Assassin’s Creed II

Assassin's Creed II

Assassin’s Creed II

Suikastçı kardeşliği Avrupa’ya açılıyor…

 

Daha önceki yazıda kısaca Assasin’s Creed I’in hikâyesinden bahsetmiştik. Şimdi sıra ikinci oyuna geldi. AC II ilk oyuna nazaran çok daha geniş, çok daha özgür ve kendini tekrar eden bir yapıdan uzak. Birinci oyunda görevler kendisini çok fazla tekrar ettiği için fazlaca eleştiri almıştı.

 

AC II konsollar için Avrupa’da 20 Kasım 2009’da, Windows platformu için de 16 Mart 2010 tarihinde çıkış yaptı. Oyun yine Ubisoft Montreal stüdyosu tarafından ve yeni geliştirilen Anvil oyun motoru ile geliştirildi.

Oyun bu sefer bizi Ortaçağ İtalyasına götürüyor, Floransa, Venedik, Monteriggioni, Toskana gibi şehirlerde geziyoruz ve pek çok tarihi şahsiyet ile karşılaşıyoruz.

 

Kısaca Hikaye

Hatırladığınız gibi birinci oyunda Tapınak Şövalyelerinin devamı niteliğinde olan Abstergo isimli şirket Desmond Miles isminde bir barmeni kaçırmış ve onu Animus isimli bir makineye bağlayarak suikastçi atalarının anılarına ulaşmıştı.

Oyunun başında Abstergo’da çalışan Lucy isimli bir kadın –ki kendiside Abstergo’ya sızmış bir suikastçıdır- Desmond’u kaçırır ve İtalya’nın Toskana’da ki Monteriggioni isimli bir bölgedeki gizlenme yerlerine götürür. Daha sonra Desmond’u suikastçı arkadaşları olan Shaun ve Rebecca ile tanıştırır. Rebecca’nın geliştirdiği güncellenmiş Animus 2 ile Desmond tekrar atalarının anılarına ulaşmak için göreve gönüllü olur.

Bu sefer 1476 yılında Floransa Cumhuriyetinde yaşamış ve Desmond’un diğer bir atası olan Ezio Auditore da Firenze ile anıları keşfe başlar.

 

Ezio Venedik'te

Ezio Venedik’te

Ezio Auditore da Firenze 1459 yılında Rönesans İtalyasında Floransa’nın asil ailelerinin birinin çocuğu olarak doğmuştur. Floransa’da onun çılgınlıklarını duymayan yoktur. Kavgalarıyla ve bir o kadar da kızlarla arası iyidir. “Zengin bir ailenin şımarık çocuğu” diyebiliriz. Ezio’nun babası Giovanni Auditore da Firenze bilinen kimliği ile Floransalı Medici ailesi için çalışan saygın bir bankacıdır ama onun bir suikastçi olduğu gerçeği pek az kişi tarafından bilir. Giovanni aile dostları olan ama aslında bir tapınakçı olan Uberto Alberti tarafından ihanete uğratılarak tuzağa düşürürlür ve kendisi ile birlikte iki oğluda (Federico ve Petruccio) şehir meydanında idam edilir. Bu olaydan sonra Ezio babasının, abisinin ve kardeşinin intikamını almak için gözlerini hırs bürümüş bir savaşçıya dönüşür.

Ezio, Uberto’yu öldürerek ailesinin intikamını alır daha sonrasında ise annesi ile kız kardeşini güvende olacağı Monteriggioni’de ki amcası Mario’nun villasına götürür. Ezio burada amcası Mario’dan suikastçilik eğitimi alarak daha iyi bir savaşçı haline gelir ve sırasıyla tüm Tapınakçıları ortadan kaldırır… iki kişi hariç. Bu kişiler Tapınakçıların lideri olan Rodrigo Borgia ve oğlu Cesare Borgia’dır.

Rodrigo Borgia Apple of Eden’ı ele geçirdikten sonra elindeki diğer bir Peace of Eden olan Papal Staff ile birleştirip Vatikanın altındaki gizli mabede ulaşmak ve buradaki güç ile tüm Avrupaya hükmetme peşindedir. Hatırlayacağınız gibi Assassin’s Creed 1 de Apple of Eden Altair tarafından Kıbrıs’da bir yere gömülmüştü fakat tapınakçılar Apple of Eden’ın yerini bularak onu İtalya’ya getirmiştir. Oyunda Apple of Eden pek çok kez el değiştiriyor,  en sonunda Ezio’nun eline geçiyor ve Ezio Apple of Eden’ın gücünü kullanarak Rodrigo Borgia’yı durdurmak için Vatikan’a doğru hareket ediyor.

