Apple Watch

 

Apple Watch

Apple Watch

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonları ile atılım yapan Apple firması, 2015 yılı başında reklamları çokca yaptığı akıllı saat ürünü olan Apple Watch ile karışımıza çıktı. Toplamda 3 ana türde ve 20 farklı model seçeneği bulunan Apple Watch’ların ortak bir özelliği kasalarının paslanmaz çelikten üretilmiş olması. 38 mm ve 42 mm büyüklüğünde 2 farklı boyutta olan cihaz çok fazla farklı kasa veya kordon ile entegre olabiliyor. Yani aldığınız Apple Watch’ın görünümünde sıkıldığınızda daha farklı bir saat görünümünde bürünebiliyor. Böyle olması özellikle genç kullanıcılar için güzel bir özellik olmuş.

10 Nisan 2015 itibariyle ön satışlarına başlanan cihazın henüz Türkiye’de satışı yok ve satış fiyatı da açıklanmış değil. 3 farklı ana türden oluşan cihazın Amerika fiyatları ise aşağıdaki şekilde oluşturulmuş:

Apple Watch Sport: 349 USD (38 mm) / 399 USD (42 mm)
Apple Watch: 549 -1049 USD  (38 mm)  /599-1099 USD (42 mm)
Apple Watch Edition: 10 bin USD başlayan fiyatlarla

Bugüne kadar geliştirilen en kişisel Apple cihazı olarak reklamı yapılan Apple Watch’ın lüks segmente hitap eden modeli Edition modeli sınırlı sayıda ve sadece bazı mağazalarda satışa sunulacak.

İnternetsiz bir anlamı olmayan Apple ürünlerinin hepsinde yer alan Wi-Fi tabiki bu cihazda da standart. Titreşim özelliği de olan bu cihazı gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Hareketli Emoji: Gülme, ağlama, göz kırpma, dil çıkarma gibi eğlenceli ifadeleri arkadaşlarınıza göstermek istediğiniz zaman kullanılan ikonlar artık hareketli olarak sunulmuş.

Dijital Dokunma: Oldukça farklı olan bu özellik, az emek harcayarak arkadaşlarınıza çizdiğiniz resimleri gönderebilirsiniz. Özellikle reklamı yapılırken kullanılan kalp ritmi gönderme özelliği yaratıcı olmuş. Mesela işinizle ilgilenirken sevdiğinizin gönderdiği kalp ritmi, saatinizde titreşim olarak sizi uyaracak ve belki de işinize daha da motive olmanızı sağlayacaktır.

WalkieTalkie Özelliği: Çocukluğumuz ve Kara Şimşek dizisinin en eğlenceli özelliklerinden olan sesli mesaj özelliğini saatinize konuşarak karşı tarafa iletebiliyorsunuz.
Gelen Aramaları ve Mesajları Alma: İPhone 5 ve üzeri modeller ile entegre olarak bu güzel özelliği kullanabilirsiniz.
Mesajları Analiz Etme:Oldukça pratik olan bu özellik ile cihaz İngilizce gelen mesajları analiz ederek sizin için hızlı ve hazır cevap seçenekleri sunuyor.
Nabız Ölçme: Benim en sevdiğim özelliklerden biri olan nabız ölçme özellikle spor yaparken veya günlük yaşamda yardımcı olsa da, buna ek olarak kalbinizin ritmini bir arkadaşınıza titreşim olarak gönderebilirsiniz.
Akselometre: Sağlıklı yaşamı ve spor yapmayı yaşamının merkezine koyan kişileri sevindirecek bir diğer özellik olan Aselometre ile adımlarınızı sayarak yaktığınız kaloriyi hesaplayan ve vücut değerlerinizi analiz edebilirsiniz.
Apple Watch Saat

Apple Watch Saat

Yukarıda saydığım özelliklere ek olarak, Workout uygulaması ile spor yapmak ve bunları kaydını tutmak, hedef belirlemek çok eğlenceli olacak. Apple Watc’un iTunes ve Apple TV erişimi var. Siri ile saatinizin mikrofonunu kullanarak bütün özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Siri’ye gitmek istediğiniz yeri söylediğiniz zaman saatiniz sizi yönlendirmeye başlayacak. Sağa ve sola dönmeniz gereken durumlarda farklı titreşimler göndererek sizi yönlendirecek.

Bugüne kadar çokça konuşulan ve  tartışılan bir özellik olan Apple’ın yeni ödeme sistemi saatinizde de olacak. iPhone 6 ve 6 Plus’ta Touch ID ile güvenli bir şekilde kullandığımız özellik, saatinizde de çalışacak. Benim çok başarılı bulduğum bir diğer özellik ise, Apple Watch ile evinizin kapısını, otel kapısını ve garaj kapınızı bile açmanız mümkün olabilecek.
Benim çok başarılı bulduğum ve bu kadar çok özelliği bünyesinde barındıran bu akıllı cihazın ise her zaman olduğu gibi yine pil ömrü. Maalesef cihazın şarjı 18 saat dayanabiliyor ve bu da her gün şarj etmek zorunda olduğumuz anlamına geliyor. Bence genel olarak akıllı cihaz üreten firmalar cihaza çok fazla ve bazen de hiç kullanılmayan özellikler eklemek yerine cihazların pil ömürleri üzerinde çalışsalar daha iyi olacaktır. Umarım gelecekte ayda 1 kez şarj olan cihazlar ile da tanışırız.

Bu makale 2849 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.