sonra içeri girmek istediğimizde kapının kilitli olduğunu göreceğiz. Sağ tarafa doğru ilerleyip mezar kazıcısı ile konuşun. Konuşmayı bitirip sol tarafa ilerleyip arka taraftaki lahit mezarların olduğu kısma gelin. Burada mezarları inceledikten sonra William’ın mezarını iki kez tıklayıp inceleyin. Ardından tekrar geri dönüp mezar kazıcısı ile sohbet edin. Sohbet bitiminde saat 7 oluyor ve biz ana giriş kapısının önüne geliyoruz. Çünkü hatırlayın, bir kurye bize paket teslim edecekti (Burada bir şey yapmanıza gerek yok, mezar kazıcısıyla sohbetten sonra kendiliğinden Samuel ana kapının önüne gidiyor).

Ana kapı önünde kurye olan Mark’dan William’ın paketini alın. Ancak Mark halinden pek memnun değil, şikayet ediyor. Kutuyu aldıktan sonra Mark oradan ayrılıyor. Ardından kutuyu elimize alıp tıklayın. İçinden eski bir cep saati çıkıyor. Saati sağ tıkladığımızda içinden bir kağıt parçası çıkıyor. Kağıtta bir mürekkep hokkası, bir divit kalem ve harita resimleri var. Bu bir gizli kasanın düğmesinin yerini gösteriyor. Bu kasada, kütüphanede daha önce gördüğümüz, dünya maketinin içindeki güneş sistemine ait gezegenlerin maketleri yer alıyor.

Kağıdı inceledikten sonra kütüphaneye gidin. Sol üst köşede duran dünya maketine yakından bakın. Makette bir mekanizma dikkatimizi çekiyor. Ortada güneşi temsil eden sarı renkli bir küre ve etrafında yörüngelerde temsili duran gezegenler var ama gezegenler yerinde değil. Gezegenler ise gizli kasanın içindeler. Bu gizli kasanın düğmesi ise saatin içinden çıkan kağıtta temsil edilen mürekkep hokkasının altında bulunuyor. Bu mürekkep hokkası büyük çalışma masasının üzerinde. Çalışma masasına gelip yakından bakın. Mürekkep hokkasını tıkladığımızda gizli kasa açılıyor ve güneş sisteminde eksik olan gezegenler ortaya çıkıyor. Gezegenleri alıp dünya maketinin yanına tekrar gelin. Gezegenleri şimdi yerlerine koyacağız. Ama sıralamasını doğru yapmamız lazım.

Sıralama şöyle: 1) Merkür (Kırmızı Renkte), 2) Venüs (Açık Mor Renkte), 3) Dünya (Koyu Mor Renkte), 4) Mars (Turuncu Renkte), 5) Jüpiter (Üzerinde beyaz halkalar olan, açık Kahverengi, büyük küre), 6) Satürn (Tek halkalı açık krem renkte), 7) Uranüs (Yeşil Renkte) 8) Neptün (Buz mavisi renkte) ve 9) Plüton (En küçük küre gri renkte).

Sıralamayı doğru yaptığımızda, güneş sisteminin altında bir gizli bölme açılıyor. Gizli bölmede daha önce giremediğimiz William’ın kuledeki çalışma odasının anahtarını buluyoruz. Anahtarı alın. Buradan çıkıp kuleye gidin. Kilitli olan kule kapısında anahtarı kullanıp William’ın çalışma odasına girin.

William’ın çalışma odasına girdikten hemen sonra kapı kapanıyor ve içerde mahsur kalıyoruz. Telaşa kapılmayın, bu sadece William’ın bir güvenlik tedbiri, dışarı çıkacağız. Çıkmadan önce William’ın odasında araştırma yapın. Ortada duran satranç masasında birşeylerin eksik olduğunu fark ediyoruz (Siyah kale eksik). Ardından çalışma masasının üst paravanını açın ve masaüstünü inceleyn. Burada eksik olan kaleyi ve sağda duran müzik kutusunu alın. Çekmecedeki kitabı alın. Bu anahtar, sağ taraftaki kapalı sandığın anahtarı. Çekmeceyi sağ tıkladığımızda da William’ın günlüğünü buluyoruz. Günlüğü okuyun. Sandığı anahtarla açtıktan sonra içinden siyah küreyi alın. Odadaki araştırmamız bitti ve dışarı çıkmamız lazım. Üzerimize kapanan kapıyı açmak için siyah kaleyi envanterde sağ tıkladığımızda, kale bir bıçak haline geliyor ve bunu kapı üstünde kullandığımızda kapı açılıyor ve dışarı çıkıyoruz. Kuleden çıktıktan sonra araya bir fragman giriyor ve Samuel korkulu bir rüya görüyor. Ve uykusundan uyanıyor. Ardından 1. bölüm bitiyor.

Bölüm 2 (Back the Light):

İkinci bölüme Samuel yine bir rüya görerek başlıyor ve yataktan fırlayarak uyanıyor. Uyandıktan sonra odadan çıkın. Ahıra gidip Morris ile konuşun. Ardından şatoya geri dönün. Victoria ile konuşup Dr. Hermann’ın evinin yerini öğreniyoruz. Mutfağa geçip Bates ile konuşun. Mutfaktan yemek odasına geçip buradaki kapıdan çıkıp havuzun olduğu yan bahçeye geçin. Havuza bakın. Havuzun dibinde bir nesne dikkatimizi çekiyor ama havuz dolu olduğu için nesneyi alamıyoruz. Havuza baktıktan sonra havuzun yanında bir ayak izi görüyoruz. Buradan ayrılıp seraya gidin. Seraya girdiğimizde sol taraftaki masaya gidip çekmecelere bakın. Sağ çekmecede bir kutu var ama kilitli. Kilidini bulmamız lazım.