Ezio Vatikan’da gizlice Sistine Şapeline sızarak Rodrigo Borgia’yı kardinallerle beraber ayin yaparken buluyor tam Rodrigo Borgia öldürmek üzereyken Borgia elindeki Papal Staff’ı kullanarak kurtuluyor daha sonra Staff’ı yere vurarak tüm kardinallerin bayılmasına sebep oluyor. (Ezio’ya Apple of Eden’ı elinde tuttuğu için Papal Staff’tan etkilenmiyor) Ezio Apple of Eden’ın gücünü ile kendisinden birkaç tane klonlayarak Rodrigo Borgia’ya saldırıyor, Borgia burada yine Staff’ı kullanarak Ezio’yu yere seriyor ve sonra görünmez oluyor, Ezio bu anda Apple of Eden’ı çıkartıyor ama Borgia birden belirerek Apple of Eden’ı Ezio’dan alıyor ve onu Papal Staff ile birleştiriyor ve Ezio’nun karnına bir hançer saplayarak açtığı gizli geçitten Şapel’in altındaki mabede giriyor.

Birkaç dakika sonra Ezio kendine geliyor ve Borgia’nın peşinden mabede giriyor ve burada Borgia ile yumruk yumruğa bir kavgaya tutuşuyorlar, bu kavgada Borgia yenik düşüyor fakat Ezio onu öldürmüyor ve Papal Staff’ı kullanarak ikinci gizli geçiti açarak Mabede ulaşıyor. Mabedte kendisini  “Those Who Came Before” (Bizden önce gelenler) arasından Minerva karşılıyor (bir hologram gibi) ve Ezio’ya “Hoş geldin peygamber” diyor.! Sonrası ise şu ilginç diyolog ile devam ediyor;

 

Minerva: Selamlar, peygamber. Geldiğin iyi oldu. Bakalım.
Minerva: Konuşmalıyız.
Ezio: Kimsin sen?
Minerva: Çok ismim var. Öldüğümde, Minerva’ydı. Merva ve Mera’dan önce. Dediğim gibi bayağı vardı.
Minerva: Diğerlerinin de: Juno, Uni denirdi. Jüpiter, Tinia denirdi…
Ezio: Siz… tanrılarsınız.
Minerva: Hayır. Tanrı değiliz. Biz çok… önce geldik. Dünyaya ilk ayak bastığımızda bile, türünüz varlığımızı anlamak için uğraşmıştı. Bizler… o zaman daha da gelişmiştik. Zihniniz buna henüz hazır değildi. Hala… öyle. Belki hiç olmayacak. Her şeye rağmen. Bizi anlayamazsınız. Ama sen uyarımızı anlayacaksın. Anlamalısın.
Ezio: Söylediklerinden hiçbir şey sezmiyorum…
Minerva: Bizim kelimelerimiz sizin için anlaşılır değil.
Ezio: Neden bahsediyorsun? Burada başka kimse yok!
Minerva: Yeter! Gevezelik edemem, sus ve dinle. Sen peygambersin. Sen rolünü oynadın.
Minerva: Ona bağlandın, ama lütfen sessiz ol! Böyle konuşabiliriz.
Minerva: Dinle:
Minerva: Hâlâ bedenimiz varken ve evimiz topluyken, türün bize ihanet etti. Sizleri yapan biziz. Biz, size yaşam verenleriz!
Minerva: Güçlüydük. Ama siz fazlaydınız. Ama iki taraf da savaş istedi.
Minerva: Dünyevi meselerle öyle meşguldük ki cennetin katlarını farkedemedik. Ve farkettiğimiz zaman da…
Minerva: Dünya geriye külden başka hiçbir şey kalmayıncaya kadar yandı. Bu o zaman, orada bitmeliydi. Ama sizi kendi görünüşümüze göre yaptık. Sizi kalmanız için yaptık.
Minerva: Ve böylece hallettik. Sayımız azdı. Senin ve benim türümün.
Minerva: Bu fedakarlık istedi. Güç. Sefkat. Ama yeniden yaptık. Ve yaşam olarak dünyaya geri döndük…
Minerva: Bu acının tekrar olmamasından emin olmak için çaba harcadık.
Minerva: Ama şimdi ölüyoruz… Ve zaman bize karşı oynayacak. Gerçek masala ve efsaneye döndü. Ne yaptıysak ,yanlış anlaşıldı. Bırak da dediklerim mesajı korusun ve kaybımızı altına alsın.
Minerva: Ayrıca bırak da dediklerim umut getirsin. Diğer tapınakları bulmalısın. Savaştan dönmeyi bilenlerin yaptıkları. Bizi korumaya – bizi ateşten kurtarmaya çalıştılar. Eğer onları bulabilirsen… Eğer uğraşları kurtarılabilirse… Bu dünya da kurtarılabilir.
Minerva: Çabuk ol! Zaman azalıyor. Ve kadere karşı tetikte ol – yoluna çok düşman çıkacak.
Minerva: Bitti. Mesaj iletildi. Şimdi bu dünyadan gidiyoruz. Hepimiz. Daha fazlasını yapamayız. The rest is up to you, Desmond.
Ezio: Ne? Desmond da kim? Anlamıyorum… Lütfen, bekle! Soracak çok sorum var!
Desmond: O da. Neydi. Lan.

