Android mi yoksa iOS mu?

Merhaba değerli okuyucularım,

İletişim çağının son sürat ilerlediği günümüzde akıllı bir telefona veya tablete sahip olmak artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Son yıllarda teknoloji dünyasında en sıkı rekabet mobil dünyada ve özellikle cep telefonu pazarında yaşanmaktadır. Bu rekabetin önemli bir bölümü ise; Apple tarafından geliştirilen iOS ve Google tarafından geliştirilen Android arasında geçmektedir. Yazımda hem tablet hem de cep telefonu platformunda 2 büyük amiral gemisi olan Android ve iOS işletim sistemleri hakkında detaylı bilgi ve kişisel yorumlarımı bulacaksınız. İşim gereği her iki işletim sistemine sahip iPhone cep telefonu ve iPad tablet ile Samsung tablet ve cep telefonuna sahibim. Bu sayede her iki sisteminde artısı ve eksisiyle sizlere anlatarak yol göstermeye çalışacağım.

Android-versus-iOS

Android ve İOS

Özet

Öncelikle hem iOS hem Android, Linux tabanlı işletim sistemleridir. Ve her iki işletim sistemi de sadece cep telefonlarında değil aynı zamanda tablet bilgisayarlarda da çalışmaktadır. Genel olarak Android açık ve iOS ise, kapalı bir işletim sistemidir. iOS’un kapalı bir sistem oluşu dışarıdan gelecek saldırılara karşı daha güvenli bir sistem olmasını sağlamaktadır. Kapalı yazılımlar, virüs ve benzeri dış tehditlere karşı daha güvenilir olup kullanıcılar bu cihazlar üzerinde daha az kontrol sahibidir. Bilgisayarınızdan iPhone’a şarkı, video, resim veya film yüklemek istediğinizde yapmanız gerekenler, bu yazılımın kullanıcı dostu olmayan yönünü gösterir. iOS’ta bu tarz yüklemeler sadece iTunes üzerinden yapılabilmektedir.

Android gibi açık yazılımlarda ise; telefona şarkı, video, resim veya film yüklemek, USB belleğe herhangi bir belge yüklemek kadar kolaydır. Android’e dışarıdan bir yükleme yapmak SD kart üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Android açık bir sistem olduğu için dışarıdan gelecek saldırılara karşı çok güvenli sistem değildir. Android’in iyi tarafı, kullanıcıların telefonlarında veya tabletlerinde istedikleri değişiklikleri yapabilme şansı sağlaması ve daha özgürlükçü yapılardır.

Kullanım Kolaylığı ve Arayüz

Android sistemlerinde genelde 5 tane ana ekran bulunmakta olup bu sayı üreticiye göre artabilmektedir. Home tuşuna basılı tutularak açık uygulamalar arasında geçiş yapılabilmektedir. Android sistemlerde, ana ekranlara widget adı verilen kısa yollar ekleyerek çok daha kullanışlı hale getirebiliyorsunuz. Menüye girmeden Facebook, Twitter, Foursquare, haberler ve hava durumu gibi onlarca widget ekleyip, bilgilere hızlıca erişebiliyorsunuz. Kullanım kolaylığı ve arayüz konusunda Android işletim sisteminin biraz karışık olduğu düşünülebilir. Çünkü ayarlar birden fazla sekmenin altında bulunmakta ve teknolojiye hakim olmayan kullanıcılar için biraz karışık olabilmektedir. Android işletim sisteminin en güzel yanlarından biri ise sınırlama olmamasıdır. Mesela telefonun ekran ışığı, ses yükseklik sınırını kaldırma, işlemcinizi hızlandırma, depolamayı kontrol etme gibi pek çok şeye hükmedilebilmektedir. Ayrıca bir başka güzel özellik olarak, Android’li bir telefonu bilgisayara bağladığınızda, telefonunuz USB sürücüsü olarak iş görmekte ve istediğiniz dosyayı içine atabilmektesiniz. Ek olarak özel yazılım ve işletim sistemi modlarıyla istediğiniz özelleştirmeleri yapabiliyorsunuz. Bütün bu işlemleri yapabilmek için biraz bilgi sahibi olmanız gerektiği aşikârdır.

iOS sistemleri ise, son derece basit ve kullanışlı bir tasarıma sahip. Tüm ayarları “Ayarlar” menüsünün içinde barındırıyor. Kategoriler bakımından en ince ayarları yapmak bile oldukça basit. iOS’un tüm özellikleri ve uygulamaları kutu şeklinde ekranda yer alıyor. Ayrıca istenilen uygulamalar klasör haline getirilerek kullanım kolaylığı daha da arttırılıyor. Ek olarak ekranı en sola getirdiğiniz zaman çıkan arama kısmında mesajlardan rehbere, uygulamalardan notlara kadar tüm bilgilere erişebiliyorsunuz. Home tuşuna iki kere basılınca açık uygulamaların ve müzik çaların çıkması, kilit ekranındayken kameraya hızlı geçiş yapılabilmesi, artı tuşuyla fotoğraf çekebilmek, yeni bildirim sistemiyle tüm bildirimleri tek ekranda görmek gibi özellikleriyle de iOS kullanımı en kolay mobil işletim sistemi durumuna geliyor. Teknoloji bilgisi yetersiz olanlar ve çocuklar bile iOS işletim sistemine sahip cihazları kolaylıkla kullanabiliyor. Apple, sınırlamalar konusunda ise oldukça titiz. Telefonu iTunes olmayan bir bilgisayara bağladığınız zaman içindeki fotoğrafları alabiliyorsunuz fakat yine güvenlik sebebiyle bu klasöre hiçbir dosya kopyalanamıyor. Ayrıca ara yüz esnekliği ve benzeri özelleştirmeler konusunda iOS biraz daha korumacı davranıyor. Her şeyi değiştirmeniz ya da düzenleme yapmanız çok kolay değil.