Buradan ayrılıp mutfağa tekrar gidin. Mutfakta Bates’e bakıyoruz ama yerinde değil. Kiler kapısının açık olduğunu fark ediyoruz. Kilere girin. Kilerde Bates, bir bıçağı makinede keskinleştirmekle uğraşıyor. Onunla konuşun. Konuştuktan sonra kilerin arkasına gidin. Orada pompanın kontrol paneline bakıN. Ardından tekrar Bates’in yanına gidip kontrol paneli hakkında konuşun. Ardından kontrol panelinin yanına gidin. Bu paneldeki kontrolleri yan bahçedeki havuzun suyunu boşaltmakta kullanacağız. Burada kontrollerle oynamadan önce mutlaka oyunu kaydedin ve ondan sonra kontrolle oynamaya başlayın. Burada havuzun suyunu 3. panel kontrol ediyor. Bunu tamamen boşaltmanız lazım. Ayrıca diğer panellerdeki su seviyeleri de önemli 1. Panel %20, 2. panel %20, 3. panel %0 ve 4. panel %80 dolulukta iken mekanizma çalışıyor ve havuzun suyu tahliye edilmiş oluyor. En kısa yolunu tarif edersek; ikinci vanaya birkez sol tıklayıp, ikinci vanaya 7 kez sağ tıklıyoruz. Ardından 4. vanaya da bir kez sol tıklarsak mekanizma çalışıyor ve havuzun suyunu boşaltmış oluyoruz.

Kilerden çıkıp havuzun başına gidin. Havuzun suyunun boşalmış olduğunu görüyoruz. Havuzun iç duvarında bir işaret fark ediyoruz. Bu işaretin fotoğrafını çekiyoruz. Ardından daha önce görüp alamadığımız nesnenin bir anahtar olduğunu fark ediyoruz. Anahtarı alın. Bu anahtar, seradaki çekmecedeki kutunun anahtarı. Seraya gidip anahtarla kutuyu açın. Kutudan Henry’nin Victoria’ya yazdığı mektubu okuyun. Mektubu okuduktan sonra kilere inip Bates ile mektup hakkında konuşun. Ardından ahırda Morris ile yine mektup hakkında konuşun.

Bu konuşmalardan sonra envanterdeki haritaya sağ tıklayıp Dr. Hermann’ın evine gidin. Ardından morga inin. Morgda Hermann ile konuşun. Evden çıkıp sol taraftaki çöp kutusuna bakıyoruz ama kilitli olduğundan açamıyoruz. Çöp kutusunun yanında daha küçük bir çöp kutusu daha var. Buna baktığımızda yırtılmış kağıt parçaları buluyoruz. Bu yırtık kağıt parçalarını sağ tıklayıp parçaları birleştirdiğimizde ortaya bir mektup çıkıyor ve bunu okuyoruz.

Mektubu okuduktan sonra tekrar Hermann’ın evinin giriş kapına geliyoruz. Sağ taraftaki kapı ziline basın. Aşağıya, morga inin. Morgda, sağ tarafta asılı vaziyetteki anahtarları inceleyin. Lavabo üzerinde olan küvetleri incelediğimizde doktorun film tab ettiğini fark ediyoruz. Doktorla konuşup fotoğraf makinemizdeki filmleri tab etmesini rica ediyoruz. Doktor bizden toner istiyor. Bu toneri de bizim de Murray’dan almamız lazım.

Willow Creek’e gidin. Buraya gelince öncelikle balıkçı ve Vick ile konuşun. Ardından bara girip Henry hakkında bilgi alın. Buradan çıkıp köprüden karşı tarafa geçin ve Murray’ın emanetçi dükkanına girin. Onunla konuşun. Williamın öldüğü yerde bulduğumuz garip objeyi Murray’a gösterin. Onun da elinde bir garip obje olduğunu öğreniyoruz. Almak istediğimizde bizden emanetçi fişini istiyor. Ama bizde bu fiş olmadığı için objeyi alamıyoruz. Toneri alıp dükkandan ayrılın. Bara girin, Mark ile konuşup bizimle işbirliği yapmasını isteyin. Mark, Dr. Hermann’ı oyalarken, doktorun anahtarlarını kalıbını çıkarmak için bize zaman kazandıracak. Bunun karşılığında da Mark’a para teklif edeceğiz. Mark bu teklifimizi kabul edecek. Doktor Hermann’ın evine gidip zile basarak aşağıya inin. Aşağıya indiğimizde Mark doktoru yukarı çağırıyor ve biz de morgda yalnız başımıza kalıyoruz. Hemen sol taraftaki raflardaki kutudan emanetçi fişini alın. Masadaki çekmeceden de anahtar kalıbını alın. Kalıbı alıp anahtarlarda kullanın. İşimizi bitirdikten sonra buradan çıkın.

Bara tekrar geri dönüp önce Harry ile konuşun. Ardından Mark ile anahtarların kopyası için konuşun. Mark, bize anahtarların kopyasını birkaç gün içerisinde verebileceğini söyleyecek. Buradan çıkıp köprüden karşı taraftaki emanetçi dükkanına gidin. Burada Murray’a emanetçi fişini verip elindeki garip objeyi alın ve envanterdeki diğer garip objeyle birleştirin.

Morga, Dr. Hermann’ın yanına gidin. Aldığımız toneri ona verin ve fotoğraflar hakkında konuşun. Soldaki lavabonun orada yeni bir işaret dikkatimizi çekiyor o işareti tıkladığımızda araya bir fragman giriyor. Fragmanı izledikten sonra işareti kopyasını William’ın günlüğünü kullanarak alın. Doktorla konuşmamız esnasında fotoğrafları daha sonra verebileceğini söylüyor. Fotoğrafları alabilmek için haritadan çeşitli yerlere gidip gelerek, her gelişte tekrar tekrar fotoğrafları sorun. En sonunda doktor bize bu fotoğrafları veriyor. Bunları alıp William’ın günlüğününün arasına koyuyoruz.

Buradan ayrılıp anahtarları almak üzere bara gidin. Barda, önce Haryy ile mark hakkında konuşun. Burada da yine haritada çeşitli yerlere gidip gelerek Harry’e her seferinde anahtarları sorun.En sonunda Haryy bize Mark’ın bıraktığı anahtarları verecek. Anahtarları aldıktan sonra Dr Hermann’ın evine gidin. Burada, evin yanındaki çöp kutusunu Mark’ın bize bıraktığı anahtarlarla açın. İçinden Henry’nin elbisesini alıp inceleyin. Elbisede bir cisim buluyoruz. Cismi elbiseden almak için siyah kaleyi yine bıçak yapıp cismi elbiseden alın. Aldığımız cismi daha önce birleştirdiğimiz objeyle birleştirin. En son elimizde bir cisim oluşmuş oluyor.