Diyalogdan anlayacağınız üzere Minevra aslında bu konuşmayı Ezio’ya değil Animus’a bağlı Desmond’a yapıyor ve Dünyayı, insanlığı kurtarmanın onun elinde olduğu söylüyor. Diğer Apple of Eden’ları bulmasını belirtiyor.

Aslında hikaye çok daha uzun ve derin, burası sadece bir özet…

 

Önemli Şahsiyetler

Şimdi de kısaca oyunda karşılaştığımız –iyi, kötü- önemli tarihi şahsiyetlerden bahsedelim.

Rodrigo Borgia

Oyundaki başlıca düşmanımız, şeytanın ta kendisi ki..

Rodrigo Borgia 1431 yılında Roderic Llançol adıyla Valencia Krallığında doğmuş İspanyol Kardinal. 1476 yılında Avrupalı Tapınakçıların “Grand Master’ı” olmuştur.

Rodrigo Borgia Alexander VI. Adıyla 1492 ve 1503 yılları arasında Papalık yapmıştır. Rönesans döneminin en tartışılan Papası olarak tarihe geçmiştir. Adı sürekli yolsuzluklarla geçen Borgia Ailesinin önemli isimlerindendir. 1503 yılında oğlu Cesare Borgia tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.

Tapınakçıların lideri olması oyunun kurgusudur ama hakkındaki diğer her şey gerçektir.

Gerçek Rodrigo Borgia

Gerçek Rodrigo Borgia

 

Oyundaki Rodrigo Borgia

Oyundaki Rodrigo Borgia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cesare Borgia

Şeytanın oğlu.. Cesare Borgia 1475 yılında Rodrigo Borgia ve metresi Vannozza dei Catanei’nin oğlu olarak dünya gelmiştir. Babası sayesinde henüz 17 yaşındayken Valencia Başpiskoposu, 18 yaşındayken de kardinal olan Cesare tıpkı babası gibi bir Tapınakçıdır, ayrıca Papalık ordusunun kumandanlığınıda yapmaktadır. Babasının ölümünden sonra Avrupadaki Tapınakçıların “Grand Master’ı” olmuştur.

Floransalı yazar Niccolo Machiavelli(Makyavel) Il Principe (Prens) adlı eserinde merhametsiz bir Prensi anlatırken Cesare Borgia’yı örnek almıştır.

Kız kardeşi Lucrezia ile ensest bir ilişki yaşadığıda tarihte yer almaktadır, hatta kıskançlıktan kardeşinin kocasını ve ona yaklaşmaya çalışan pek çok prensin ve kardinalin ölümünden sorumlu olduğu söylenmektedir. Cesare 1507 yılında İspanya Pampeluneda da ölmüştür.

Oyunda kendisi Rodrigo Borgia’dan sonra en büyük ikinci düşmanımızdır. Fakat kendisini bu oyunda değil, AC 2’nin devamı olan Brotherhood’a öldüreceğiz.

Oyundaki Cesare Borgia

Oyundaki Cesare Borgia

Gerçek Cesare Borgia

Gerçek Cesare Borgia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lorenzo de’Medici

Lorenzo de’ Medici ya da Lorenzo il Magnifico (Muhteşem Lorenzo) 1449 ve 1492 yılları arasında yaşayan İtalyan devlet adamı ve Floransa kentinin İtalyan Rönesansı dönemindeki fiili hükümdarıydı. Floransalı halk tarafından Muhteşem Lorenzo adıyla anılan devlet adamı Medici ailesinin bir ferdiydi. Diplomat ve siyasetçi olmakla kalmayıp sanatçı, şair ve bilim adamlarına maddi yardımda bulundu. Yaşamı süresince Floransa altın çağını yaşadı. Ölümünden sonra İtalya yarımadasındaki barış ve refah dönemi sona erdi ve yabancı ülkelerin 400 yıl sürecek işgal dönemi başladı.

Lorenzo de’Medici Medici Ailesinin önemli fertlerinden biridir, Medici Ailesi Rönesans zamanında Floransade Banco Medici’yi kurarak büyük güç kazanmış, Avrupanın en önemli ve başarılı bankası haline gelerek politik güce kavuşmuşlardır.

