Bankacılık İşlemlerinde Güvenlik

bankacilik2

Bir Şube Bankosu

Bankacılıkta Güvenlik Önlemleri

Ortaçağ’da Vatikan’a bağlı kiliselerin kutsal topraklara yaptığı seyahatlerde hacı adaylarının kıymetli eşyalarını korumak amacıyla ortaya çıkan bankacılık hizmeti geçen zaman içersin de teknolojik gelişmelerle beraber çok sayıda hizmet sunan kurumlar haline gelmiştir. Bu hizmetler günümüzde müşterilerin bankaya gitmeden işlem yapması, nakit ihtiyaçlarını ve ödemelerini kartsız gerçekleştirme noktasına kadar ilerlemiştir. Bu noktada gelişen hizmet çeşitliliğiyle beraber haksız yoldan para kazanmak isteyen kişiler çeşitli yollar geliştirerek insanları tuzağa düşürüp mağduriyete neden olmaktadır.

Banka müşterilerinin, bu anlamda mağdur olmamaları adına bankaların aldığı önlemlerin haricinde dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Şimdi bunlara kısaca aşağıda değinelim.

Hesap açılışlarında bekleme, form doldurma, imza adımlarında kişisel bilgilerinizin bir başkası tarafından görülmesinin engellenmesi gerekmektedir. İşlemlerinizin sonunda artan form veya evraklarda muhakkak imha edilmelidir.

Banka tarafından tarafınıza verilen hesap numarası, hesap cüzdanı, dekontlar ve IBAN numaraları şahsınıza özel olup kimseyle paylaşılmamalı ve tanımadığınız kişilerin finansal işlem transferine aracılık etmemelidir.

Özel bilgilerinizi, şifrelerinizi, vb. banka personeli dahil hiç kimse ile paylaşmamalısınız.

Bankanız tarafından yönlendirilen bilgilendirme amaçlı sms veya e-postaları dikkatli olarak takip etmelisiniz.

Günümüzün yetiştiği teknoloji neticesinde şube ortamında geçirilen vaktin azalmasıyla internet ve mobil bankacılık yaygınlaşmış, güvenlik anlamında daha çok dikkat edilmesi gereken kanallar oluşmuştur.

İnternet ve Mobil Şube Güvenliği

Teknolojinin gelişmesiyle beraber internetin yaygınlaşması hem bankalar hem de müşteriler için önemli bir platform haline gelmiştir. Bankalar açısından maliyet ve operasyonel yüklerin azalmasını, müşteriler açısından da zaman ve mekan sınırlamasını ortadan kaldırmıştır. Bu nedenle dijital platform olarak alternatif dağıtım kanalları arasından ön plana çıkmaktadır. Bu ön plana çıkış bariz bir şekilde kendini gösterdiği için dolandırıcılar ve sahtekarlar tarafından da çokça hedef haline gelmektedir. Bu adımda internet ve mobil şube güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca şunlardır:

Kullanılan bilgisayar ve cep telefonlarının zararlı yazılım bulundurmadığından emin olunmalı bununla ilgili olarak düzenli şekilde virüs ve zararlı yazılım taraması yapılmalıdır. Bilgisayarınıza veya cep teflonunuza bulaşmış olan zararlı yazılım, haberiniz olmadan saniyeler içinde yüksek miktarda zarara uğramanıza neden olabilir.

Girilen banka internet adresinin doğrulu kontrol edilmeli, kullanılmak istenen mobil şube platformu GooglePlay’den veya Apple Store’dan temin edilmeli. Tanınmayan veya şüphe uyandıran uzantılardan uzak durulmalıdır.

Halka açık alanlarda, internet Cafelerde ve ortak kullanım yapılan bilgisayarlarda zorda kalmadıkça internet ve mobil şube kullanılmamalıdır. Kullanım esnasında oturum mutlaka sonlandırmalıdır. Key logger /screen logger bilgilerinizi kolaylıkla çalabilecek fark edilmesi zor programlardır.

int-bnk-1

Şifre Bilgileri

İnternet ve mobil şubeye bağlanırken kullandığınız kullanıcı adı, şifre, tek kullanımlık şifre şahsınıza özel olduğundan başka kimseler ile paylaşılmamalıdır. Kolay tahmin edilebilir şifre kombinasyonları, doğum tarihi, cep telefonu bilgisi şifre olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca güvenlik için her yerde aynı şifreyi kullanmamalısınız.

Tarayıcı ve cep telefonlarında otomatik tanımlama/hatırlatıcı fonksiyonu kullanılmamalıdır.

Bankanız tarafından sunulan güvenlik kısıtlamalarından (ıp,limit,yetki )mümkün olduğunca yararlanılmalı, gelen bilgilendirme sms ve mailleri dikkatli olarak takip edilmelidir. Son hatalı giriş ve son gerçekleştirilen işlemler her zaman kontrol edilmelidir. Giren ve çıkan para uyarıları göz ardı edilmemeli, gelen SMS’lerin yaptınız işlemle uygun veriler içerdiğine dikkat edilmelidir.

Bankadan geliyormuş gibi gösterilerek özel bilgilerinizi talep eden sms, mail, telefon aramalarına itibar edilmemeli ve durum hemen bankanın ilgili çağrı merkezine bildirilmelidir.

Bankanın almış olduğu önlemlerle beraber sizin de dikkat edeceğiniz basit noktalar güvenlik anlamında önem arz etmektedir. Yukarda saydığımız noktalara dikkat edilmesi farkındalık bilincini arttırmasıyla beraber dolandırıcılığın önlenmesi adına büyük önem arz etmektedir. Bir sonraki yazımız olan banka kartı ve kredi kartı güvenliğinde görüşmek üzere…

 

Bu makale 2630 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.