Buradan ayrılıp kiliseye gidin. Kilisede içeride pederi buluyoruz. Pederle konuşup gizli mezara bakma izni isteyin. Ancak ilk seferinde izin vermeyecek. Yine bu izni alabilmek için haritada birkaç yere gidip orada konuşmalar yapıp tekrar tekrar geri gelip pederden izin isteyecegiz. Beşinci gelmede peder bize gizli mezara bakma izni verecek. Gizli mezarın odasına geldiğimizde yukarıda bir konsolun ön yüzünde bir boş yuva görüyoruz. Bu boş yuvaya daha önce 3 objeyle yaptığımız büyük objeyi yerleştirin. Bunu yaptıktan sonra odanın ortasında, orta yerden bir konsol yükselecek. Bu konsola baktığımızda bir bulmaca bulacağız. Kırmızı taş en ortadaki deliğe, beyaz renkli taşları yatay vaziyette dizilmiş ve siyah taşları da dikey vaziyette dizdiğimizde bir şeyin açılma sesini duyacağız. Bu sesi duyduktan sonra sol alt taraftaki halıyı tıklayıp kaldırdığımızda gizli bir geçiş noktasını fark edeceğiz. Buraya girmeden boş yuvaya taktığımız objemizi yerinden alın. Sonra gizli geçitten geçip aşağıya inin. Burada yine objeyi buradaki açıklığa taktığımızda ortalık aydınlanıyor ve dört tane konsol yerden yükseliyor. Burada yine bir bulmaca karşımıza çıkıyor.

Burada 4 tane taştan kitap ve 4 tane de üzerlerinde üç sıralı harfler yazan kolonlar var. Öncelikle kitaplardan bilmeceler okuyup önündeki kolonlardaki harfleri yukarıdan aşağıya tıklayarak, cevapları bu kolonlarda doğru biçimde sıralamamız lazım. Bilmeceler ve doğru cevapları ise şöyle:

1- Black when bought Redd when used. Gray when thrown out
Cevap: coal
2- The more you take away the larger it grows
Cevap: Hole
3- Cities without house. Rivers without water. Forest without trees.
Cevap: Map
4- It can’t be seen, but it can be heard. It will not speak unless it’s spoken to.
Cevap: Echo

Bu cevapları girdikten sonra Marcus Gordon’un lahit mezarı ortaya çıkacak. Mezara bakıp içinden Marcus’un günlüğü ile anahtarlarını bulup alın.
Bunlardan sonra ekranın sol alt köşesinde, yerde duran meşaleyi tıkladığımızda içinden bir fare çıkıp sağa doğru fırlayacak. Bu fareyi takip edip bir geçidi bulup içeri tıklayarak giriyoruz (yani düşüyoruz). Burası eski bir maden. Buradaki vanayı çevirerek sıkıştırın. Sonra mekanizmaya bakın. Bu mekanizmanın doğru sıralaması ise; en soldaki kol ortada, ortadaki kol en altta, en sağdaki kol ise en üstte olacak şekilde iken kolların yanında duran güç düğmesine basın. Ortalık aydınlanıyor. Madene girerken düştüğümüz için envanterdeki tüm eşyalar yerde. Yerden bunları topluyoruz. Sol taraftan kıvılcım çıkaran bir kablo yukarıdan sarkıyor. Bunu sakın ellemeyin yoksa ölürsünüz ve oyun biter. Ama illa da elleyeceğim diyorsanız, ellemeden önce oyunu kaydedip elleyin ve mezarlıktaki mezar taşınızda adınızı görün.

Kabloyu ellemeden yukarıda, sağ taraftaki eşyaların olduğu raftan (orta raf) metal kutudan, kabloyu kesmek için makası alın. Sonra mekanizmadaki elektrik kapatma düğmesine basın ve elektriği kesin. Sonra gidip bu elektrik kaçıran kabloyu kesin. Sonra tekrar geri gidip kontrol panelinden elektriği tekrar geri açın.

Elektriği açtıktan sonra telli kafesli kapının yanındaki ipleri alın. Telli kapıdan geçmek istediğimizde kapının kilitli olduğunu fark ediyoruz. Kapıya sağ tıkladığımızda anahtarın arka tarafta olduğunu fark ediyoruz. Kapının üstündeki tel kafesi makasla kesip anahtarı arka taraftan alın. Anahtarla kapıyı açıp girin. Girdiğimiz odada, sol taraftan demir çubuğu ve iskeletin üstündeki bez parçasını alın. Elektrik dolabı üzerinde siyah kaleyi bıçak olarak kullanıp açan. Buradan motor odasına (engine room) gidin. Buradaki kontrol paneline bakıyoruz ama kullanamıyoruz. Bunu öğrenmemiz gerekecek. Tekrar motor odasından önceki odaya girip asansörün yanındaki varilin altında bulunan kapağa bakın. Kapağa bakmak için varili üstünden almamız gerek. Ama ağırlığı yüzünden kaldıramıyoruz. Onun için demir çubuk ile varili delip içini boşaltın. Böylece varil hafifliyor ve iterek kapağın üstünden alıyoruz. Bu sefer de kapak açılmayacak. Bunun için ilk odadan aldığımız ipi tıklayıp bir ucunu levhaya, diğer ucunu da vagona bağlayın. Vagonu ittiğimizde gitmiyor çünkü el freni çekik. El frenini kaldırıp vagonu serbest hale getirip itiyoruz ve kapak açılıyor. Buradan açılan geçitten aşağı inin.

Bu indiğimiz odada sol tarafta elektrik panelini siyah kaleyi bıçak yaparak açın. Burada 3 tel var. Bunları doğru bir şekilde yerlerine takmamız gerek. Kırmızı teli en sola, yeşili ortaya ve mavi teli en sağa taktıktan sonra ışıklar geliyor ve oda aydınlanıyor. Odada yerde yatan iskeleti inceleyip buradan anahtarı alın. Masadaki günlüğü alın ve iskeletten aldığımız anahtarla dolabı açın. İçinden bir tabanca, mermi ve motor odasındaki motorun kullanma kılavuzunu alın. Kurşunları tabancaya koyup motor odasına gidin.