Oyunda ise kahramanımız Ezio’nun babası Giovanni Auditore da Firenze Lorenzo Medici için Banco Medici’de çalışmaktadır.

 

Niccolò Machiavelli

1469 – 1527 yılları arasında yaşıyan tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair, oyun yazarı. İtalyan Rönesans hareketinin en önemli figürlerindendir. En ünlü eseri Prens’te, politik yazının tarihinde ilk kez iktidarın alınışı ve korunması gibi bir sorunu dinsel ya da ahlaki kaygıları dikkate almaksızın kendinde bir amaç olarak inceledi. Tüm yaşamı boyunca İtalya’nın birliği ideali için mücadele verdi. Fikirleri politik yazında olduğu gibi yaygın düşünüşte de giderek büsbütün olumsuz ve ilkesiz bir politik hırsın anlatımı olarak görüldü, “Makyavelizm” terimi bir düşünce sisteminden çok “amaç için her yolu mübah gören” politikacının tutumunu anlatan suçlayıcı bir sıfat haline geldi. Yine de Diderot, Rousseau, Fichte ve Hegel gibi büyük düşünürler Machiavelli düşüncesinin olumlu yönünü açığa çıkarmaya çalıştılar. Hegel’e göre “Machiavelli’nin gayesi, yani İtalya’nın bir devlet mertebesine çıkarılması, bu yazarın eserinde tiranlığın haklı gösterilmesinden ve muhteris bir despot için imal edilmiş altın yıldızlı bir aynadan başka bir şey görmeyen bütün görme özürlülerce anlaşılamadan kalmıştır.” Hegel O’nun yöntemini şöyle özetler: “Kangren olmuş uzuvlar lavanta suyuyla iyileştirilemez.” İtalyan komünist filozof Antonio Gramsci ise O’nu “erken gelmiş Jakoben” olarak tanımlar. Kaynak

Machiavelli oyunda karşımıza Suikastçi kardeşiliğinin “Mentor’u” akıl hocası ve lideri olarak karşımıza çıkıyor ve pek çok görevimizde bize yardımcı olup önemli bilgiler veriyor. Oyunun ilerleyen kısımlarında ise liderliği Ezio’ya devrediyor.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Evet, ta kendisi, pek çoğumuzun bildiği Leonardo da Vinci. Oyunda kendisi ile de karşılaşıyor ve Ezio ile çok sıkı dostu

oluyoruz. Pek çok konuda bize yardımcı olur; Altair’in kırılan gizli bıçağının onarılması, gizli bir tabanca, bir tatar yayı ve pek çok silahı icat edip ya da onarıp bizim kullanımımıza sunuyor. Ayrıca Altair’den kalan Kodeks sayfalarını çözerek pek çok ipucuna ulaşyor.

Ayrıca tarihte Leonardo da Vinci’nin Cesare Borgia için savaşta kullanmak üzere pek çok silah tasarladığı bilinmektedir.

 

 

 

 

 

Final

Eğer dijital oyunculuk sanat olsaydı, Assassin’s Creed II bir başyapıt olurdu. Başka hiçbir oyunda bu kadar derin bir hikaye, bu kadar derin bir kurgu bulmanız çok zor. Oyunu bitirdiğinizde adeta ağzınız bir karış açık kalıyor ve bu emeğe saygı duyuyorsunuz.

Oyunu oynamayanlar veya tekrar oynayacaklar varsa da bir küçük hatırlatma; oyunun OyunCeviri ekibi tarafından yapılan bir Türkçe yaması mevcut bunu yükleyerek oynarsanız hikâyeyi ve kurguyu çok daha iyi anlar ve daha zevk alırsınız.

 

Sistem Gereksinimleri
En Az Önerilen
Windows
İşletim Sistemi XP, Vista or Windows 7, Mac OS X
İşlemci Intel Core 2 Duo 1.8 GHz or AMD Athlon X2 64 2.4 GHz Intel Core 2 Duo E6700 2.6 GHz or AMD Athlon 64 X2 6000+ or better
Hafıza 1 GB for XP
2 GB for Vista or Windows 7
Harddisk 8 GB
Ekran Kartı 256 MB DirectX 9.0–compliant card with Shader Model 3.0 or higher GeForce 8800 GT or ATI Radeon HD 4700 or better(512 MB)
Ses Kartı DirectX 9.0 –compliant sound card 5.1 sound card
Network Non-Constant Internet Connection: Broadband connection with 128 kbps upstream or faster.

Değerlendirme

Grafik: 5/5

Oynanabilirlik : 3.5/5

Konu : 4/5

Genel : 4.5/5

Sevgilerimle…

 

Bu makale 3363 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.