Performans ve Stabilizasyon

Android işletim sistemi, Linux çekirdeği üzerinde Dalvik sanal makinası ile ortaya çıkan bir işletim sistemi. Kısaca ifade etmek gerekirse Android’i Dalvik sayesinde kullanabiliyoruz. Dalvik çalışmak için Linux çekirdeğine ihtiyaç duyuyor. Bu da belli bir işlem gücü istiyor. Daha fazla işlemci gücü istemesinden dolayı Android işlemciler takılmaya daha yatkın. Öte yandan Android işletim sistemi açık bir sistem ve birçok cihaz tarafından kullanılıyor. Ancak cihaz çeşitliliğinden dolayı genel bir performansa göre optimize edilebiliyor.

iOS sistemlerde ise takılma gibi problemlerin olmuyor. Ne kadar açık uygulama olursa olsun yavaşlamanın olmadığı bir işletim sistemi. Aslında widget sisteminin henüz gelmemiş olması da sistemin hızını arttırıyor.

Uygulamalar

iOS veya Android için en önemli şey her zaman için uygulamalardır. Her iki sistemin uygulama dükkânında çok yaratıcı ve işe yarar uygulamaları çıkabiliyor. iOS’un uygulama mağazası, App Store ve Android mağazası ise, Google Play Store’dur. iOS’un uygulama konusunda Android’e göre sayıca üstünlüğü var ve yaptığım araştırmalar ile kullanıcı yorumları sonucunda vardığım sonuç; iOS uygulamalarının Android’e göre daha kararlı (stabil) çalıştığı.

iOS, App Store da bulunan tüm uygulamaları denetiminden geçirdikten sonra kullanıma sunuyor ve burada güvenlik konusunda bir adım daha öne geçiyor. Android sisteminin açık olmasının verdiği rahatlık burada da kendisini gösteriyor. iOS sistemlere App Store harici uygulama indirmeniz imkânsızken Android sistemlere kullanıcıya bağlı olarak Google Play Store harici farklı uygulama marketlerinden de uygulama indirme şansınız var. Bu anlayış Android kullanıcılarına özgürlük sağlasa da güvenlik konusunda açık vermesine neden olabilmektedir.

Apple Store 500 binden fazla uygulamaya sahipken bu sayı Google Play’de yaklaşık 400 bin. Fakat Apple Store’dan daha hızlı büyüyen Google Play yakında arayı kapatarak öne geçecek gibi duruyor. Her iki uygulama dükkânında da ihtiyaç duyulabilecek her türlü uygulamayı bulmak mümkün. Bir uygulamayı indirirken o uygulamaya ait kullanıcı yorumlarını ve ratinglerini incelemek çok işe yarıyor.

Güvenlik

iOS’un kapalı bir işletim sistemi olmasından dolayı güvenlik konusunda Android’e göre daha güvenilir olması normal. Android işletim sistemleri ise, yüksek güvenliği ancak virüs programları ile sağlayabilmektedir. Ayrıca Apple uygulama dükkânına konan uygulamalar öncelikle test ediliyor ve ancak onaylandıktan sonra uygulama dükkânında yerini alabiliyor. Oysaki Google Play dükkânında böyle bir durum söz konusu değil. İsteyen istediği uygulamayı koyabiliyor.

Akıllı Telefon Pazarı

Akıllı Telefon Pazarı

Sonuç

Her ne kadar iOS sistemler daha güvenli ve stabil olsa da, kullanıcıya az özgürlük vermesi ve rijit yapısı olması nedeniyle kullanıcılar tarafından biraz geri kalmış gibi görünebilmekte. Örnek olarak bir iPad’e hafıza kartı takıp film seyredemiyorsunuz. Öte yandan Andorid telefonlar daha az güvenli olsada multimedya üstünlüğü sayesinde daha eğlenceli sistemler olarak ortaya çıkmakta. Kişisel görüşüm Andorid tablet ve cep telefonlarımın hem dış görünüş hem de ekran netliği açısından da iOS sistemlere (iPhone ve iPad) göre daha üstün olması. Eğer hayatınızda daha çok eğlenceyi seviyorsanız bence tercihinizi Andorid tarafından yapmalı, bunun yanında benim için güvenlik ve stabilite önemli; multimedya çok önemli değil diyorsanız iOS sistmeleri tercih etmelisiniz. Hızlı büyüyen ve dinamik yapısı ile Android sistemler ile vakit geçirmek, Google Play Store’da dolaşmak ve yeni uygulamalar indirmek çok keyifli.

Yazımda bahsettiğim konular ile ilgili özel sorularınız var ise foruma kayıt olarak sorabilirsiniz. Çok yakında tekrar görüşmek üzere. Keyifli günler dilerim.

 

Bu makale 5824 kez okunmuştur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.