Motor odasında aldığımız kılavuzları kontrol paneli üstünde kullanınca motor açılıyor. Buradan tekrar alt odaya iniyor ve bir borunun buhar kaçırdığını fark edip tıkamamız gerektiğini anlıyoruz. Bunun için motor odasına çıkıp envanterdeki bezi motorun sağındaki suda ıslatıp tekrar buhar çıkartan buharın yanına gelin. Islak bezi kullanıp deliği kapatın. Sonra yandaki (sağda) sigorta kutusuna bakıyoruz ve bir sigortanın bozuk olduğunu fark ediyoruz. Bu sigortanın sağlam olanını ise, demir çubuk ve bezi aldığımız ilk odadaki panelden alın. Tekrar aşağı odaya inip sigortayı değiştirin.

Şimdi üst kata çıkıp çalışmayan asansörü artık çalıştırabiliriz. Asansörün düğmesine basıp asansörü çağırın. Asansöre binip yukarı kata çıkın. Burada dikkat edin ve oyunu kaydedin. Çünkü burada kilitli bir demir kapı ve bunun arkasında bir kurt sizi bekliyor. Tabancada iki mermi var; biri kapı, diğeri kurt için. Tek kurşunla kapıyı açmak için ateş etmeden önce kapıdaki asma kilidi sağ tıklayıp inceleyin ve kilidin zayıf tarafının farkına varın. Böyle yapınca tek kurşunla kapı açılıyor ve diğer kurşunla da kapıda sizi dört gözle bekleyen kurdun işini bitirin. Sonra evin yolunu tutun ve bölümü bitirin.

Bölüm 3 (Hidden Legacy):

Bu bölüme Galler malikanesinin giriş kapısı önünde başlıyoruz. Kapı ziline birkaç kez tıklayın. Bozuk olduğunu fark ediyoruz. Siyah kaleyi bıçak yapıp zili açın. Daha sonra sol taraftaki heykele bakıyoruz ve bacağının kırık olduğunu fark ediyoruz. Kırık bacaktaki çiviyi alın. Çiviyi zilde kullanıp zili çalıştırın. Zil çalınca Louis geliyor ve Lousie’e William’ın cenaze kartını gösterince bizi içeri alıyor.

İçeri girdikten sonra malikanede Elenor ile konuşun. Elenor’la konuştuktan sonra odayı inceleyin. Dışarı çıkıp Louis’e kapı zilinin bozuk olduğunu söyleyin. Sol tarafa ilerleyip bahçeye doğru gidin. Sonra geri gelip Elenor ile tekrar konuşun. Döndüğümüzde Louis bozuk zili tamir etmeye gidecek. Eğer hala gitmemişse tekrar Elenor ile konuşup sol taraftaki bahçeye gidip dolaşmamız lazım. Louis zili onarırken onunla konuşun. Daha sonra Elenor’a gidip tekrar onunla konuşun. Louis’in yanına dönüp çimleri biçmesini isteyin. Tekrar Elenor’a gidip onunla konuşun. Dönüp tekrar Louis’e çimleri biçmesi konusunda ısrar edin. Louis gidince yanda duran alet kutusundan yapıştırıcı ve teli alın.

Daha sonra sol tarafa ilerleyip bahçeye gidin. Buradaki musluktan hortumu çıkarın. Telini aldıktan sonra düz devam edip eski bir binanın önüne geliyoruz. Kapısına sağ tıklıyoruz ama kilitli ve kilit arkasında takılı. Bu anahtarı almak için William’ın cenaze kartını kapının altından itip telle anahtarı kartın üzerine düşürün. Anahtarı aldıktan sonra kapıyı açıp içeri girin. Öncelikle burada yerdeki gazete parçalarını, sobayı, masadaki eşyaları inceleyin. Çekmeceyi açıp içinden kalemi alın. Kalemi sağ tıklayınca içindeki mürekkebi görüyoruz. Gazeteleri tıklayıp kütüklerin yanındaki anahtarı alın. Bu anahtarla şöminenin sağ tarafındaki küçük dolabı açın. İçinden mumu ve çakmağı alın. Mumu sağ tıklayıp bıçakla fitilini alın ve bu fitili çakmakta kullanın. Şöminenin üstünde uyuyan gri bir kedi var, onu rahatsız edip dolaba kaçışını izleyin. Kaçtığı dolabı açıp çakmağı kullanarak dolaptan içeri girin. Burada deneyler yapan Richard ile karşılaşıyoruz ve sohbet ediyoruz. Sorularına olumlu cevaplar verin.

Richard’la konuştuktan sonra masadan şişeyi ve Richard’ın ayağının altındaki kırık cam parçalarından alın. Aldığımız kırık cama yakından baktığımızda üzerindeki “oxidant” etiketini görüyoruz. Buradan çıkıp bir önceki odaya geri dönün. Masadan çaydanlığı,şöminenin önünden kütükleri ve masanın yanında yerden gazete parçalarını alın. Sobaya önce gazete parçalarını, sonra kütükleri koyup çakmakla sobayı yakın. Odadan dışarı çıkıp musluğun yanına gidin. Muslukta çaydanlığa ve küçük şişeye su doldurun. Tekrar eski eve gidip sobaya çaydanlığı koyup bahçeye çıkın ve tekrar odaya geri gelin. Döndüğümüzde çaydanlığın kaynayıp buhar çıkardığını göreceğiz. Envanterdeki kırık cam parçalarını buhara tutup üzerindeki etiketi alın. Etikete zamk sürüp küçük şişede kullanın. Envanterdeki dolma kalemi de şişede kullanıp sahte “oxidant” yapıp Richard’a veriyoruz. Tekrar onunla sohbet edin. Sonra buradan çıkıp bahçeye gelin.

