Android Tablet ile Apple Rekabeti

Android ile iOS

Android ile iOS

Ve sonunda beklenen gelişme oldu… Önceki yazılarımda sıkça bahsettiğim Android ile Apple rekabeti tablet piyasasında Android lehine bir hal aldı ve pazar payında ilk sırayı aldı. Ayrıca bu durumun yakın bir gelecekte de değişmesi beklenmiyor.

Araştırma şirketi IDC’nin (International Data Corporation) yayımladığı yeni rapora göre, tablet piyasası büyüdükçe Android’in de payının arttığı görüldü. Yüzde 82’lik payla akıllı telefon piyasasını tabiri caizse ele geçiren Android işletim sistemi, tabletin öncüsü ve uzun süre lideri olan iOS’u yakalamakla kalmadı ayrıca geçti de.

IDC raporunda, tablet piyasasının 2012’ye kıyasla 2013’te yüzde 50’den fazla büyüme gösterdiği belirtilirken, dağıtım oranı ise, yüzde 53.5 arttı ve 221.3 milyon olarak gerçekleşti.

 

Android’in 2012’de yüzde 52 olan pazar payı bu yıl yüzde 60’ı aşarken, iOS ise, yüzde 10’dan fazla eriyerek yüzde 45.6’dan yüzde 35’e geriledi. Öte yandann küçük tablet rekabetinde ise, Google Nexus 7 iPad Mini’nin başarısını gölgelerken, payını yüzde 3.4’e yükselten Windows tabanlı Surface tabletler de Apple’dan az da olsa pay kapmayı başarmış olduğu gözlendi.

Tablet Pazar Payı

Tablet Pazar Payı

 

 

IDC raporunda, ‘küçük tabletlere olan ilginin son 2 yıllık dönemde artış sergilediği, phablet’lerin de tüketicilerden yoğun ilgi gördüğü belirtildi. Ayrıca, Windows tabanlı tabletlerin Android ve iOS’ten yakın zamanda belirgin bir pay kapmasının beklenmediği ifade edildi.
IDC, 2017’de Android ve iOS tabanlı tabletlerin pazar paylarının sırasıyla yüzde 58.8 ve 30.6 olacağını tahmin ediyor.

Android tabletin bu kadar başarılı bir hikayesinin olmasının elbette daha kullanıcı dostu olması ve daha esnek yapıya sahip olması şeklinde de yorumlanabilir. Bu süreçte yenilik peşindeki Apple’ın çıkardığı iPad Air bile Android ile aradaki farkı kapayamaması ise bunun açık bir göstergesi gibi görünüyor.

 

Bu makale 1978 kez okunmuştur.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.