Akıllı Cep Telefonunu Güvenle Kullanmanın 11 Yolu

Akıllı Telefon Güvenliği

Akıllı Telefon Güvenliği

Günümüzde herkesin cebinde taşıdığı akıllı cihazlar da tıpkı diğer bilgisayarlar gibi güvenlik açısından risk altında olduğu  su götürmez bir gerçek. Biz kullanıcılar ise, zamanla kapasiteleri artan bu cihazlara daha fazla uygulama yüklüyoruz tabi. Bu da bazı riskleri yanında getiriyor.

2013 yılında sadece Türkiye’de akıllı telefon kullanıcı sayısı 12,3 milyona ulaştı. Kullanıcı sayıları böyle rakamlara ulaşınca medyada bu cihazlar aracılığı ile yapılan hatalara da  şahit olabiliyoruz. Bu ilginç durumlara bir örnek:
“8 yaşındaki afacan çocuk oyun oynamak için babasının iPad’ini alıyor ve müdavimi olduğu oyunda ona avantaj sağlayan sanal domateslerden 2 tır dolusu satın alıyor. Kabarık fatura babanın telefonuna gelen bildirim mesajı ile fark ediliyor.”
“AppStore ve Google Play uygulama mağazalarından milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen CIA (Caller Identification App) adlı uygulama, rehberinizi kendi veri tabanına kopyalıyor.”
Bu yazımda farkında olmadan ya da bilinçli paylaşılan kişisel verilerin bizler için getirdiği tehditlerden ve alınacak bazı önlemler ile nasıl korunabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Tabi yazımda özellikle tehditlerin daha yoğun olarak görüldüğü Android sistemli cihazların yanı sıra Apple kullanıcılarına yönelik de 10 güvenlik ipucu olacak. Şimdi kısaca bu ipuçlarına geçelim:

1. Ekranınızı kilitleyin!

En temel güvenlik önlemi, ekran kilitleme özelliğidir ve bütün modeller için ortaktır. Özellikle istenmeyen bilgilere istenmeyen kişiler tarafında ulaşılmasını engellemeye yarar. Bu işlemi genellikle, Ayarlar > Güvenlik > Ekran Kilitleme menüsünden yapabilirsiniz. Önemli uygulamalarınızı ise 2 kere kilitleyin! Sizin için önemli olan uygulamalara PIN yaratarak, onları  kilitleyebilirsiniz. Bu konuda yardımcı olan App Lock uygulaması, ücretsiz olarak Google Play Store’dan indirilebilir.

2. Cihazınız mı kayboldu? Bulmak basit.

Kaybolma durumlarında hem Google hem de bazı güvenlik yazılımları, Anti-Theft uygulaması ile oldukça iyi güvenlik çözümleri sunuyor. Cihazınız kanepenin arkasına düşmüş olsa bile bu çözüm ile kaybolan cihazların yerleri bulunabilir. Anti-Theft uygulaması ile cihazınız sessiz konumdayken bile çalmasını sağlayabilir, uzaktan cihazınızı kilitleyebilir ve harita üzerindeki yerini tespit edebilirsiniz.

3. Cihazınız mı çalındı? Panik yapmayın!

Çalınma durumunda ise, eğer cihazınızın çalındığından eminseniz, telefonunuzu IMEI numarası ile BTK’nin 7/24 hattı olan (312) 294 94 94’e bildirip Türkiye GSM operatörlerinde kullanıma kapatılabilirsiniz. Telefona her hangi bir Türkiye GSM operatörünün kartı takıldığında kullanıcıya bir sms gelir ve telefonun çalıntı bir telefon olduğu bilgisi verilir ve hiç bir şekilde Türkiye operatörlerinde kullanılamaz. Telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için *#06# yazıp arama tuşuna basın. IMEI numarası ekranda belirecektir. IMEI numarasını yazarak güvenli bir şekilde saklayın.

4. Önemli bilgilerinizi telefonda veya SD kartınızda saklamayın!

Telefonunuzda önemli bilgilerinizi, mesela kredi kartınızın bilgilerini ya da pasaport, kimlik bilgilerinizi saklamayın. Sahte kimlik çıkartmayı engellemek için de bu belgelerin üzerinde olan fotoğrafları saklamayın. Bunun yanı sıra kart şifrelerinizi veya başka her türlü şifrenizi de asla telefonunuza kayıt etmeyin.

5. Cihazınızın temel güvenlik ayarlarını değiştirmeyin!

Eğer ne yaptığınıza emin değilseniz cihazınızın temel güvenlik ayarlarını değiştirmeyin. Iphone telefonlarda “jailbreak”  ya da Android işletim sisteminde “rooting” işlemi yapılarak işletim sistemi geliştiricilerinin değiştirilmesini istemediği bazı hamleleri yapmaya ya da standart dışı uygulamalar kurmaya ya da işletim sisteminin temel öğesi olan bazı uygulamaları silmeye yetki kazanmış olabiliyoruz. Öte yandan yapılan bu gibi değişiklikler telefonunuzu farklı saldırılara karşı güvensiz hale getirecektir.

6. Uygulamalarınızı sadece güvenli  kaynaklardan indirin!

Yukarıda bahsettiğim jailbreak yapılan Iphone’larda farklı kaynaklardan da uygulama indirilebilmektedir. Sadece Itunes üzerinden uygulama indirmeniz hayrınıza olacaktır. Ayrıca Android işletim sisteminde de sadece “Google Play” gibi resmi uygulama indirme ortamlarından uygulama indiriniz. Bir uygulamayı indirmeden önce internet’te güvenilirliği hakkında bir araştırma yapabileceğiniz gibi uygulamanın yorumlarına da bakabilirsiniz.