Bahçede, sol tarafa ilerleyip lahit mezarın kapısına gelin. Kapı kilitli. Tekrar Richard’ın yanına gidip kapının anahtarını sorun. Richard bize anahtarın Louis’de olduğunu söyleyecek. Louis’in yanına gidin. Louis çim biçiyor ve anahtarı onun haberi olmadan almamız gerek. Bunun için envanterdeki teli alıp çimlerin üstüne atın. Tel yüzünden çim makinası bozuluyor ve Louis sinirlenerek gidiyor. Louis gidince ağaçta asılı olan ceketten anahtarı alıp kaçın. Anahtarı lahit mezarın kapısında kullanın. İçeri girdiğimizde üç tane heykel ve ellerinde kaseler olduğunu göreceğiz. Heykellerin üzerlerinde yazılar var. Bunları okuyun (Veine, Odire, Malite). Richard’ın yanına dönüp bu yazıların anlamlarını sorun. Bize bunların anlamlarını daha sonra söyleyeceğini ifade ediyor. Yine başka yerlere birkaç kez gidip gelerek Richard’a dönüyoruz. En sonunda bize bilgi verecek.

Richard’a, elinde kan olup olmadığını sorun. Ardından laboratuardaki dolaptan kan şişesini alın. Buradan tekrar odaya geçip sobanın üstündeki çaydanlığı alıp lahit mezarın kapısının önüne gelin. Burada Monolith yazan taşın altındaki saksıdan toprak alın.

Lahit mezara girip soldaki kaseye kanı, sağdaki kaseye çaydanlığı, ortadaki kaseye de toprağı koyun. Ardından ortada bir konsol havaya yükselecek. Konsolun üstünde bir zodyak bulmacası ile karşı karşıya geliyoruz. Burada burçları yerlerine doğru dizmemiz ve ortadaki kısmı da açık olacak şekilde taşları sıralamamız gerekecek. Bunun için bulmacanın çıktığı ilk ekranda, hiç taşları oynatmadan, ekrandaki taşlara en üstten başlayarak soldan sağa numaralandıralım. Çözümünü de numaralandırsak:

İlk ekran: çözüm ekranı:
1. kare (boş kare) 1. kare olacak (boş kare)
2. kare 5. kare “
3. kare 14. kare “
4. kare 4. kare “
5. kare 13. kare “
6. kare 3. kare “
7. kare 10. kare “
8. kare 7. kare “
9. kare 11. kare “
10. kare 6. kare “
11. kare 12. kare “
12. kare 8. kare “
13. kare 15. kare “
14. kare 2. kare “
15. kare 9.kare “
16. kare 16. kare “

Bulmacadaki taşları doğru dizdikten sonra ortadaki boşlukta bir anahtar çıkıyor ve bunu alıyoruz. Anahtarı aldıktan sonra Louis bizi dışarı çıkarıyor. Richardan’dan yardım isteyin. Fakat o anda yardım edemeyeceğini, bizden gece yanına gelmemizi isteyecek. Gece kapıyı çaldığımızda kapıyı açmıyor Richard. Hemen musluğun sol tarafında, duvarın köşesinin yanındaki, yerde olan çakıl taşlarından alın. Çakıl taşlarını ışıkları yanan kulede kullanın. Richard geliyor ve bize masadan asidi alabileceğimizi söylüyor. Asidi alıp lahit mezarın kilidi üzerine döküp kilidi açın. İçeride, sağdaki mezarda da burçlarla ilgili bulmacadan aldığımız anahtarı alarak mezarı açın.

İçeri girdiğimizde önümüze, üstünde sembol olan bir demir kapı çıkacak. Ama ne yazık ki bu kapı da kilitli. Geri dönüp Richard’a sembolu ve anahtarı sorun. Richard bize, anahtarın, Elenor’un mücevher kutusunda olduğunu söylüyor. Malikaneye girebilmek için Richard’ın orada, soldaki masadan malikanenin anahtarını alıp Elenor’un malikanesinin yolunu tutuyoruz.

Malikaneye girin. Sol tarafa ilerleyip aynalı olan mücevher kutusuna yakından bakın. Burada da anahtarı alabilmemiz için yine bir bulmacayı çözmemiz gerekecek. Mücevher kutusunun kapağında 2 siyah, 2 de beyaz at resmi olan kareler var. Çözümü ise atları satrançta olduğu gibi “L” şeklinde hamleler yaptırmak. Beyaz atları kapağın üst köşelerine sağlı sollu ve siyah atları da kapağın alt köşelerine sağlı sollu yerleştirdiğimizde içindeki anahtarı alabiliyoruz. Anahtarı aldıktan sonra lahit mezardaki, üstünde sembol olan demir kapıya gidin ve mücevher levhasından aldığımız anahtarla kapıyı açın. Burada dikkatli olun. Çünkü yapacağınız yanlış bir hareket ölümünüze sebep olabilir. O yüzden mümkünse burada hiç hareket yapmadan oyunu kaydedin. Çünkü yukarıda, sol üst taraftaki mezarı açmaya çalışırsanız ölürsünüz. Ölmemek için sağda giriş kapısına yakın, duvarda asılı olan kuru kafalardan, ortadaki kuru kafaya envanterdeki çakıl taşlarından atın. Kuru kafa düşüyor ve içinden bir anahtar fırlayıp demir mazgallarından içeri giriyor. Bu anahtara yakından bakıyoruz ama alamıyoruz. Bu anahtarı alabilmek için çaydanlıkta sobada su kaynattığımız eski eve gidip şöminenin yanında dikili duran şömine demirlerinden alın. Geri gelip demir çubuğu kullanarak mazgalların arasından anahtarı alın. Anahtarı, ortadaki konsolda kullanıp mezarı açın. Mezarda, DergLam’ın yanında duran anahtarı alıp bölümü bitiriyoruz.

Bölüm 4 (Forgotten Bound):

Bölüm başlayınca önce bara gidip Harry ile konuşun. Vick’in öldürülmüş olduğunu öğreniyoruz. Sonra mezar kazıcı ile konuşup Vick’in cesedinin nerede bulunduğunu öğrenin. Buradan ayrılıp Stonering’e gidip dedektif ile konuşub. Etrafı inceleyin. Ortadaki taş olan işarete yakından bakın. Bu işareti de William’ın günlüğünü kullanarak kopyasını alın. Dedektif ile işaret hakkında konuşun. Sol taraftaki taşın yanında olan bitkiye yakından bakın. Üzerinde bir mendil görüyoruz. Bunu alabilmek için dedektifin dikkatini başka bir tarafa çekmemiz gerek. Bunun için envanterdeki kan şişesini dedektifin arkasındaki taşta kullanın. Dedektifle konuşup arkasını o kanlı taşa döndüğünde biz gidip bitkideki mendili alıyoruz. Ardından Dr. Hermann’a gidip Vick’i hakkında konuşun. Haritadan Black Mirror Kalesine gidip orada Morris ile yine Vick’i hakkında konuşun. Kalenin ana kapısına gidip kapıdaki posta kutusuna bakın. Kutudan James’in yazdığı mektubu alıp okuyun. Ardından Bates ile konuşup Victoria’nın nerede olduğunu öğrenin. Victoria’nın üst kattaki odasında olduğunu öğrenip yanına gidin. Onunla konuşun. Bize Ashburry Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne (kısaca tımarhane) gitmemizi isteyecek.

Asburry Tımarhanesine geldiğimizde size tavsiyem içeri girmeden mutlaka oyunu kaydedin. Çünkü burası biraz karışık ve hata yaptığınızda oyun kilitleniyor, ilerleyemiyorsunuz. Ana giriş kapısındaki zile basıp diafondan hemşire ile konuşup içeri alınıyoruz. Burada dikkat edin, çünkü hemşireyle konuşurken olumlu ve olumsuz cevaplar çıkacak karşınıza. Eğer doğru şekilde yaparsanız oyun ilerliyor. Konuşma esnasında çıkacak seçeneklere bir olumlu bir olumsuz şekilde cevap verin. Hemşireyle bu şekilde konuşup Robert ve James hakkında malumat alıyoruz. Dışarı çıkıp ön taraftaki kanalizasyon çıkışına bakıp sola doğru devam edin. Çinko sundurma ve yanındaki kazan dairesinin kapısına gelin. Çinko sundurmanın üstünde duran çekici alın. Sonra alttaki çöp kutusunu iki kez tıklayarak içinden enjektörü alın. Kazan dairesinin kapısını tıklatıp kazancı ile konuşun. Konuştuktan sonra daha soldaki mezarlığı dolaşıp etrafı inceleyin.

Mezarlıktan ayrılıp tekrar hemşirenin yanına gidin. Kaleye telefon etmek istediğimizi söyleyin. Telefon için arkaya gittiğinde hemşire deskinin arkasına geçin. Vazoyu inceleyin. Vazodaki deliği fark ediyoruz. Envanterdeki cüzdanı sağ tıklatıp metal para alın. Bu parayı vazoya atın. Vazodan bir anahtar çıkıyor. Bu anahtar ilaç dolabının anahtarı, bunula ilaç dolabını açıp içinden sakinleştirici ampulunu alın. Tekrar hemşire deskinin öbür tarafına geçip hemşirenin gelmesini bekleyin. Gelince onunla konuşup oradan ayrılın. Kazan daire kapısının önüne gelin. Burada sakinleştirici ampulu enjektöre çekin. Dolu enjektörü kapının önündeki bira şişelerinde kullanın. Soldaki küçük pencereye yakından bakıp pencere demirlerini inceleyin. Demirin alt tarafındaki tuğlaya bir kez çekiçle vurup (birden fazla vurmayın) bırakın. Buradan hemşirenin olduğu salona gidip havuzda envanterdeki mendili ıslatın. Tekrar kazan dairesinin penceresine gelip çekiçle tuğlaya ve demire vurup kırın. Demir yok olacak. Islak mendili içerde gözüken kazanda kullanın. Kazan daha da ısınmaya başlayacak ve ortamın ısısı çok artacak. Kazancı sıcağa dayanamayarak dışarı çıkıp biralara yüklenecek. Etrafta biraz turladıktan sonra kazan dairesine girin. Sol taraftaki kömürleri inceleyip burada bir eski bebek buluyoruz. Bebekten ipi alın. Arka taraftaki panoyu inceleyin. Panoda, ortadaki resimde yer alan 1918 yazısını unutmayın, bu kapının şifresi. Panodan anahtarı ve sol alt taraftaki iğnelerden alın. Kapıya gidip klavyeye yakından bakıp anahtarı takın ve 1918’i tuşlayın. Kapı açılınca içeriye girin. İlerleyince nöbetçi doktora rastlıyoruz. Hemen geri dönün. Panoya geri dönüp bakın. Hemşirenin yanına gidip nöbet çizelgesini isteyip alın. Kazan dairesine gidip nöbet çizelgesini diafonda kullanın. Anonsu duyan doktor olduğu yerden uzaklaşıyor. Kapıdan geçip hasta koğuşunda Ralph ile konuşun. Sağ taraftaki çöp kutusunu inceleyin. İçinden bebek kafasını alıp envanterdeki bebek vücudu ile birleştireceğiz. Birleştirmek için envanterdeki ipi iğnede kullanıp bebeğin kafasını dikin. Bebeği Ralph’e verip sevgisini kazanarak James’in odasının yerini öğrenin.

Sağ tarafa yönelip duvardaki elektrik anahtarına tıklayıp ışığı kapatın. Lambaya bağlı telin bir ucuna tıklatıp kopartın. Telin serbest ucunu pencere demirlerine bağlayın. Müzik kutusunu pencerede kullanın. Sesi duyan doktor geliyor ve pencereye dokununca elektrik çarpıp bayılıyor. Bayılan doktordan anahtarlarını ve pencereden müzik kutusunu alın. Buradan James’in odasına gidin. Odanın her yerini inceleyin. Duvardaki çerçeveden resmi alın. Yatağın üstündeki deliğe tıklayarak James’in günlüğünü alın. Sol duvardaki göz resmine iki kez tıklayarak arkasındaki deliği ortaya çıkarın. Delikten Ralph ile konuşarak Robert ve James hakkında bilgi alın. Konuşurken bayılttığımız doktor geliyor ve kapıyı kapatıp bizi hapsediyor. Delikten tekrar Ralph ile konuşarak kaçış yolunu öğrenin. Kaçmak için James’in yatağındaki deliği tıklayarak buradan kurtulun. Buradan Black Mirror’daki mutfağa gidip Bates ile konuşun. James’in odasından aldığımız resmi ona sorun. Bates bize, resimdeki şeyin deniz feneri olduğunu söyleyecek ve haritada yeri çıkacak. Haritadan deniz fenerini tıklayıp oraya gidin. İçeri girmeden oyunu mutlaka kaydedin, çünkü yine bir ölüm tehlikesi var. İçeri girip sola doğru ilerleyin. Bir anda kendinizi yerde bağlı bir şekilde gömülmek üzere bulacaksanız. Hızlı bir şekilde envanterden siyah kale bıçağı ile bağlarınızı çözün ve müzik kutusunu James üzerinde kullanın. Sonra James ile konuşun. Konuşmalardan Robert hakkında önemli bilgiler elde ediyoruz. Ayrıca James’in anahtarının yerini öğreniyoruz.