7. Her uygulama indirdiğinizde izin penceresini okuyun!

İndirmiş olduğunuz uygulamaların erişmek istediği bazı özel bilgileriniz olabilir. Bu özel bilgilerinizi başkaları ile de paylaşabilir Örneğin, Google Play’den indirilebilen CIA (Caller Identification App) uygulamasının çalışma mantığı gereği telefon rehberiniz merkezi bir yerde toplamakta ve bu uygulamayı kullanan herkese herhangi bir telefon numarasının kime ait olduğunu CIA uygulaması kullanıcılarının rehberinden aldığı bilgilerden yola çıkarak cevap dönmektedir. Bu uygulama tamamen yasal olup kurulum esnasında telefon rehberinize  ulaşım iznini sormaktadır.

8. Mobil bankacılık uygulamalarını link kullanarak indirmeyin!

Bankaların sunduğu mobil şube uygulamalarının hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Hiçbir banka size bir link göndererek bu link üzerinden mobil şubemizi kullanabilirsiniz diye bir mesaj atmaz. Mobil şube uygulamasını kullanmak istiyorsanız ya o bankanın web sitesinden ya da uygulama dükkanlarından mobil şube uygulamasını indirip kullanmalısınız. Sahte mobil uygulamalar hesaplarınızın boşalmasına sebep olabilir.

Store Güvenliği9. Telefonunuzdan ödeme yaparken dikkatli olun!

Güncel Android cihazlar, telefonla ödeme imkanı sunan NFC çipi (Yakın Alan İletişimi) bulundururlar. Hatta bazı ülkelerdeki mağazalarda bununla ilgili ödeme sistemleri bile devre girmiştir. Bu tarz ödemeleri güvenilir yerlerden yapmanız menfaatiniz gereğidir. Bir başka ödeme ise, uygulama dükkanlarına kredi kartı bilgilerinizi girerek yaptığını ödemelerdir. Eğer bu tarz bir ödeme yapmak zorunda kalacaksanız sanal kartınızı veya limiti düşük bir kartınızı kullanmanızı ve kredi kartınızın dönem içi hareketleri ile ekstreleriniz kontrol etmenizi öneririm.

10. Telefonunuzu güncel tutun ve dosyalarınızı önemli yedekleyin!

Akıllı telefonlarınızı güncel tutmak hem bir önceki versiyonun hatalarını düzeltmiş olur ve bunu dışında yeni keşfedilen güvenlik açıklarına karşı sizi korur. Güncel bir telefon ayrıca daha kararlı ve daha az hata veren veya takılan bir telefon demektir. Dosya yedeklemek ise, sizi karşılaşabileceğiniz data kayıplarına karşı koruyacaktır. Mesela virüs girmiş bir telefondaki bazı datalar tehdit altında olabilir ve bir süre sonra bu datalara erişim bile sağlanamayabilir. Bu yüzden telefonun yedeğini almanız faydalı bir tercih olacaktır.

11. Wi-Fi kullanımı ve güvenlik yazılımı kullanımı

Her geçen gün özellikle de Google Play dükkanında virüs içeren uygulama sayısı artmaktadır. Akıllı cep telefonlarının da aslında birer bilgisayar olduklarında hareketle virüs programı kullanmanız önemlidir. Ücretli olsun veya olmasın başarılı bir virüs programı elde etmeye bakın. Bu konuda ESET veya AVG’yi öneririm. Ek olarak, umuma açık kablosuz ağları kullanırken dikkatli olun. Şifresiz herkese açık kablosuz ağ trafiği bu hizmeti bedava veren kişi tarafından dinleniyor (Sniffing) olabilir. Şifresiz internetin kimin tarafından sunulduğuna emin olduğunuz güvenebileceğiniz kablosuz ağları kullanın ya da GSM operatörünüzün internet servisini tercih ediniz.

Şunu da söylemeden edemeyeceğim: Siz ne kadar önlem alırsanız alın, kötü niyetli kişiler de kendini geliştirmektedir. O yüzden ilk ve en büyük önlem her zaman uyanık olmaktır. Her zaman akıllı cep telefonlarınızı güvenli bir şekilde kullanmanızı dilerim. Bu arada unutmadan ekleyeyim: Mobil cihazlara ilişkin dünyanın en büyük organizasyonu “Barcelona Dünya Mobil Kongresi (GSMA)” 24-27 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor. Kongrede asıl konulardan biri mobil cihazlardaki güvenlik olacak.

 Bilgisayarların güvenli kullanımı ile ilgili daha önceki yazım da ilginizi çekebilir. http://oyunuzmanlari.com/guvenli-internet-kullanimi/

 

Bu makale 3830 kez okunmuştur.

    • Burcin Nuray on 29/03/2014 at 7:09 pm
    • Cevapla

    Çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş.Akıllı telefonu olanlar inşallah bu uyarılarını dikkate alırlar da sonra başları ağrımaz.Sana da bu güzel yazıların için teşekkür eder,başarılarının devamını dilerim.

    1. Teşekkürler ve umarım faydalı olmuştur sizler için…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Close
Lütfen sitemizi destekleyin

Merhaba Oyun severler,
Aşağıdaki butonlara tıklayarak oyun uzmanlarını destekleyebilirsiniz.