Black Mirror’a gelip mutfağa gidiyoruz. Kiler kapsının yanından anahtarı alıp kilere inin. Aşağı inince sağda asılı duran ipi ve kancaları alın. En sağdaki kanalizasyon mazgalının yanına gidin. Cüzdana sağ tıklayıp bozuk para alın ve kanalizasyona atın. Aşağıdan su sesi gelmezse doğru yerdeyiz ve buradan aşağıya inin. Aşağıya inince yerdeki dişliyi alıp sağ taraftaki mekanizmaya takın. Ama hala bir parça eksik olduğundan çalışmıyor. Diğer odaya geçip zincirlenmiş vanaya bakın. Sol taraftaki demirlere yakından bakıp buradan demir parçası alın. Demiri sütundaki delikte deneyince demir kalın geliyor, inceltmemiz gerekiyor. Bunun için kilere geri dönüp oradaki törpü aletinde demiri inceltin. Demiri tekrar delikte kullanıp su kapağını açın. Envanterdeki kancayı ipte kullanıp suyun üzerinde yüzen dişliyi almayı deneyin ama alamıyoruz. Envanterdeki asidi alıp zincirli vanada kullanın. Vanayı çevirip suyu açın. Envanterdeki demiri ip ve kancayla birleştirerek olta yapın ve dişliyi alın. İlk geldiğimiz odada bir dişlisi eksik olan mekanizmada dişliyi takıp vanayı çevirin. Tekrar dişliyi aldığımız odaya geri döndüğümüzde sular çekilmiş olacak. Merdivenlerden aşağıya inin. James’in kutusunu alıp sağ tıklayınca içinden anahtar çıkacak. Ardından rahatsızlanıp bayılacağız. Bölüm burada bitiyor.

Bölüm 5 (Confession of the Truth):

Bölüm başında tekrar Asburry tımarhanesine gidiyoruz. Kapıyı çalıp hemşire ile konuşun. Hemşire yanımızdan ayrılınca James’in odasına gidin. James, kendini asmış. Solda, duvarda kanla yazılmış “Samuel” yazısını fark ediyoruz. James’in üstüne tıklayarak Robert’in anahtarını alın. Daha önce konuşma yaptığımız delik sıvanmış, burayı kale bıçağı ile kazıyarak tekrar açın. Delikten Ralph ile konuşun. Buradan deniz fenerine gidin. Deniz fenerinde çakmakla karanlık köşeye bakın. Burada yine bir işaret görüyoruz ve bunun da yine William’ın günlüğü ile kopyasını alıyoruz. Buradan Dr. Hermann’ın evine gidin. Kapı zilini çalın ama kimse cevap vermeyecek. İçeri girip morga inin. Burada, küvetin üstünde yine bir işaret var. Buna tıklayıp fragmanı izledikten sonra yine kopyasını alıyoruz. Ardından ortadaki otopsi masasında yatan cesede yakından bakın. Cesedin elinin sıkıca kapalı olduğunu görüyoruz. Arkadaki masaya bakın ve masadaki lambayı yakın. Masanın çekmecesini açın. Çekmeceden maşayı ve kitaba sağ tıklayarak poşetleri alın.

Tekrar cesede yakından bakın ve maşayı cesedin elinde kullanın. Poşetleri de saçında kullanın ve oradan ayrılın. Buradan Ashburry Tımarhanesine gidip hemşire ile konuşun. Hemşireden James’in cesedinin mezarlıkta olduğunu öğreniyoruz. Cesedin olduğu lahit mezarın kapısına gelin. Kapı kilitli ve ordaki görevli bize anahtarı vermiyor. Buradan tımarhanenin ön kısmına gidin. Kanalizasyon girişinden James’in odasına girin. Odadan kazan dairesine inin. Odadaki dolaptan botları ve kömürlerin yanındaki bezi alın. Kazan kapısını bezle açmaya çalışıyoruz ama çok sıcak olduğundan açamıyoruz. Tekrar James’in odasına dönün. Burada bezi muslukta ıslatın. Tekrar kazan dairesine inip ıslak bezle kazanın kapağını açın. Botları kazana atmayı deniyoruz ama olmuyor. Kazanın üst kısmındaki vanayı çevirip botları kazana atın. Buradan James’in odasına gelip yatağı tıklayarak tımarhanenin önüne geliyoruz. Buradan kazan dairesinin önüne gidin. Kapıdaki asılı duran anahtarları alın. James’in cesedinin olduğu kapıya gidin. Anahtarla kabri açın ve içeri girin. Yerden cam parçasını alın. Cam parçasını James’in üzerinde kullanarak saç örneği alın. Morga gidip aldığımız saç örneğini mikroskopta incelediğimizde katilin James olmadığını öğreniyoruz.

Black Mirror kalesine dönüp ahıra gidin. Ahırda, masanın üstünde Morris’in bıraktığı mektubu bulup okuyun. Sol taraftaki atların olduğu paravandaki anahtarı tıklayıp ışığı açın. Morris’in şapkasını alın. Poşeti şapka üzerinde kullanarak saç örneğini alın ve tekrar morga dönün. Yine saç örneğini mikroskopta bakınca Morris’in de suçsuz olduğunu öğreniyoruz. Black Mirror’a dönüp mutfakta Bates ile konuşun. Üst kata çıkp anahtarlarla Robert’in odasına girin. Odadaki herşeyi inceleyin. Sehpadaki kutuya tıklayarak kapağını açın. Kutuya ikinci kez tıkladığımızda anahtar alıyoruz. Bu anahtarla çekmeceleri açıp içinden bir belge alıyoruz. Ama belgeyi boş olarak göreceğiz. Bu belgeyi duvarda yanan yeşil ışıklara tuttuğumuzda 63081 sayısını göreceğiz. Bu sayı, Robert’in kasasının şifresi. Kitaplığın üzerindeki MCXX yazısına tıklayın. Şatonun inşa yılının daha sonra olduğunu anlıyoruz. Saate yakından bakıp ortadaki kırmızı düğme ile saati ayarlayın. MXCC, 11.20’ye denk geliyor. Yani saati 11.20’ye ayarlıyoruz. Saati 11.20 yapıp saatin saniye kadranına tıkladığımızda kitaplık açılacak ve ortaya Robert’in gizli kasası çıkacak. Kasaya yakından bakıp şifresi olan 63081’i girin. Kasadan Robert’in günlüğünü, William’ın vasiyetnamesini, yüzüğü ve William’ın mektubunu alın. William’ın yüzüğüne yakından bakın.

Robert’in odasından çıkıp Victoria’nın yanına gidin. Onunla, Robert’in odasındaki portre hakkında konuşun. Ardından Lothar Gordon hakkında bilgi alıyoruz. Asburry’e gidip zile tıklayın. İçeri bahçeye gidip sonra mezarlığa geçin. Sol taraftaki isimsiz çalılı mezara bakın. Geri gelip oradaki kabre girin ve kapının yanındaki kutudan makası alın. Kazan dairesinin küçük penceresine yakından bakın ve buradaki vidayı alın. Vidayı makasta kullanıp makası işler hale getirin. İsimsiz ve çalılı mezara gidip makasla çalıları temizleyin ve mezarı açmaya çalışın ama açamayacaksınız. Kazan dairesinin oraya gidip sağ taraftaki karanlık yere tıklayın ve buradaki demir çubuğu alın. Çubuğu mezarda kullanarak mezarı açın. Ardından tımarhaneye giderek hemşire ile mezar hakkında konun.

Kiliseye gidip pederle Lothar hakkında konuşun. Bize daha sonra gelmemizi söyleyecek. Bunun için yine haritadan birçok yere gidip konuşmalar yapın (barda Harry ve Victoria ile). Ardından kiliseye geri dönün ve pedere Lothar hakkında sorular sorup bilgi almaya çalışın. En sonunda peder bize Lothar hakkında bilgi verecek. Kiliseden çıkıp arkadaki mezarlığa gidin. Mezarlıkta lahit mezarın kapısının açık olduğunu görüyoruz. Mezar kazıcı ile konuşup Lothar’a ait külleri getirmesini isteyin. İçinde küllerin olduğu vazo geldiğinde, buna tıklayarak içindeki anahtarı alın. Kapının yanındaki kutudan el fenerini alın. Yan taraftaki William’ın mezarını incelediğimizde toprağının yumuşak olduğunu fark ediyoruz.

Kilisenin önüne gidin. El fenerini yakıp sağ taraftaki kazılı mezarı inceleyip küreği alın. William’ın mezarına dönüp küreği mezarda deneyin. Kabrin kapısını tutan ipe tıklayıp serbest hale getirin. Ardından kapının altındaki takozu alın. William’ın mezarını kürekle kazıp mezardan mavi anahtarı alın. Kilisenin önüne geldiğinizde kapının önünde şatonun amblemini taşıyan arabayı göreceksiniz Kiliseye girip günah çıkarma paneline girdiğimizde Bates’in itiraflarını dinliyoruz ve bölümü bitiriyoruz.

Bölüm 6 (Look Through the Mirror):

Kilerdeki mazgallardan mezara inin. Buradan merdivenlerden inip duvardaki sembole yakından bakın. Bu sembole envanterdeki yüzüğü yerleştirdiğimizde, daha önce cesetlerin yanında görmüş olduğumuz semboller çıkacak. Bunların bazılarına sırayla tıklamamız gerekiyor. En üstteki şekli 1 diye numaralandırıp saat yönünde numaralandırırsak sırayla; 8, 2, 3, 5, 7. sembollere tıklarsak kapı açılacak. Buradan yer altı mezarına inin.

Kendimizi bir labirentin önünde buluyoruz. Burada mutlaka oyunu kaydedin çünkü bayağı karışık. Önce bir ekran sola, ardından bir ekran yukarı gidin. Yerdeki miğferi alın ve duvardaki işarete tıklayın. Sonra bir ekran geri, ardından bir ekran sola gidin. Duvardaki deliğe tıklayarak buradaki nesneyi alın. Bir ekran yukarı ve bir ekran sağa gidin ve ardından sürekli yukarıya giderek kapıya ulaşın. En son aldığımız nesneyi kapıda kullanarak açın. Sol taraftaki boşluğa tıklayınca labirentin krokisini bulacaksınız. Ortadaki konsolun üzerine, envanterdeki siyah küreyi koyun. Buradan devamlı sağa giderek çakmakla mumu yakın. Labirentin krokisini muma tuttuğunuzda ışıklarını yakmamız gereken duvarları göreceksiniz. Aşağıya doğru yürüyerek soldaki kılıcı alın. Siyah küreyi koyduğumuz kısma geri dönün. Buradan iki ekran aşağıya inip sağ taraftaki duvardaki düğmeye basın. Tekrar iki ekran yukarı çıkıp siyah küreli yere gelip bir ekran sola ardında bir ekran aşağı inin. Buradaki çukura miğferle kılıcı atın. Çukurun kapağı kapanıyor. Kapağın üstüne basarak duvardaki düğmeye basıp lambayı yakın. Siyah küreli kapıya gidip oradan da bir ekran sağa gidin. Kapının sağ ve sol tarafındaki düğmelere basın. Kapıdan, daha doğrusu ışın kapısından geçin. Ve, içerideyiz. Burası bir ayin platformu, ortada bir sunu kitabı açılmış. Kitabın üstünde de bir ayin bıçağı var. Bıçağı alıp kendimizde kullanıyoruz ve kan, sunu kitabında yerini alıyor. Ardından anahtarları renklerine göre dizin. Kitabın üstünde ayin sözleri beliriyor. Bunları tıklayıp okumaya başlıyoruz. Böylece oyunu bitirmiş oluyoruz.

 

Bu makale 4518 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.